» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


XHEMAJL OBRIJA NĖ TURJAKĖ

Shko poshtė

XHEMAJL OBRIJA NĖ TURJAKĖ

Mesazh nga veronika prej Thu 12 Feb 2015, 22:39

Po i tregonte njė drenicas pleqnarit Xhemjl Obrija se si ishte ēmend njė burrė dhe anėtarėt e familjes e kishin lidhur dhe po e ushqenin.
“Mirė paskan bėrė- tha Xhemjali- shyqyr!”
“Pse po thua ashtu, o aga Xhemajl!?”- u ēudit fshatari.
“Paj po them se shumica e paskan bėrė zap njė tė ēmendur dhe po e ushqyekan derisa t’i dalė ndonjė ilaē te mjeku apo te hoxha. Qysh po do me ardhė koha, kemi m’u ēmend gjysma, qė thua ti, dhe gjysma e shėndoshė nuk mund ta bajė zap gjysmėn tjetėr!”
Bisedėn e patėm lėnė pėrgjysmė dhe po e vazhdojmė sot mė 24.12.2006:
Xhemajl Obria ka vdekur 1908, e ka lėnė zėvendės vėllaun e vet, Kadriun. Nja njė muaj a dy pas vdekjes sė tij, kishin ardhur dy mysafirė tė panjohur. Kur e kanė marrė vesh se ka vdekur Xhemajli, nuk e kanė treguar qėllimin pse kanė ardhur. Edhe u tubojshin krejt kojshia pas darke. Edhe rrinė sa rrinė dhe shkojnė pa e ditur se nga ishin, vetėm se janė jabanxhi. Janėhpėrnda diut me flejt, tė nesėrmėn janė shkuar fqinjėt te Kadriu, dhe kanė vetė nė i ka njohur ata mysafirė se nga ishin e kush ishin? Ai ėshtė pėrgjigjur se po, se ata kallėzuan, ishinkanė mėsitėt e Leninit! Janė ardhur nėpėr Kosovė me i vetė krentė e Kosovės a e pranojnė partinėe e Leninit. Ai Ēka iu the? Ua kėndova njė kangė:

Nė thasha unė ēka ka thanė Lenini
M’u baftė barku gurė mullini!
Edhe kur tė vdes nė dhe
n’vorre tona mos mė shtini
Gjumni nė gropa tė Halim Brahimit
Le t’mė hanė qentė e Qerkinit!
Le t’m’i shpein eshtrat nėpėr fushė
Le tadijnė hallku se sjam kanė kurrkush!

1943 kryetarėt e tri komnave tė Drenicės: Banush Sedllari, Isuf Gradica edhe Sadik Zeneli, kryetar i komunės dhe deputet me Ferat Dragėn, tė partisė demokratike; janė shkuar te Tahir Berisha me pyet se ēka po bėhet, pasi e ka Rifatin komunist, e di se ēka po bahet? Ai ka thėnė se nuk e di, por pasi tanimė kanė ardhur do t’ua kėndojė njė kėngė:

Moj Kosovė, mori bijė
T’u ka pre njė kėmishė pėr ty
Kėmisha e re pėlhura e vjetėr
Vishe qito se s’ka tjetėr!
Mirė e dimė se nuk t’bjen taman
Se u pre nė Beligrad
e ėshtė qepur nė Tiranė!
25.12.2006- bashkė me zotni Hajriz Demakun u vozitėm pėr nė Gjilan: moti kohė nuk e ka parė Gjilanin dhe deshėm t’ia bėnim njė vizitė poetit Selman Vokshit. Zotni Selmani dhe zonja e shtėpisė, Ajshja, u gėzuan dhe u kėnaqėm muhabet e recitime! Zotni Selmanit i kishte ardhur njė kėngė e incizuar nė magnetofon pėr babin e tij, Lot Vakun me shokė, nga kėngėtarė tė Shqipėrisė!
“Ata paskan kėnduar mė mirė se unė pėr babin tim!”- na tha zotni Selmani.
Pas disa orėsh biseda, pije e ngrėnie, kėrkojmė leje dhe ngrihemi nė kėmbė; na falėnderojnė dhe shtojnė se u kėnaqėm duke kaluar ēaste tė kėndshme.
Zotni Selmani mė porosit qė ta takoj kryetarin e rinisė, zotni Mentor Baranin, qė tė merremi vesh pėr pėrkujtimin e pėrvjetorit tė vdekjes tė Dr. Ibrahim Rugovės, qė vjershat e tija tė deklamohen nė recital mė 21 janar 2007.
Pyetje: Meritat e veprimtarit pjesėtohen me meritat edhe tė bashkėshortes?
Pėrgjigje:
Pyetja e fundit: Njė urim apo porosi pėr Vitin e Ri 2007?
Pėrgjigje:

Binak Ulaj


ĒUDI 


Tė shkrumbuar paskemi qenė
Pėr pushtet- tė papushtet
Medet!
Pėr LIRI- ēalthi
Pėr pasuri-vrap
Cjepurrakė *

ĒUDI

E pjellė stramastike *
Kobėtarė tė ēdollojtė
Cucerranė* nė pushtet- tė papushtet
LIRIA cėrron degėprerė
Ngopemi me erė

ĒUDI

Shkrumb, tė shkrumbuar
Pėr lirinė e
Pėrfitimeve
Uzurpimeve
E agmi Lirie larg
Kėshtu, cakapreka 
Vjen vdeka

ĒUDI

Sa kamės paskemi qenė
Pėr ndėrtime, mbindėrtime
Tė egra...
E thoshim
E themi
S' kemi
Pėr liri
Pėr tė RĖNĖT...
Mjaft kemi dhėnė
Tė gjorėt ne
Sa ditėlėnė

ĒUDI


Pak AMANETAS
Tė LIRISĖ
Mbetėm
Jetėzbrazėt
E ahti i tė RĖNĖVE EMĖRNDRITUR
Ajgėton
Vėshtrojmė anamendas
Ēervish liria bėhet
Dėmės tė LIRISĖ shumė,
pak AMANETAS, pak
LIRIA kullon gjak
Fytin n' lak

Amanet shajnish
Ne, tė rinjtė
T' krahut njerėzor
Mėsimin e jetės
Mėsuam e mėsojmė
Vrapaqorras
S’ ju besojmė
Se lirinė
Shajtojnė, shajtojnė *
Fidanė lirie
prapė
Shemėrtojmė*


ĒUDI
Tanimė
s 'ēuditėm pėr asgjė 
ĒUDI

Prishtinė, 2004
avatar
veronika
Forum Designer

Shteti : Ferizaj
Postime : 121
Kyējet nė forum : 11002
Regjistruar mė : 28/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: XHEMAJL OBRIJA NĖ TURJAKĖ

Mesazh nga epanjohura prej Tue 31 Mar 2015, 07:34

- Ish kanė ni trim, burr i mirė e i paēė, edhe n’ēdo luftė qi ish ra, ish da me nerė. Edhe i duel kanga edhe vet met i gjallė. Kanga e ti u knojke n’ēdo sobė dhe u ngojke me shumė vėmendje. Ni ditė qelloi ky n’ni gazmen edhe kngatarėt e mueren e p’e knojnė kangėn e ti. Kur e kryen kangėn e ti, edhe i njeu ky punėt e trimnitė e veta n’kangė, u dalldis, e nxori alltinė e qiti pėrpjetė. Kur qiti allti, masi qe u kry kanga e ti, i thanė ata t’sobės:
- Ah t’u thaftė krahi, t’u thaftė,, ēka bane ! E vrave kangėn tande !
Pej asaj dite nuk ju knu kanga kurr. Se ni njeri qe krenohet kur t’e livdon dikush, Ai nuk fiton, po hup. Pėrkundrazi kur t’livdojnė, duhet m’u kuqė e e m’e ungjė kryet.

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5810
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: XHEMAJL OBRIJA NĖ TURJAKĖ

Mesazh nga epanjohura prej Tue 31 Mar 2015, 07:36

Shkon nji far Hajrizi me ēue pare s’pari te miku. Asht adet qi, kur shkohet, duhet mi qu nja tri a katėr okė sheqer, kafe e duhan. Tu i zoti i shpisė kishin ardhė shumė kojshi e ishin ba koxha kallabllak. Tuj nejt mas darke e tu pjekė kafe mas kafe, soset sheqeri. Nja prej atyne kojshive i thotė Hajrizit qi kish que paret:
- Mik, ēou me shku n’han t’Lutanit e me marr harē se u sos sheqeri.
- Qysh u sos kaq shpejt ? - tha Hajrizi. – Boll kam pas marrė e ma ka pas marrė menja qi mirė jam shtėrngue pėr mik s’pari.
At’herė ja priti tjetri:
- He more mik, kur t’dalsh me gjahtua, duhet me mushė pushkėn si pėr fėllanzė si pėr uk.
- Valla, jo si pėr fėllanzė, po e kam pas mushė si pėr thi, po tybe nuk e nali, - tha Hajrizi e u ēue me shkue n’han.

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5810
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: XHEMAJL OBRIJA NĖ TURJAKĖ

Mesazh nga epanjohura prej Tue 31 Mar 2015, 07:39

Rexhė Ilazi, kėngėtar e hokatar nga Kopiliqi i Drenicės, kėndonte nėpėr dasma kėngė trimėrie si pėr Azem Bejtėn, Qorr Ilazin, Bec Sinanin etj. Nė mbyllje tė dasmės Rexha shpesh e kėndonte edhe kėngėn: “Marshll Tita nė kali tė bardhė“, nė mėnyrė qė ta kishte si mbulesė nėse ndonjė spiun e denonconte tė pushteti i atėhershėm.
Njė ditė e thėrrasin Rexhėn nė stacion tė milicisė, dhe i thonė: - Rexhė, ti po i kėndon disa kėngė jo tė mira nėpėr dasma. Pėr kėtė Rexhė duhet me pagua tatimin! Rexha u habit fare e po u thotė se si ka mundėsi me pagua njeriu tatim pėr gojėn e vet?! Unė me dashtė nuk kėndoi fare, ose nuk flas, apo ia fus gishtat dhe e shqyej gojėn deri tė veshtė...
Njeri nga inspektoret e UDB-sė, duke e humbur durimin po i thotė: - Rexhė, ti po ha m** e po kėndon nėpėr dasma kėngė pėr Azem e Shote Galicėn, Qorr Ilazi, Bec Sinanin etj. Pra, po kėndon kėngėt pėr kaēakėt qė kanė luftuar kundėr Serbisė!
Ngadalė, - i tha Rexha inspektorit me tė butė, se nė ēdo mbarim tė dasmave po e ha edhe nga njė m** tė madh duke kėnduar edhe kėngėn e Marshall Titės. Kėtė sikur po e harroni ju zoti inspektor, - deshi tė arsyetohej Rexha, por krisi dajaku...

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5810
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: XHEMAJL OBRIJA NĖ TURJAKĖ

Mesazh nga Ylli-1 prej Tue 31 Mar 2015, 09:36

Murtezi i Demovite nga Kėrrnina kishte qenė i varfėr. Mirėpo, punėtor i madh dhe shumė i ndershėm. Njė ditė vjeshte punon te Dan Shalaku. Nė bisedė e sipėr bie llafi rreth pastėrrmės. Murtezi i varfėr e nuk kishte mundėsi me pre pastėrrmė pėr dimėr i thotė Danit:
- Allahile Dan a donė me pre diē pėr pastėrrmė sivjet?
- Dani, me emėr tė Zotit fortė edhe te mirė, eja shikoje nė Ahur!
- Murtezi gėzohet! Duke shkuar pėr nė shtėpi vet me vete thotė: qe besa nuk ka me mė bė zė pėr darkė tė pastėrrmės, por pa ja ba edhe unė njė ēivi nuk e la!
Erdhi dita, pastėrma u pre, por Dani nuk e thirri Murtezin. Mirėpo, Murtezi fshehėt nė ahur pas shkallėve tė kullės. Dani pėr ta la gojėn dhe pėr tu betuar se e ka thirr del nė krye tė shkallėve dhe thėrret: Ooo Murtez Dema uooo!!! Murtezi pa njė pa dy del nga nėn shkallėt e bėrtet me sa zė ka: Ooo!!! Kėtu jam o Dan Shalaku oreee!!!
Edhe miqtė e mi tė nderuar paskan dalė nga Sofra e madhe e Drenicės! Qe besa edhe “Murtez Dema” ju rrinė prapa. Shkon Drenica hapa “Rama islamit shkon pėr prapa!!!
avatar
Ylli-1

Shteti : Kosove - Ferizaj
Postime : 156
Kyējet nė forum : 11024
Regjistruar mė : 26/08/2008
Profesioni : Inxhiner i Ekonomizuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: XHEMAJL OBRIJA NĖ TURJAKĖ

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi