» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kalendari Historik

Shko poshtė

Kalendari Historik

Mesazh nga veronika prej Thu 12 Feb 2015, 22:34


 • 6000 - 2000 p.e.r Epoka e Neolitit
 • 500 - 301 p.e.r Bardhyli, mbreti ilir 393 - 359 p.e.r, Beteja e mbretit Bardhyl me Maqedonasit 360 p.e.r.
 • 250 - 231 p.e.r, Sundimi i Agronit
 • Mbretėria e Ardianėve 231 -168 p.e.r
 • Lufta e par iliro-romake 229-228 p.e.r
 • Lufta e dyte iliro-romake 219-218 p.e.r
 • Sundimi i Gentit 181-168 p.e.r
 • Lufta e trete iliro - romake 168 -167 p.e.r
 • Leka i Madh u lind nė vitin 356 p.e.r - Vdes nė moshė tė re, nė vitin 326 para erės sonė.
   

  • 1-49 Kryengritja e madhe ilire kunder pushtuesve romak, e udhėhequr nga Batoja e desidentve 6-9.
  • 700-740 Shkeputja e peshkopatave tė shqipėris nga vartesia e Romės 732
  • 851-1018 Sundimi bullgar
  • 1081 Sundimi i par Norman
  • 1083 Largimi i Normanve
  • 1096 Kalojne turmat e kryqėzatės sė parė
  • 1107 Zbarkimi i dytė Norman
  • 1108 Largimi Normanėve
  • 1185 Xhuliemi II mbreti normanve e pushtoi Durresin
  • 1190-1199 sundon ne Arberi Arhondi Progon
  • 1208- 1216 Sundon ne Arberi princi Dhimiter
  • 1210 Dokumenti i pare ne gjuhen shqipe i autorit Theodor Shkodrani
  • 1304 Filipi i tarentit e pushton durresin dhe me kete rimekembet Mbreteria e Arberise
  • 1334 Ne rrethin e Prizrenit tri fshatra ngrenė krye kunder feudalit tė tyre dhe e vrasin ate
  • 1336 Kryengritja e malesorėve kunder Bizantit
  • 1338 Tanush Topia njihet sundimtar i krahinave midis Shkumbinit e Matit
  • 1341 Kryengritja e Aberesherve tė Thesalis
  • 1343-1347 Stefan Dushani e pushton territorin e Shqipėris
  • 1350 Me largimin e anzhuinėve, Durrsi e fiton autonomine
  • 1358 Beteja e Akelout ndermjet forcave shqiptare te prira nga Gjin Bua Shpata dhe bizantineve tė Epirit, tė prire nga Niqifori II.
  • 1359-1388 Sundimi i Karl Topise
  • 1367 Karl Topia merr Durresin
  • 1372 Termet i madh ne Durres
  • 1382 Fillon lufta midis Balshes II dhe Karl Topise
  • Balsh II e pushton Durresin
  • 1389 Vritet Sulltan Murati I 15 qershor
  • 1392 Venedikasit vėnė dorė mbi Durresin
  • 1393 Turqit e pushtojne Shkodren dhe Ulqinin
  • 1403 Kryengritje e Shkodrės kundėr venedikasve
  • 1405 Lindi Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
  • 1410 Nė Vushtrri ndertohet Zhamia Gazi Ali Beg e cila u dogj gjat luftes se fundit ne Kosove me 1999
  • 1414 Gjergj Kastrioti merret nga osmanėt pėr tu shkolluar ne Edrenė.
  • 1415 Turqit e pushtojn Krujėn
  • 1417 Turqit pushtojn Vlorėn, Janinėn dhe Beratin
  • 1419 Turqit e pushtojn Gjirokastrėn
  • 1423-1426 Turqit plotėsojnė pushtimet nė Shqipėrinė e ultė
  • 1430 Ushtrite Turke, me nė krye Isak Bej Evrenozin, hyjnė nė Shqipėri dhe e shtypin kryengritjen e Gjon Kastriotit
  • 1431 Turqit e krijojne sangjakun e Shqipėris me kryeqendėr nė Gjirokastėr
  • 1431-1432 Kryhet regjistrimi i popullsis dhe i takova nė Shqipėri nga ana e turqve
  • 1434 Dy fitore tė Gergj Arianitit kundėr osmanėve
  • 1438 Turqit e rimarrin Beratin e qliruan nga kryengritėsit
  • 1444 Kuvendi i Lezhes nė Katedralen e Shen Kollit dhe forumi i lidhjes Shqiptare, ku Skenderbeu zhgjedhet kryetar dhe kapiten i pergjithshem
  • 29 qershor fitorja e parė e Skenderbeut kunder osmaneve, nė Torivol vriten rreth 7.000 osmanė, dhe rreth 3.800 shqiptare
  • 1445 Fitorja e Skenderbeut nė Moker tė Dibrės
  • 1446 Turqit thyen nė Otonet nė Dibrėn e Sipėrme
  • 1447 Nė Oranik tė Dibrės Skenderbeu e shpartallon ushtrinė osmane
  • 1448 Forcat shqiptare me nė krye Skenderbeun, nė brigjet e Drinit i thyejnė ushtritė vendikase 24 korrik
  • Skėnderbeu nenshkruan paqe me Venedikun 4 tetor
  • 1450 Mbrojtja e Krujės nga Sulltan Murati II
  • 1452 Skėnderbeu thyen turqit nė afėrsi tė Modrices
  • 1453 Nė fushėn e Pollogut Skėnderbeu thyen ushtrite turke tė kryesuara nga Ibrahim Beu
  • 1455 Beteja e Beratit
  • 1456 Skenderbeu e mposhti ushtrin osmane te komanduar nga Moisi Golemi i cili pastaj pendohet dhe tėrė jeten i ndihmon Skenderbeut
  • 1457 Turqit me Isa Evrenozin dhe Hamza Kastriotin thyhen te fusha e Albulenes prane Milotit
  • 1460 Nė Shkodėr lindi Marin Barleti
  • 1461 Skenderbeu me 2,500 ushtare shkon ne Itali per te ndihmuar Ferdinandin e Napolit
  • Paqja e Skenderbeut me perandorin osmane
  • Ndertohet xhamia e mbretit ne Prishtine
  • 1462 Skenderbeu thyen Turqit ne Gryken e Mokres
  • Turqit thyen nga Skenderbeu ne Livad afer Ohrit
  • 1465 Moisi Golem zihet nga Ballaban pasha dhe rrjepet se gjalli
  • 1466 Skenderbeu shkon ne Rome
  • 1467 Skenderbeu e shpatallon ushtrine e Ballaban pashes dhe me kete perfundon rrethimi i pare i Krujes
  • 1468 Vdiq ne Lezhe Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
  • 1471 Ndertohet Xhamia e Qaeshise ne Peje
  • 1481 Ekspedita e Gjon Kastriotit, te birit te Skenderbeut
  • 1494 Fillon ndertimi i xhamis se Mirahorit ne Korqe
  • 1495 Levizja e armatosur ne Shqiperine e Mesme
  • 1499-1506 Kryengritesit shqipetar e qlirojne Lezhen
  • 1555 Libri i pare shqip Meshari i Gjon Buzukut
  • 1563 Shenohet ekzistimi i shtypshkronjes ne Shqiperi
  • Mė 15 shkurt 1602 u mbajt kuvendi i dukagjinit 
  • 1622 Vdiq Budi
  • 1630 Lindi Pjeter Bogdani
  • 1632 Ngrihet shkolla fillore ne Kurbine te Krujes
  • 1635 Botohet Fjalori Shqip - Latinisht i Frang Bardhit
  • 1703 Mblidhet Koncili i Arbnit
  • 1708 Fillon kryengritja 3-vjeqare e Shqiperis se Mesme
  • 1733 Pashalleku i Shkodres
  • 1763 – 1787 Pashallėku i Beratit
  • 1786 Pashallėku i Janinės
  • 1740 Lindi Ali Pashe Tepelena
  • 1761 Grigor Durresaku perkethen ne shqipe Dhjaten e Re
  • 1767 Lindi Naum Veqilhargji ideolog i par i Rilindjes Kombetare
  • 1772 Shkaterrimi i dyte i Voskopojes
  • 1786 Forumi i Konfederates Ilirike
  • Formohet Pashalleku i Janines
  • 1789 Shkaterrimi i trete i Voskopojes
  • 1793 Rrethimi i dyte i Kara Mahmutit ne Rozafat shperthimi i tije nga kalaja dhe fitorja kunder Ebu Beqir Pashes
  • 1794 Filloj ndertimi i Xhamis se Tiranes
  • 1795 Kara Mahmuti pushtoi Prizrenin
  • 1809 Lord Bajroni vjen ne Shqiperi
  • 1814 Lindi Jeronim De Rada
  • 1815 Lindi Sylejman Vokshi
  • 1820 Lindi Haxhi Ymer Prizreni
  • 1822 Ali Pash Tepelena vritet ne Janine duke luftuar kunder Turqeve
  • Lindi Jani Vreto, vdiq 1900
  • 1825 Lindi Pashko Vasa, vdiq 1892
  • 1827 Lindi Konstandin Kristoforidhi, vdiq me 1895
  • 1829 Lindi Elena Gjika ose Dora D,Istria, vdiq me 1888
  • 1830 Masakra e Manastirit, ne te cilen u vrane rreth 1.000 shqiptare te ftuar nga e larta
  • 1831 Mustafa Pashe Bushatliu thyhet ne Babune
  • 1832 Lindi Haxhi Zeka ose Haxhi Zejneli, vdiq me 21 shkurt 1902
  • 1834 Kryengritja e Beratit e prire nga Tafil Buza, ku marrin pjese 10.000 njerez
  • 1835 Kryengritja e Shkodres nen udheheqjen e Hamza Kazazit
  • Lindi Abdyl Frasheri, vdiq me 1892
  • Lindi Mic Sokoli, u vra ne prill 1881
  • Vdiq Pashko vasa
  • 1844 Naum Veqilhargji shkruan abetaren e pare shqipe qe e quan Evetar, qe konsiderohet si fillimi i Rilindjes Kombetare Shqiptare
  • Lindi Ismail Qemali, vdiq me 1919
  • 1846 Lindi poeti Naim Frasheri 25 maj, kurse vdiq 1900
  • Vdiq Veqilhargji
  • 1847 lindi Idris Seferi, vdiq me 1927
  • 1848 botohet gazeta e pare shqiptare L, Albanese d,Italia, e Jeronim De Rades kryesisht ne italishte por edhe ne arberishte, 23 gusht
  • 1850 Lindi Sami Frashri i njohur ne letersine e huaj me emrin Shemsedin Sami, kurse vdiq me 1904.
  • Dijetari gjerman Franz Bopp, arriti tė provonte nė vitin 1854, se shqipja bėnte pjesė nė familjen e gjuhėve indoevropiane.
  • 1858 Romani i pare i nje autori shqiptar ne gjuhe te huaj, la figlia maledetta, ose Bija e mallkuar e Franqesk Anton Santorit
  • Fotografite e para, Shkoder, Pjeter Marubi
  • 1862 Lindi Bajram Curri
  • Vdiq Oso Kuka
  • 1864 Lindi Isa Boletini
  • 1866 Lindi Ndre Mjedja, vdiq me 1937
  • Lindi Anton Zako Qajupi, vdiq me 1930
  • Lindi Gjergj Fishta, vdiq me 1931
  • Lindi Teodor Drajzeri, vdiq 1945
  • 1873 Lindi Hasan Prishtina, u vra me 14 gusht 1933
  • 1873/74 Qarku i Prizrenit kishte 22 lagje, 1563 shitore, 13 hane, 2 hamame, 25 xhami, 2 biblioteka, 199 fshatra.
  • Lindi Shtjefen Konstadin Gjeqovi, vdiq me 1929
  • 1874 Ndertohet hekurudha Shkup -Mitrovice e gjate 119.5 km
  • 1875 Drama e pare e nje autori shqiptar, Besa e Sami Frasherit
  • 1876 Lindi Faik Konica, vdiq me 1942
  • 1876 u mbajt kuvendi i 12 bajraqeve shqiptare
  • 1877 u formua Vilajeti i Kosovės, bėnin pjesė 7 sanxhaqe: i Prishtinės, Nishit, Pirotit, Prizrenit, Jeni Pazarit, Shkupit dhe Dibrės, ndėrsa kishte 37 kaza me 8 nahije dhe gjithsej 1400 fshatra
  • 1878 Kuvendi i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, 10 qeshor
  • Lindi Hoxhe Kadri Prishtina, vdiq me 1925
  • 1879 Kuvendi i Prevezes, 11 janar
  • Formohet shoqeria e te shtypurit shkronja shqip, ose shoqeria e Stambollit me kryetar Sami Frasherin, 12 tetor
  • Lindi Luigj Gurakuqi, 19 shkurt kurse vdiq me 2 janar 1925
  • 1880 Lufta per mbrojtjen e Plaves dhe Gucise nga malazezet qe perfundon me shpartallimin e forcave armike, 8 janar
  • 1883 sipas statistikave tė kohės, nė periudhėn e Krizės Lindore nė tė katėr vilajetet shqiptare jetonin 1.700.000 banorė, me shumicė absolute tė popullsisė shqiptare
  • Pas nje lufte nga te tri anet turqit e marrin Ulqinin dhe ia dorzojne malazezeve, 20 shtator
  • Lindi Mithat Frasheri i njohur edhe si Mali Kokojka dhe Lumo Skendo,vdiq me 1949
  • Vdiq Jakup Ferri
  • 1881 Formohet Qeveria e pare dhe e vetme mbarshqiptare -Qeveria e Perkoshme Shqiptare kryeta i se ciles zgjedhet Ymer Prizreni
  • Beteja e Grykes se Kaqanikut, 7 prill
  • Beteja e Shtimjes dhe e Slivoves me e rendesishmja qe e zhvilloi ushtria e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit
  • Ushtria osmane pushton Prizrenin, 28 prill
  • Vdiq Hasan Tahsini
  • Vdiq ne Gryk te topit Mic Sokoli
  • Vdiq Dostojevski
  • 1882 Lindi Fan Stilian Noli, vdiq me 1965
  • 1882, Kostandin Kristoforidhi e botoi “Gramatikėn e gjuhės shqipe”
  • 1884 Ne Egjipt formohet shoqeria atdhetare, Vellazeria shqiptare
  • Lindi Sulejman Delvina, vdiq me 1933
  • 1885 Kel Marubi hap ne Shkoder studion e pare te fotografose
  • Lindi Bedri Pejani, vdiq me 1946
  • 1886 Drama e pare ne gjuhen shqipe, Emira e Franqesk Anton Santorit
  • Vdiq Haxhi Ymer Prizreni
  • 1887 Hapet shkolla e pare shqipe e quajtur Mesonjetorja Shqipe e Korqes, me Paneli Sotirin si drejtor te pare, 7 mars
  • 1888 Vdiq Elena Gjika
  • 1889 mėsonjėtorja e parė shqipe ne Kosovė u hap ne Prizrenme mesuesin e pare Mati Logorecin.
  • Lindi Azem Bejta, i njohur edhe si Azem Galica, vdiq me 1924
  • 1890 Botohet romani i pare ne gjuhen shqipe Bardha e Temalit me autor Pashko Vases
  • Vdiq Sylejman Vokshi
  • 1891 Hapet shkolla e pare per femra shqiptare e quajtur Shkolla Shqipe e Vajzave ne Korqe, te cilen e drejtonin Gjerasim e Sevasti Qiriazi, 23 tetor
  • 1892 Vdiq Abdyl Frasheri

  1892 nė Prizren hapet shkolla e parė pėr vasha,

  • 1895 Lindi Qerime Galica e njohur si Shote Galica, vdiq me 1927
  • Lindi Avni Rustemi, u vra me 22 prill 1924
  • Lindi Ahmet Zogu, 8 dhjetor, kurse vdiq me 1961
  • Vdiq Konstandin Kristoforidhi
  • 1896 Lindi Mujo Ulqinaku, ra me 7 prill 1939
  • 1897 Botohet revista e permuajshme e Faik Konices, Albania
  • 1898 Poema epike, Historia e Skenderbeut, e Naim Frasherit
  • 1899 Ne Peje, ne krye me Haxhi Zeken, formohet Lidhja Shqiptare e Pejes, 23-29 janar
  • Shqiperia qka qene, qeshte, e qdo te behet, e Sami Frasherit
  • 1900 Kamus-ul, alam- enciklopedi ne gjuhen turk e Sami Frasherit
  • Lindi Lasgush Poradeci
  • Vdiq poeti Naim Frasheri
  • Vdiq Jani Vreto
  • 1901 Ne Sofje, Shahin Kolonja nxjerr numrin e pare te gazetes Drita
  • 1902 Vdiq Haxhi Zeka, 21 shkurt
  • 1903 Vdiq De Rada
  • 1904 Ne Kajro follon botimi i revistes se permuajshme shqipe, Besa, botues Thoma Avrami
  • Fjalori i gjuhes shqipe i Konstandin Kristoforidhit, vepra me e rendesishme leksikografike shqiptare para luftes se dyte Boterore
  • Vdiq Sami Frasheri
  • 1905 Termet ne rrethin e Shkodres, 200 te vdekur, qeshor
  • 1906 Lindi Nonda Bulka, vdiq me 1972

     1907 nė Prizren hapet edhe foshnjorja e parė “Fredrik Fleber”, pėr fėmijėt shqiptarė.

  • 1908 Mbahet Kongresi i Manastirit per qeshtjen e alfabetit shqiptar, 14-22 nentor
  • Lindi Enver Hoxha, vdiq me 11 prill 1985
  • Lindi Eqrem Qabej, vdiq me 1980
  • 1909 Ne Elbasan hapet shkolla e pare e mesme me fizionomi te qarte kombetare, dhjetor
  • Albania ribelle - filmi me i vjeter me teme shqiptare i gjiruar nga shoqeria kinematografike italiane, Cines, e Torinos
  • 1910 Kryengritjet ne Kosove.
  • Beteja 2 diteshe ne Gryken e Kaqanikut, ku lufton edhe Idris Seferi, 30 prill
  • Beteja ne Gryken e Carraleves, ku lufton Isa Boletini
  • Lindi Anjeze Gongje Bojagjiu - Nena Terez, me 27 gusht, kurse vdiqme 1997
  • 1911 Kryengritje ne Malesine e Madhe ne krye me Dede Gjo Lulin, 24 mars
  • Lindi Millosh Gjergj Nikolla - Migjeni, 13 tetor, kurse vdiq me 1938
  • Lindi Aleks Buda, akademik shqiptar
  • Lindi ne Zare kengetarjaMarie Kraja
  • 1912 Organizohet nje mbledhje per nje kryengrije te pergjithshme shqiptare, ne te cilen marrin pjese Hasan Prishtina, Isa Boletini, Bajram Curri, Xhemajl Age Prishtina, Idris Seferi, qe njihet si kuvendi i Junikut, 21 maj
  • Me tekstin e Asdrenit, kompozitori rumun Kiprian Porumbesku ben Himnin e Flamurit - Himnin Kombetar Shqiptar, te cilin ne Shqiperi e sjell Hile Mosi
  • Shpallet Pavarsia e Shqiperis dhe ngritet flamuri ne Vlore, mbahet Kuvendi i Vlores dh formohet Qeveria me ne krye Ismail Qemalin, 28 nentor.
  • 1912-1913 me vendimet e marra nga Konferenca e Ambasadorėve nė Londėr, Serbia u zgjerua me 39.000 km2, prej tė cilave 34.000 km2 ishin toka shqiptare me ofro 1.090.000 banorė.
  • 1913 Nga Konferenca e Ambasadoreve, te cilet e perbenin fuqi te medha, Shqiperia njihet si, Principat Sovrane duke perjashtuar qdo lidhje vartesie nga Perandoria Osman, ketu ndahet Kosova dhe trojet e tjera Shqiptare, 29 korrik
  • Kryengritjet ne Kosove, te prira nga Elez Isufi, Bajram Curri, Isa Boletini, Azem Bejta dhe shum te tjere
  • Vilhelm Vidi emerohet nga Konferenca e Ambasadoreve si Princ i Shqiperis, nentor
  • Loja e pare zyrtare e futbollit ndermjet Juventus, te Shkodres dhe nje skuadre te ushtrise austro-hungareze
  • 1914 Princi Vidi arrin ne Durres, 7 mars
  • Nen ndikimin e Esat Toptanit Durresi caktohet kryeqytet dhe formohet qeveria me ne krye Turhan pashe Permetin, 17 mars
  • Ngrihet centrali i pare elektrik
  • 1916 Vritet pabesisht Isa Boletini, 23 janar
  • 1918 Formohet Komiteti, Mbrojtja Kombetare e Kosoves, me ne krye Hoxhe Kadrine, 1 maj
  • Shqiptaret arrin ti qlirojne te gjitha viset e Kosoves, gusht -shtator, Azem Bejta u dorzon francezeve rreth 2.000 ushtare te zene rober, por pas ushtris franceze ne Kosove vjen ushtria serbe, e cila ripushton Kosoven
  • 1919 Kryengritje e armatosur antiserbe ne Kosove, te cilat fillojne ne Drenice e me pastaj edhe ne Rrafshin e Dukagjinit, Uprijne Azem Bejta, Sadik Rama e te tjere, prill
  • Lufte e pergjithshme ne Llaushe, qeshor
  • Kryengritjet perfshijne edhe Kerqoven, Gostivarin e Dibren, U prine Kalosh Dani
  • Kryengritjet edhe ne Llap, Gollak e Karadak, te cilat vazhdojne deri ne vitin 1924
  • Formohet Klubi Futbollistik, Vllaznia, e Shkodres
  • Ismail Qemali vdes i merguar ne Itali
  • 1920 Mbahet Kongresi Kombetar i Lushnjes, 21 janar, dhe formohet Qeveria me kryetar Sylejman Delvinen
  • Tirana behet kryeqytet i Shqiperise, 8 shkurt
  • Avni Rrystemi e vrau Esat Toptanin ne Paris, 13 qeshor, gjykohet dhe lirohet
  • Ne Vlore, hapet kinemaja e pare shqipetare
  • Shqiperia pranohet ne Lidhjen e Kombeve, 17 dhjetor
  • 1921 nė Krumė tė Hasit u riaktivizua Prefektura e Kosovės
  • 1922 Formohet Qeneria e Ahmet Zogut, 2 dhjetor
  • Ngrihet Bibloteka Kombetare, me drejtor te pare Sotir Kolean
  • Themelohet Klubi Futbollistik, Prishtina
  • Lindi futbollisti shkodran Lolo Boriqi
  • 1923 Mbreteria Serbo-Kroate-Sllovene pushton Zonen Neutrale te Junikut, por krijohet zona e lire e Drenices, ku eshte e vendosur qeta e Azem e Shote Galices, zona e krijuar nga Mehmet Konjuhi mes Llapit dhe Vushtrrise, janar
  • Lindi romancieri Jakov Xoxa, vdiq me 1979
  • Lindi aktori Naim Servet Frasheri, vdiq me 1975
  • 1924 Behet atentat ne Ahmet Zogun, i cili me pas jep doreheqje, 23 shkurt
  • Formohet Qeveria e Shefqet Verlacit
  • Vritet nga nje atentat Avni Rustemi, 22 prill
  • Bajram Curri merr Krumen, Dibren dhe Matin
  • Formohet Qeveria e perkoshme e Nolit, 16 qeshor, e cila permbyset me me 24 dhjetor nga Ahmet Zogu, me urdher te Zogut vendoset Qeveria e Iljaz Vrionit, e cila jep doreheqje me 5 janar 1925
  • Vdiq Avni Rustemi, 22 prill
  • Vdiq Azem Galica, korrik
  • 1925 Asambleja Kushtetuse zgjedh Zogun President te Shqiperis, 3 janar
  • Ahmet Zogu formon qeveri te re, 6 janar
  • Shqiperia shpallet republke, 21 janar
  • Ne Vjene formohet Komiteti Nacional Revolocionar - KONARE, me kryetar Fan Nolin, per propagande kunder Zogut, 25 mars
  • Krijohet Banka Kombetare e Shqiperise, 2 shtator
  • Ne Durres hapet fabrika e cigareve
  • Ne Shkoder lindi Ramiz Alia, 18 tetor
  • Vdiq Luigj Gurakuqi, 2 mars
  • Vdiq Bajram Curri, 29 mars
  • Vdiq Hoxh Kadri Prishtina
  • 1926 Termet ne Durres,
  • Ne Tirane hapet kinemaja, Nacional, salla e pare e ndertuar enkas per shfaqje filmash
  • 1927 Vdiq ne Fush - Kruje Shote Galica
  • Vdiq Idris Seferi
  • 1928 Shqiperia shpallet Mbreteri, kurse Ahmet Zogu Mbret me emrin Zogu I,
  • Formohet Qeveria e Mbreteris Shqiptare me kryeminister Kostaq Koten,
  • 1929 Me Statusin e Mbreterise se Shqiperise formohet Keshilli i Shtetit dhe Mehdi Frasheri zgjedhet kryetar, 11 prill
  • Mbahet Kampionati i pare Kombetar per meshkuj ne atletike
  • Ne vendburimin e Kuqoves nxirret per here te pare nafta ne Shiperi
  • Vdiq Shtjefen Gjeqovi
  • 1930 Formohet Qeveria e Pandeli Evangjelit
  • Zhvillohet kampionati i pare ne futboll
  • Vdiq Qajupi
  • 1931 Lindi Dritero Agolli
  • Vdiq Mihal Grameno
  • 1932 Themelohet Federata Shqiptare e Futbollit
  • 1933 Ne Shkoder botohet vepra, Kanuni i Leke Dukagjinit
  • Gara e pare kombetare ne shah, ngrihet shoqata, Bashkimi i shahisteve shqiptare
  • Vdiq Hasan Prishtina, 14 gusht
  • Vdiq Sylejman Delvina
  • Vdiq Hile Mosi
  • 1934 Mbreti Zogu e shkarkon Qeverine e Pandeli Evangjelit dhe e ve Qeverine e Mehdi Frasherit, 21 tetor
  • 1935 Ne Fier, me 14 gusht, fillon Kryengritje ne shenje paknaqsie me Zogun dhe shuhet me 24 gusht
  • Vdiq Aleksander Moisiu
  • Vdiq Filip Shiroka
  • 1936 Greva e pare ne Shqiperi per shkak te kushteve te renda, 11 shkurt
  • Jep doreheqje Qeveria e Mehdi Frasherit, 7 nentor
  • Lindi Adem Demaqi
  • Lindi Ismail Kadare
  • Lindi Regjep Qosja
  • Lindi Bekim Fehmiu
  • Lindi nobelisti amerikan me prejardhje shqiptare Ferid Murat
  • 1937 Botohet, Lahuta e Malcis, e autorit Gjergj Fishta
  • Vdiq Ndre Mjedja
  • 1939 ne Stamboll nenshkruhet Konventa Jugosllavo Turke per shpernguljen e shqiptarve ne Turqi, 11 korrik, ne te cilen parashihej qe brenda viteve 1939 - 1944 te shpernguleshin 400.000 shqiptare
  • 20 dhjetor tė vitit 1938 Selman Kadria e vret Miliq Kėrstiqin
  • Mbreti Zog martohet me hongarezo-amerikanen Gjeraldina Aponji, 22 vjeqare
  • Hapet radioja e pare shqipe, Radio Tirana, 28 nentore
  • Vdiq Migjeni, 26 gusht
  • 1939 Lindi Leka Zogu
  • Forcat italiane zbarkojne ne Durres dhe pushtojne ate, Vloren, Saranden dhe Shengjinin, 7 prill ne Durres bie deshmor Mujo Ulqinaku
  • Mbreteresha Gjeraldina iken ne Greqi se bashku me te birin, qe kishte vetem 3 dite, pas disa ditesh i bashkohet edhe Mbreti Zog
  • Italianet hyjne ne Tirane, 8 prill
  • Italianet e formojne Komitetin e Perkoshem Administrativ te kryesuar nga Xhafer Ypi, 9 prill
  • Italia e pushton tere Shqiperine, 10 prill
  • Asambleja Kushtetuese, shpall bashkimin e shqiperis me Italine, dhe formohet Qeveria me ne krye Shefqet Verlacin, kurse kuroren e mbretit ia jep italianit Viktor Emanuel III, 12 prill
  • Italiani Franqesko Gjakomoni shpallet, Gjeneral-lejtnant i Shqiperise
  • Demostrata antifashiste ne Tirane, Shkoder, Korqe e Elbasan, 28 tetor
  • 1940 Regjistrohen 38 mjeke, 20 farmaciste, nje stomatolog dhe 85 punonjes
  • Vdiq Gjergj Fishta
  • 1941 Fillon Lufta Qlirimtare Antifashiste ne Shqiperi dhe Kosove shenohet me aksion te armatosur ne teleferikun Stanterg-Mitrovice, 30 korrik
  • Formohet Partia Komuniste e Shqiperis, 8 nentor
  • Fillon ndertimi i Stadiumit Kombetar ne Tirane, qe do te quhet me pas, Qemal Stafa
  • 1942 Formohet shtabi i ushtrise nacionalqlirimtare te Kosoves, komandant i te cilit behet Fadil Hoxha
  • Mbahet Konferenca e Pezes, kurse kryetar zgjedhet Ndoc Qoba, 16 shtator
  • Formohet organizata, Balli Kombetar, me programin 10-pikesh, Dekalogu, qe parasheh bashkimin e visev etnike, kurse kryetar zgjedhet Mithat Frasheri, nentor
  • Vdiq Konica
  • 1943 Keshilli i pergjithshem Nacionalqlirimtar ne Labinot vendos te formoje Shtabin e Pergjithshem te Ushtrise Nacionalqlirimtare te Shqiperise me 12 antare 4 korrik dhe shpallur me 10 korrik, me te cilin rast komandant zgjedhet Spiro Moisiu dhe komisar Enver Hoxha
  • Mehme Shehu vrau 68 balliste te zene robe, 21 tetor
  • Formohet Qeveria me ne krye Rexhep Mitrovicen e ndihmuar nga nazistet gjermane, 5 nentor
  • Mbahet Konferenca e Mukjes, korrik-gusht
  • 16 shtator 1943 u mbajt Lidhja e Dytė e Prizrenit,
  • 1943 lindi Ukshin Hoti, nė Krushė tė Madhe, ideolog i kauzės shqiptare
  • 10 tetor 1943 lindi Tahir Meha vritet 13 maj 1981


  • ·        
  • ·         1945 lindi Jusuf Gėrvalla
  • ·         1970 Kuvendi i Kosoves themelon Universitetin e Prishtines, i pari dhe i vetmi deri me tani ne Kosove, 15 shkurt ( 1000 vjet pas Universitetit tė “Al Az – Har-it” nė Kajro, universitetit tė parė nė botė, i cili ishte hapė nė vitin 970).
  • ·        
  • ·         16 korrik 1998 beteja e parė dhe e suksesshėm e UĒK-sė, nė malet e Vėrrinit
  • ·        
  • ·         1-2 shtator tė vitit 1998 Beteja e Parė e Jeshkovės nė mes tė forcave tė UĒK-sė dhe forcave barbare serbe
  • ·         25, 26 dhe 27 mars tė vitit 1999, nga forcat policore dhe paramilitare serbe u vranė dhe u masakruan 241 persona, prej tyre 206 banorė tė Krushės sė Madhe


  • 1944 Ne fshatin Bujan te Malsise se Gjakoves mbahet Konferenca e Bujanit, 31 dhjetor
  • Mbahet Kongresi i Permetit, 24 maj
  • Forcat Nacionaliste, Balli Kombetar dhe Legaliteti, ne Preze formojne qeverine me Mithat Frasherin, kryetar dhe Abaz Kupin, Komandant te forcave te armatosura, gusht
  • Komiteti Antifashist Nacionalqlirimtar ngre nje Qeveri te Perkoshme Demokratike, te cilen e formon Enver Hoxha, 20-23 tetor
  • Qlirimi i Tiranes, 11 nentor, i Librazhit dhe Elbasanit, 29 tetor-11 nentor, i Durrsit, 14 nentor, i Kuksit, 18 nentor, i Lezhes dhe i Pukes, 20 nentor, pastaj vazhdon qlirimi i Rrafshit te Dukagjinit, i Shkodres, 28 nentor, kur edhe qlirohet e tere Shqiperia
  • Qeveria Demokratike e Shqiperise vendoset nga Berati ne Tirane, 28 nentor
  • Rreth 70.000 shqiptare te vrare ne luften e Dyte Boterore, brenda kufive te Shqiperise mbesin te vrare rreth 7. 3 perqin e popullsis, me 21 perqin te shtepive te djegura ose te rrenuara
  • Gjysma e popullit shqiptar mbet nen sundimin e Jugosllavise, ne Drenice formohet, Besa Kombetare, me ne krye Ymer Berishen, 28 nentor
  • Formohet Brigada e Ushtris Kobetare per Mbrojtjen e Atdheut, e njohur si Brigada e Shaban Palluzhes, dhjetor
  • Kosova aneksohet nga Serbia, 8-10 korrik ne Konferencen e Kshillit Nacionalqlirimtar te Kosoves dhe te Rrafshit te Dukagjinitqe mbahet ne Prizren
  • Regjistrohen 21 mjeke, 15 farmaciste, nje stomatolog, 6 punonjes te tjere mjeksore
  • 12 shkurt 1945 nė Prizren botohet gazeta RILINDJA dhe ėshtė gazetae parė nė gjuhėn shqipe nė ish Jugosllavi


  • 1946 Asambleja Kushtetuese shpall Shqiperine Republike Popullore, 11 janar
  • Regjistrohen 90.000 te semure nga malaria
  • 1947 Prishtina behet kryeqytet i Kosoves
  • 1948 Shqiperia prish mardheniet me Jugosllavine, si pasoj e perpjekjeve te saj per destabilizimin e Shqiperise, Jugosllavia thellon dhunen dhe territorin ndaj popullsis shqiptare ne territorin e saj
  • 1949 Greqia sulmon ushtarakisht Shqiperine
  • 1950 Themelohet Filarmonia
  • 1952 Lindi Remzi Ademaj - komandant petriti, bie heroikisht 1998
  • 1952 Hapet Kinostudioja, Shqiperia e Re, e para e ketij lloji ne Shqiperi, 10 korrik
  • 1953 Krijohet Teatri i Operes e i Baletit, nentor
  • 1954 Ne krye te Qeverise Shqiptare vjen Mehmet Shehu
  • 1955 Forcat luftarake Ajrore pajisen me aeroplane luftarake reaktive
  • Federata Shqiptare Futbollit pranohet ne FIFA
  • Ne Prekaz te Drenices lindi Komandanti Legjendar Adem Jashari, 28 nentor
  • 1955 aksioni i mbledhjes sė armėve, qė udhėhiqej nga krye ēetniku serb Aleksandėr Rankoviqi, u rrahėn e u torturuan rreth 30.000 shqiptarė
  • 1957 Nenshkruhet Traktati i Paqes ndermjet Italise dhe Shqiperise
  • Hapet Universiteti i Tiranes, universiteti i pare shqiptar, 16 shtator
  • 1958 Fillimi i pare artistike shqiptare i metrazhit te gjate, Tana, ne regji te Kristaq Dhamos
  • 1958 lindi Xhemajli Berisha
  • Burgoset per here te pare Adem Demaqi
  • 1960 Hapet Fakulteti Filozofik i Prishtines
  • 1961 Ne Prishtine hapet Fakulteti Juridik-Ekonomik
  • 30 gusht 1961 u lind nė Lez tė Vėrrinit Xhevat Berisha, ra nė krye tė detyrės mė 1 shtator tė vitit 1998, duke u radhitur nė altarin e pėrjetėsisė, 12 Qershorit, Ditės sė Lirisė tė Republikės sė Kosovės, Presidentja Atifete  Jahjaga ka dekoruar Xhevat Bertishėn hero i kombit, nė dekretin e persidentes, dekorohet me dekoratėn URDHRI HERO I KOSOVĖS.
  • 1962 Ne fshatin Galab, ish-Orllan, lindi Zahir Pajaziti, 1 nentor
  • 7 dhjetor 1962 nė Prizren u themelua Shkolla e Lartė Pedagogjike “Xhevdet Doda”
  • 3 maj 1963 u lind Agim Ramadani, nė fshatin Zhegėr tė Gjilanit
  • 1968 Ne Prizren, prane nderteses se Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, organizohet demostrata e pare pas luftes se Dyte Boterore, ne te cilen kerkohet qe Kosova te behet republike, 6 tetor
  • 1969 Me miratimin e disa amandamenteve kushtetuese hiqet termi, Kosove e Metohi, dhe mbet vetem Kosove, shpallet barazia e simboleve dhe e gjuhes shqipe me serbishten
  • Ne Prishtine hapet Fakulteti i Mjeksise


  • Nenshkruhet protokolli per bashkpunim mesimor-shkencor ndermjet Shqiperise she Kosoves, 27 tetor
  • 479 mjeke, 2.403 punonjes te tjere shendetsore me kualifikime shkollore te larta, te mesme dhe te uleta
  • 1972 Themelohet Akademia e Shkencave e Shqiperise, 10 tetor
  • 20 – 25 nėntor 1972 u mbajt Kongresi i Drejtshkrimit tė Gjuhės Shqipe,
  • 1974 Miratohet Kushtetuta e Krahines Socialiste Autonome te Kosoves, 27 shkurt
  • 1976 Miratohet Kushtetuta e re, e cila vendin e shpall Republike Popullore Socialiste, ndalohet ushtrimi i fese, nderpriten mardheniet me SHBA-ne dhe BRSS-n e te tjera
  • 1981 Demostratat per republike, Prishtine, 11 mars, Prizren, 25 mars, Obiliq i dikurshem, 30 mars, ne protesten e pergjithshme ne Prishtine vriten 9 demostrues dhe 2 police serbe
  • Beogradi shpall gjendje te jashtzakonshme ne Kosove, 2 prill
  • Shpallet qe kryeministri i Shqiperise, Mehmet Shehu, ka bere vetevrasje, dhjetor
  • 1982 Ne Untergrupenbah te Gjermanise vriten atdhetaret Jusuf e Bardhosh Gervalla dhe Kadri Zeka, 17 janar
  • Prill 1981 dhe shtatorit 1982, 700 persona u arrestuan, prej tė cilėve 320 u pėrballen me procese gjyqėsore nė gjykatat e qarkut.
  • Klubi Futbollistik, Prishtina, hyn ne garat e Liges se pare Futbollistike te ish-Jugosllavise
  • Ne Prishtine bien deshmore Regjep Mala e Nuhi Berisha, 22 janar
  • Sinan Hasani zgjedhet Kryetar i ish Jugosllavise
  • 1989 1300 minatore te Trepqes mbyllen ne zgafella duke kerkuar ruajtjen e autonomise se Kosoves, dhe doreheqjen e Ali Shukriut, Rrahman Morines dhe Hysmamedin Azemit, 19-28 shkurt
  • Formohet Lidhja Demokratike e Kosoves me Kryetar Ibrahim Rugoven, 23 dhjetor
  • 1990 Ne Lumbardh te Deqanit fillon aksioni i pajtimit te gjaqeve ne Kosove, shkurt
  • 1990, delegatėt e shpallėn kushtetuten nė Kaēanik
  • 26-30 shtator tė vitit 1991 u organizua Referendumi pėr Kosovėn
  • Serbet helmojne me shume se 7.000 nxenes shqiptare te Kosoves, pranvere
  • Lirohet ne pranvere Adem Demaqi, pas 28 vjet denimi me burg
  • Jasht nderteses se Kuvendit te Kosoves 115 delegate shqiptare shpallin Deklaraten Kushtetuese per Pavarsine e Kosoves, 2 korrik
  • Mbahet referendumi per Kosoven, Shtet te Pavarur dhe Neutral, Nga 87 perqin e personave me te drejt vote, 99,87 perqin votojne Per, 26-30 shtator
  • Zgjedhjet e para parlamentare ne Shqiperi Ramiz Alia kryetar dhe Ylli Bufi, kryeminister
  • 1991 (tre muaj pa pėrfunduar viti shkollor) pushteti i Serbisė okupuese i mbylli 65 shkolla tė mesme nė gjithė Kosovėn
  • Mars 1991, autoritetet serbe e ndėrprenė financimin e shkollave shqiptare, duke ndalė pagesat e pagave pėr 21,000 punėtorė tė arsimit
  • 1992 Organizohen zhgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare, Kryetar i Kosoves zgjedhet Ibrahim Rugova dhe 115 deputet per Parlamentin e Republikes se Kosoves, 24 maj
  • Ne zhgjedhjet e dyta parlamentare, per here te pare fiton Partia Demokratike e Sali Berishes, duke marre 92 nga 140 uleset e Parlamentit
  • 1 tetor 1992 aksioni i parė i UĒK-sė, nė Gllogovc (Drenas), me ē’rast u vra njė polic serb
  • 1994 Formohen berthamat e para te Ushtrise Qlirimtare te Kosoves,
  • 30 dhjetor 1996 dėshmor i parė i UĒK-sė, deri mė tash konsiderohet Mehė Uka
  • 1997 Burgoset Nait Hasani, antare i Shtabit Qendror te Ushtrise Qlirimtare te Kosoves
  • Ne nje prite te organizuar, ne Pestove te Vushtrrise bien tre deshmoret e pare te Ushtrise Qlirimtare te Kosoves, Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu, 31 janar
  • Ne varrimin e mesuesit Halit Geci, per here te pare dalin ne skene tre eprore te Ushtrise Qlirimtare te Kosoves, Muje Krasniqi, Regjep Selimi dhe Daut Haradinaj
  • 5 maj 1997 nė malet e Pashtrikut gjatė njė aksioni pėr furnizim me armatim bie heroikisht Luan Haradinaj, njėri ndėr themeluesit e UĒK-sė
  • 1998 Fillon Lufta ne Kosove, pas qendrimit 3-ditesh bien deshmoret ne Prekaz te Ulet shume antare te familjes Jashari, nder te cilet edhe Komandanti Legjendar Adem Jashari, i cili u be simbol i qendreses Kombetare, 5 mars
  • UQK-ja bllokon magjistralen Prishtine-Peje ne Gryken e Llapushnikut
  • Nga Shtabi i Pergjithshem i UQK-se Adem Demaqi emerohet Perfaqsues Politik i saj, me zyren ne Prishtine, shtator


  • 1 shtator 1998 u zhvillua Beteja e Lezit mė nė kėtė betejė tė pėrgjakshme ranė nė altarin e lirisė disa dėshmorė tė kombit nė mesin e tė cilėve edhe Xhevat Berisha.


  • 19 maj 1999, nė burgun e Dubravės, policia serbe ka bėrė njė masakėr tė paparė ndaj tė burgosurve shqiptarė. Me kėtė rast u ekzekutuan 173 tė burgosur
  • 1999 Masaker ne fshatin Reqak te komunes se Shtimjes, Uokeri e quan krim, bota demokratike alarmohet maksimalisht, 15 janar
  • Beteja e dytė e Jeshkovės, nė mes forcave tė UĒK-sė dhe forcave barbare serbe u zhvillua mė 11 mars tė vitit 1999

   

  • Shkurt-Mars 1999 mbahet Konferenca e Rambujes per Kosoven, delegacioni shqiptar e perfaqesojne UQK-ja, LDK-ja, LBD-ja dhe dy kandidatet te panvarur, kurse ne krye te delegacionit caktohet Hashim Thaqi, i cili drejtonte Drejtorine Politike te UQK-se
  • 18 mars 1999, nė Paris tė Francės u nėnshkrua marrėveshja e Rambujese.
  • 25 marsit deri mė 10 qershor 1999, nė Shqipėri me dhunė u shpėrngulėn 479.223 banorė kosovarė, prej tyre 58 234 banorė kishin kaluar nė Shqipėri pėrmes Qafės sė Prushit, 41.500 banorė pėrmes pikės kufitare tė Hanit tė Hotit nė afėrsi tė Shkodrės, ndėrsa tė tjerėt pėrmes Qafės sė Morinės afėr Kukėsit
  • 24 mars 1999, nė ora 19:55, kurorėzohet bashkėpunimi i UĒK-sė me NATO-n
  • Formohet Qeveria e Perkoshme e Kosoves me kryeminister Hashim Thaqin, mars,
  • Delegacioni shqiptar nenshkruan marreveshjen ne te cilen njihej e drejta e popullit te Kosoves per vetevendosje, nderkaq serbet nuk nenshkruajne, mars
  • NATO-ja fillon sulmet ajrore kunder ish-Jugosllavise per shkak te territorit ne Kosove, 24 mars
  • Serbet, pas humbjeve qe pesuan nga NATO-ja dhe Ushtria Qlirimtare e Kosoves, nenshkruajne ne Kumanove marrveshjen per terheqjen e trupave ushtarake dhe policore nga Kosova, 9 qeshor
  • Komandant Rrustem Mustafa dhe Adem Demaqi ngrene ne Prishtine flamurin shqiptare, pasi qe Zona Operative e Llapit e UQK-se kishte qliruar pjese te kryeqytetit, 11 qeshor
  • Befas trupat ruse hyne ne Prishtine, 11 qeshor
  • NATO-ja fillon te hyje ne Kosove me emrin e perbashket KFOR, te cilit i prine Gjenerali anglez Majk Gjekson, 12 qeshor
  • Brenda nje kohe te shkurter, ne Kosove kthehen rreth 80 perqin e refugjateve shqiptare, qeshor
  • Instalohet Misioni i Kombeve te Bashkuara ne Kosove i njohur me emrin UNMIK, me ne krye francezin Bernar Kushner, korrik
  • Formohet Partia Demokratike e Kosoves me kryetar Hashim Thaqin,
  • 2000 Formohet Keshilli i Perkohshem Administrativ i Kosoves, te cilin e kryesojne Kryeadministratori Bernarn Kushner, e ne te cilin marrin pjese edhe HashimThaqi nga Partia Demokratike e Kosoves, Ibrahim Rugova nga Lidhja Demokratike e Kosoves, Regjep Qosja nga Levizja e Bashkuar Demokratike dhe Reda Trajkoviq nga minoriteti serb, janar
  • Formohet Aleanca per Ardhmerine e Kosoves me kryetar Ramush Haradinajn, vere
  • Mbahen zgjedhjet e para komunale ne Kosove, tetor
  • 2001 Hans Hakerupi, Ibrahim Rugova dhe Ramush Haradinaj nenshkruajne Kornizen Kushtetuese, Hashim Thaqi nuk nenshkruan
  • Boksieri kosovar me nenshtetsi gjermane Luan Krasniqi fiton titullin e kampionit evropian
  • Lirohen nga burgjet serbe 225 shqiptare, te burgosur politike, ne mesin e te cilve edhe Nait Hasani, 26 dhe 27 mars
  • Mihael Shtajneri takon Rugoven, Thaqin e Haradinajn dhe shpall fillimin e bashkimit te Mitrovices, 25 nentor
  • 17 shkurt 2008, nė Prishtinė, deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės u lexua nga Kryeministri i Kosovės z. Hashim Thaēi, nė ora 15:39 minuta e 15 sekonda, ndėrsa u nėnshkrua nga 109 deputetė tė pranishėm nė mbledhje.
  • 27 shkurt 2008, Gjermania ėshtė shteti i parė qė emėroi ambasadorin e saj nė Kosovė
  • 8 prill 2008 nė Bibliotekėn Kombėtare u aprovua kushtetuta e Republikės sė Kosovės, ndėrsa mė 9 prill para deputetėve tė Parlamentit tė Kosovės, kurse hyri nė fuqi mė 15 qershor 2008.
  • 3 shkurti i vitit 2009, ėshtė dita e parė zyrtare e fillimit tė punės pėr Gjykatėn Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės
  • 21 korrik 2008 u lėshua nė duar tė qytetarėve Pasaporta e parė e Republikės sė Kosovės
  • 10.12.2008 nė mbėshtetje nė nenin 94.6 dhe 128.3 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės dhe nenin 37 tė Ligjit pėr Policinė Kryeministri i Republikės sė Kosovės mori vendim Z. Sheremet Ahmati emėrohet Drejtor i Pėrgjithshėm i Policisė sė Republikės sė Kosovės.

   
   
   
   
       DĖSHMORĖT E QĖ RANĖ PĖR TĖ MOS VDEKUR KURRĖ NĖ KOMUNĖN E PRIZRENIT
   
   
   
  Adnan Nexhmedin Krasniqi, u lind mė 26. 03. 1981 nė Prizren.
  Afrim Ahmet Stajku, u lind mė 04.02.1981 nė Guruzhup tė Hasit.
  Afrim Beqir Krasniqi, u lind mė 27. 06. 195 nė Leskovec.
  Agim Avdi Shala, u lind mė 08. 10. 1970 nė Jeshkovė.  
  Agim Eqrem Bajrami u lind mė 15. 08. 1971 nė Qėndresė.
  Agron Islam Bytyēi, u lind mė 30. 07. 1978 nė Prizren.
  Agron Imer Cakaj, u lind mė 12. 08. 1976 nė fshatin Shėngjergj tė Hasit.
  Ahmet Beqir Krasniqi, u lind mė 04. 01. 1982 nė Prizren.
  Ajdin Selam Rrahmanaj, u lind mė 03. 01. 1982 Kobajė.
  Alajdin Muhamet Berisha, u lind mė 07. 10. 1964 nė fshatin Lez.
  Alajdin Nevzat Xhezairi, u lind mė 20. 07. 1974 nė Prizren.
  Albrim Zaim Fanaj, u lind mė 13. 08. 1978, nė fshatin nė Vėrmicė.
  Ali Rrahman Tanaushi, u lind mė 20.07. 1951 nė Shėngjergj tė Hasit.
  Alush Mehmet Hoxha, u lind mė 2. 09. 1971 nė fshatin Qėndresė.
  Anif Ali Muja,u lind mė 18. 07. l964 nė Struzhė.
  Asim Jashar Maliqaj, u lind mė 10. 11. 1966 nė Poslisht tė Prizrenit.
  Asim Sahit Berisha, u lind mė 08. 12. l957 nė fshatin Lez.
  Arsim Ramadan Poniku, u lind mė 21. 07. 1979 nė Prizren.
  Asllan Emrullah Berisha, u lind 15. 02. 1930 nė Lez.
  Asret Sylė Poniku, u lind mė 28. 08. l964 nė Prizren.
  Avdi Fazli Shala, u lind mė 12. 02. 1949 nė Jeshkovė.
  Avdyl Ismet Behluli, u lind mė 30. 10. 1979 nė Qėndresė tė Priz-renit.
  Avdyl Binak Pajaziti, u lind mė 24.09.1977 nė fshatin Qėndresė
  Bali Qemajl Avdaj, u lind me 09.04.1973 nė Malėsi tė Vėrrinit
  Bajram Rexhep Shala, u lind mė 04.06.1976 nė fshatin Jeshkovė.
  Bajram Murat Thaēi, u lind mė 04. 06. 1963 Malėsi e Vėrrinit
  Bali Qemajl Avdaj, u lind me 09.04.1973 nė Malėsi tė Vėrrinit.
  Bashkim Ismail Suka, u lind mė 18. 06. 1976 nė Bllacė tė Therandės,
  Beamir Rrustem Memaj, u lind mė 23. 10. 1973 nė Zhur.
  Behadin Myrteza Hallaqi, u lindur mė 07. 04. 1963 nė Prizren.
  Bejtė Azem Kajdomēaj, u lind mė 03. 03. 1963 nė Dedaj tė Hasit.
  Bekim Hasan Muhaxheri, u lind mė 4 qershor 1979 nė Prizren.
  Bekim Lutfi Thaēi, u lind mė 16. 06. 1968 nė Arbanė.
  Bekim Mahmut Berisha, u lind mė 02. 07. 1971 nė Lez.
  Beran Muhamet Gashi, u lind mė l2. 02. 1974 nė Prizren.
  Besim Man Parallankaj, u lind mė 05. 05. 1972 nė Lugishtė tė Hasit.
  Besim Ryshyt Shala, u lind mė 01. 04. 1963 nė Jeshkovė tė Vėrrinit.
  Besim Ismet Behluli, u lind mė 23.04.1974 nė Qėndresė tė Prizrenit.
  Besnik Sadri Kastrati, u lindur mė 20. 08. 1969 nė Prizren.
  Besnik Adem Ferati, u lind me 27.02.1971 nė Qėndresė.
  Besnik Rexhep Ēoēaj, u lind mė 05. 03. 1981 nė fshatin Gjonaj tė Hasit
  Besnik Sejdi Muēaj, u lind me 22.04.1972 nė Korishė tė Prizrenit.
  Betim Isė Berisha, u lind mė 07. 03. 1981 nė Prizren.
  Brahim Mursel Osmanaj, u lind mė 08. 09. 1977 nė Prizren,
  Driton Qemajl Ferati, u lind mė 26. 10. 1976 nė Qėndresė tė Prizrenit.
  Dine Adem Temaj, u lind mė 18.10.1946 nė Kushnin tė Hasit.
  Enver Nebi Buqaj, u lind mė 25. 05. 1975 nė Arbanė.
  Eqrem Shefqet Hoxha, u lind mė 18 qershor 1977 nė Qėndresė tė Prizrenit.
  Ersan Mehmet Mazrreku, u lind mė 30. 04. 1981 nė Prizren.
  Fadil Muhamet Balaj, u lind mė 28. 12. 1977 nė Korishė.
  Fadil Ramiz Ferati, u lind mė l4. 0l. l963 nė Qėndresė.
  Fadil Nuhi Morina, u lind mė 24 06. 1966 nė Kushnin tė Hasit.
  Faik Faik Hoxha, u lind 25. 01. 1968 nė fshatin Qėndresė.
  Faik Beqir Qabrati, u lind mė 01.01. 1982 nė Planejė.
  Fatmir Fahri Berisha, u lind mė 16. 09. 1969 nė Prizren.
  Fatmir Abaz Sezairi, u lind me 01.09.1975 nė Qėndresė.
  Feriz Abdurrahman Susuri, u lind mė 18. 05. 1962 nė Zhur.
  Fesal Skender Hoti, u lind mė 17 shkurt 1978 nė Prizren.
  Fetah Osman Rexhepi, u lind mė 04. 04. 1954 nė Qėndresė.
  Gani Hamdi Saramati, u lind mė 04. 01. 1968 nė Prizren.
  Gani Vehbi Bajrami, u lind mė 11. 11. 1966 nė Qėndresė.
  Gani Xhemė Paqarizi, u lind mė 15. 05. 1967 nė Lubizhdė tė Malishevės.
  Gaspėr Ndue Karaqi, u lind mė 31. 08. 1960 nė Ujz tė Hasit.
  Hajdar Abaz Shala, u lind mė 07. 02. 1977 nė Atmaxhė.
  Halil Muhamet Gashi, u lind mė 24. 03. 1972 nė Landovicė.
  Halim Nezir Ahmetaj, u lind mė 02. 04. 1970 Korishė.
  Hamėz Arif Ukaj, u lind mė 14. 09. 1955 nė Romajė.
  Hamit Shaip Thaēi, u lind mė 07. 12. l970 nė Landovicė.
  Haziz R. Tola, u lind mė 01. 05. 1965 nė fshatin Pataqan i Ulėt,
  Heshim Nuhi Gashi, u lind mė 10. 06. 1962 nė Landovicė.
  Hysen Nahit Rexhepi, u lind mė 15 tetor 1970 nė Lagjen Arbana.
  Hysen Rexhep Morina, u lind mė 15. 07. 1971 Landovicė.
  Hysni Sylė Temaj, u lind mė 15. ll. l976 Kushnin tė Hasit.
  Ibrahim Islam Mallaku, u lind mė 01. 01. 1951, nė fshatin Shėngjergj tė Hasit.
  Idriz Bajram Gucati, u lind mė 27. 09. 1952 nė Trestenik tė Drenasit.
  Idriz Avdi Behluli, u lind mė 5 janar 1968 nė fshatin Qėndresė tė Prizrenit.
  Ilir Ahmet Hoxha, u lind mė 14. 09. 1979 nė Prizren .
  Imer Muharrem Alushani, u lind mė 23.09. 1964 nė Bushat tė Drenasit.
  Ismail Isuf Kryeziu, u lind nė 20.02. 1965 nė Arbanė.
  Ismet Selman Gashi, u lind mė 01. 05. 1952 nė Landovicė.
  Izair Mustafė Berisha, u lind mė l8. 02. 1932 nė Lez tė Prizrenit.
  Jonuz Krasniqi, u lind mė 19. 07. 1971 nė Arbanė tė Prizrenit.
  Jusuf Maliq Balaj, u lind mė 21. 03. 1958 nė Korishė tė Prizrenit.
  Kurtish Bajram Hasani, u lind mė 13. 11. 1957 nė fshatin Qėndresė tė Prizrenit.
  Lulzim Osman Rexhepi, u lind mė 05. 06. 1964 nė Qėndresė tė Prizrenit.
  Kurtish Bajram Hasani, u lind mė 13. 11. 1957 nė fshatin Qėndresė tė Prizrenit.
  Liman Idriz Shala, u lind me 13.09.1978 nė Jeshkovė
  Luan Ruzhdi Gashi, u lind mė 11. 03. 1978 nė Hoqė tė Vogėl tė Rahovecit.
  Lulzim Osman Rexhepi, u lind mė 05. 06. 1964 nė Qėndresė tė Prizrenit.
  Man Ali Karavidaj, u lind mė 20. 04. l1. 1962 nė fshatin Mazrrek, tė Hasit.
  Manush Mehmet Berisha, u lind mė 15. 02. 1980 nė Krushė tė Vogėl.
  Masar Hasan Ferati, u lind mė 22 qershor 1981 nė fshatin Qėndresė.
  Masar Shaqir Cakaj, u lind mė 25.05. 1978, nė fshatin Shėngjergj tė Hasit.
  Mehmet Azem Qunaj, u lind mė 01. 10. 1972, nė fshatin Kojush tė Prizrenit.
  Mensur Sefer Zyberaj, u lind mė 07. 07. l965 nė Drenoc tė Rahovecit.
  Mevlan Tefik Hoxhaj, u lind mė 09. 07. 1974 nė Zhur tė Prizrenit.
  Milaim Xhemajli Thaēi, u lind mė 29. 01. 1971 nė Kushte-ndil tė Vėrrinit.
  Muharrem Haki Samahodaj, u lind mė 24. 01. 1974 nė Krajk tė Hasit.
  Murat Esat Kabashi, u lind mė 05. 06. 1952 nė Korishė.
  Musli Fatmir Gashi, u lind 01. 10. 1980 nė Atmaxhė.
  Naip Garip Berisha, u lind mė 04. 01. 1973 nė Prizren.
  Nazim Misin Buduri, u lind mė 16. 11. 1973 nė Hoqė tė Qytetit.
  Nazim Tahir Kokullari, u lind mė 22. 03. 1974 nė Prizren.
  Nazmi Haki Hasani, u lind mė 14. 06. 1979 nė Qėndresė tė Prizrenit.
  Nazim Man Lushaj, u lind mė 30. 11. 1976 nė Arbanė,
  Nazmi Sejdi Ferati, u lind mė 22.10.1972 nė Qendresė.
  Nehat Safet Berisha, u lindur 07. 05. 1953 nė Lez tė Prizrenit.
  Nesim Esat Krasniqi, u lind mė 09. 06. 1930 nė Lubiqevė tė Vėrrinit.
  Nexhat Qazim Fanaj, u lind mė 25. 09. 1965 nė Grazhdanik tė Prizrenit.
       Nijazi Tahir Morina, u lind mė 04. 09. 1971 nė Kushnin tė Hasit.
     Nuhi Bexhet Rexhepi, u lind mė 15. 11. 1982 nė Qėndresė tė Prizrenit.
       Nuhi Haxhi Elezaj, u lind mė 27. 04. l978 nė Lugi-shtė tė Hasit.
       Nuredin Avdi Shala, u lind mė 21.04.1965 nė Jeshkovė.
       Osman Fetah Rexhepi, u lind mė 18. 10. 1983 nė Qėndresė tė Prizrenit.
       Pal Mark Paluca, u lind mė 17. 02. 1975 nė Trepeticė tė Prizrenit.
       Pėrparim Ali Thaēi, u lind mė 30. 06. 1976 nė Landovicė tė Prizrenit.
       Qenė Avdyl Qenaj, u lind mė 25. 08. 1957 nė Romajė tė Hasit.
       Ramadan Rasim Thaēi, u lind mė 1962 nė Kushtendil tė Prizrenit.
  Refki Gani Shala, u lind mė 08. 10. 1970 nė Kushtendil.
  Remzi Bajram Ademaj, u lind mė 03. 06. 1952 nė Zhur tė Prizrenit.
  Reshat Fazli Ēoēaj, u lind mė 12. 11. 1970 nė Gjonaj tė Hasit.
  Rexhep Misin Buduri, u lind mė 03. tetor 1971 nė Hoqė tė Qyteit.
  Rexhep Feriz Kukaj, u lind mė 18. 10. 1966 nė Korishė tė Prizrenit.
  Ryfet Ramadan Krasniqi, u lind mė o2. 04. 1955 nė Leskovec tė Vėrrinit.
  Sahit Xhemajl Tixhaj, u lind nė vitin 1974 nė Vershec tė Therandės.
  Salajdin Halil Berisha, u lind mė 06. 02. 1953 nė Lez tė Prizrenit.
  Sali Islam Saramati, u lind mė 03. 04. 1963 nė Dobrusht tė Prizrenit.
  Samidin Muhamet Emini, u lind mė 17. 05. 1975 nė fshatin Kuk tė Sharrit.
  Selman Man Osmankaj, u lind mė 05. 07. 1972 nė Lugishtė tė Hasit.
  Selver Bajram Maqkaj, u lind mė 04. 01. 1967 nė Lubiqevė.
  Sinan Ilaz Gegollaj, u lind mė 15. 08 1971 nė Lugishtė tė Hasit.
  Sinan Sahit Thaēi, u lind mė 10 janar 1962 nė fshatin Zojz.
  Skender Mehmet Latifi, u lind mė 23. 04. 1970 nė Piranė tė Prizrenit.
  Skėndėr Murat Rexhepi, u lind mė 03. 06. 1965 nė Mrasor,
  Skėnder Rexhep Hameli, u lind mė 28. 05 1958 nė Mazrrek tė Hasit.
  Shefqet Murtezan Berisha, u lind mė 06. 04. 1953 nė Lez tė Prizrenit.
  Shahadin Sherif Berisha, u lind mė 15. 10. 1978 nė Lez tė Prizrenit
  Shahadin Medi Gashi, u lind mė 10.03.1962 nė fshatin Kushtrim
  Shemsedin Tamil Shala, u lind nė vitin 1977 nė Kushnin tė Vėrrinit.
  Sherif Beqir Muēaj, u lind mė 15. 01. 1973 nė Prizren.
  Shkėlzen Imer Dragaj, u lind mė 10 maj 1962 nė Pejė,
  Shpend Sefer Berisha, u lind mė 27.06. 1969. Familja e tij mė pas vendosen nė Prizren,
  Tahir Haki Gashi, u lind mė 01. 02. 1979 nė Landovicė tė Prizren,
  Tahir Bajram Morina, u lind mė 15.08. 1972 nė Kushnin tė Hasit.
  Tahir Mal Sinani, u lind mė 25 maj 1964 nė Tropojė tė Shqipėrisė.
  Tamil Beqir Shala, u lind mė 15. 07. 1956 nė Kushnin tė Vėrrinit.
  Vait Ukė Ukaj, u lind mė 19. 03. 1960 nė Piranė tė Prizrenit.
  Xhemė Dervish Gegollaj, u lind mė 03. 04. 1978 nė Lugishtė tė Hasit.
  Xhemil Nezir Krasniqi, u lind mė 01. 07. 1950 nė Hoqė tė Qytetit.
  Xhevat Ahmet Berisha, u lind mė 30. 08. 1961 nė Lez.
  Ylber Zenel Fanaj, u lind mė 29. 08. 1979 nė Vėrmicė.
  Ymer Asllan Shala, u lind mė 07.09.1960 nė Jeshkovė.
  Ymer Halit Hoxha, u lind mė 12.06.1978. ra nė altarin e lirisė ofensivėn e Qėndresės.
  Ymredin Ismail Qengaj, u lind mė l7. 08. 1964 nė Prizren.

  • ·       [1] Miti kombėtar i origjinės dhe etnogjenezės pohon se kėto fise rrjedhin nga ilirėt antikė. Fiset qė janė dominuese nė Kosovė nė pėrgjithėsi pohohet tė rrjedhin nė veēanti nga fisi ilir i Dardanėve

   
  Betimi i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ėshtė ky:
  “Unė, ushtari i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, betohem se do tė luftoj pėr ēlirimin e tokave shqiptare dhe bashkimin e tyre. Do tė jem pėrherė ushtar besnik, luftėtar i denjė i lirisė, vigjilent, guximtar dhe i disiplinuar, i gatshėm qė nė ēdo kohė pa kursyer as jetėn time tė luftoj pėr t'i mbrojtur interesat e shenjta tė atdheut. Nėse shkel kėtė betim, le tė ndėshkohem me ligjet mė tė ashpra tė luftės dhe nėse tradhtoj, qoftė i humbur gjaku im. Betohem, betohem, betohem.”
   
  LITERATURA
   
   
  Historia e popullit shqiptar, vėllimi i parė dhe i dytė, Prishtinė,1969.
  Konferenca e Bujanit, Instituti i Historisė, Prishtinė,1998.
  Ligji pėr vetėqeverisjen lokale, Prishtinė, qershor 2008
  Stephanie Schwander-Sievers dhe Ger Duijings Lufta brenda njė lufte 31 maj 2004
       Nexhat Ēoēaj, SHTIGJEVE TĖ LIRISĖ
  Nexhat Ēoēaj, Petritit i shkrepave – Remzi Ademaj,
  Shtjefėn Gjeēovi, Kanuni i Lekė Dukagjinit
  Judah, Kosova: Lufta dhe Hakmarrja
       Gėzim Ajgeraj, Xhevat Berisha – Legjenda e Vėrrinit Zvicėrr, 2002
  wikipedia.org/ėiki/ Njohja e Kosovės si shtet i pavarur
  sq.wikipedia.org/ėiki/ Lufta e Kosovės
avatar
veronika
Forum Designer

Shteti : Ferizaj
Postime : 121
Kyējet nė forum : 10999
Regjistruar mė : 28/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi