» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Lajthia kundėr kancerit dhe smundjeve tė zemrės

Shko poshtė

Lajthia kundėr kancerit dhe smundjeve tė zemrės

Mesazh nga Naki prej Wed 18 Feb 2015, 11:30

Njerėzit qė rregullisht konsumojnė lajthi i ekspozohen dukshėm mė pak rrezikut qė tė sėmuren nga kanceri ose sėmundjet e zemrės, ka zbuluar studimi tridhjetėvjeēar i Universitetit tė Harvardit.
Gjatė kėtij studimi hulumtuesit kanė pėrcjellė 119 mijė meshkuj dhe femra dhe kanė ardhur nė pėrfundim qė ata qė hanė lajthi pėr ēdo ditė kanė vdekur pėr 20 pėr qind mė pak sesa ata qė nuk kanė ngrėnė kurrė lajthi.

Rreziku nga vdekja prej sėmundjeve tė zemrės ka shėnuar rėnie pėr 20 pėr qind, ndėrsa rreziku nga kanceri pėr 11 pėr qind nė mesin e atyre qė pėr ēdo ditė kanė ngrėnė lajthi nė krahasim me ata qė nuk i kanė konsumuar fare.Shėndetit i kontribuojnė edhe kikirikėt, fėstėkėt dhe bajamet e arrat si dhe frutat e tjera tė pemėve me lėvozhga. Dobi shtesė e lajthive ėshtė se njerėzit qė i konsumojnė rregullisht janė edhe mė tė hollė.

"Ekziston njė pėrshtypje e pėrgjithshme qė do tė shtojmė nė peshė nėse hamė mė shumė lajthi. Rezultatet tona e kanė treguar tė kundėrtėn", ka thėnė Jing Bao, e cila e ka udhėhequr studimin e publikuar nė 'New England Journal of Medicine'.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi