» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vetitė shėruese tė kumbullės

Shko poshtė

Vetitė shėruese tė kumbullės

Mesazh nga Albanian_Girl prej Mon 23 Feb 2015, 22:29

Shkencėtarėt pranė Universitetit tė Floridės nė Oklahoma kanė vėrtetuar se konsumimi i dhjetė kumbullave tė thata nė ditė pėrmirėson dendėsinė e eshtrave.
Autorėt e studimit thonė se asnjė nga pemėt tjera nuk e ka pasur kėtė efekt nė dendėsinė e eshtrave sikurse kumbullat.
Rezultatet janė fituar pas studimit njėvjeēar tė dy grupeve tė femrave, njėri prej tė cilave ka ngrėnė kumbulla, dhe nė fund ka rezultuar me dendėsi mė tė mirė tė eshtrave.
Fruti i kumbullės i konzervuar nė form hashavi dhe i konservuar nė friz pėr prodhim komposto, kane veti shėruese-lehtėsim nė rastet e majasilit tė brendshėm sidomos te zorra e trashė. Ndihmon dhe lehtėson jashtėqitjen.
Kumbullat janė mjaft tė rėndėsishme nė ushqim. Vetitė shėruese tė kumbullės ndikojnė nė sėmundjet e veshkave, sėmundjet e mėlēisė dhe tek paraqitja e reumės.
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 12002
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi