» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Njerėzit e trashė jetojnė mė gjatė

Shko poshtė

Njerėzit e trashė jetojnė mė gjatė

Mesazh nga Albanian_Girl prej Sun 08 Mar 2015, 21:22

Hulumtimi, i cili ėshtė publikuar nė revistėn e Asociacionit mjekėsor amerikan thotė qė njerėzit qė kanė peshė tė tepėrt trupore nė fakt jetojnė mė gjatė.
Bėhet fjalė pėr hulumtimin gjithėpėrfshirės pėr atė se si ndikon pesha nė jetėgjatėsi.
Nė hulumtim kanė marrė nė shqyrtim mė shumė se 100 hulumtime tė mėhershme, me tė cilat janė pėrfshirė 2.880.000 njerėz dhe 270.000 raste tė vdekshmėrisė nė botė. Megjithatė, sipas parametrave tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė peshė normale konsiderohet kur keni indeks tė masės trupore nė mes 18,5 dhe 24,9, derisa persona tė trashė konsiderohen, indeksi i masės trupore i tė cilėve ėshtė nė mes 25 dhe 29,9, ndėrsa persona obesė ata me indeks tė masės trupore 30 dhe mė shumė.
Hulumtimi ėshtė marrė me atė se sa gjatė kanė jetuar njerėzit, ēfarė shėndeti kanė pasur kur kanė vdekur dhe si kanė vlerėsuar kualitetin e jetės sė tyre. Njerėzit e trashė, ėshtė treguar qė kanė pasur pesė pėr qind shkallė mė tė ulėt tė vdekjes sė parakohshme se ata me peshė normale.
Kjo nuk ėshtė hera e parė qė shkencėtarėt kanė treguar qė pesha e tepėrt trupore ka pėrparėsitė e veta. Rezultate tė ngjashme janė komunikuar edhe pas hulumtimit tė vitit 2005, por shumica kanė qenė skeptik. Hulumtimi i tillė ėshtė shpallur “bėrllok”. /Telegrafi/
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 12002
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit e trashė jetojnė mė gjatė

Mesazh nga Naki prej Mon 09 Mar 2015, 22:23

A veq se po ta kana ty e  Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral ngushllim i mire e paske zgjedhur temen per vete  Razz

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit e trashė jetojnė mė gjatė

Mesazh nga epanjohura prej Mon 09 Mar 2015, 22:32

M'i humbi shpresat krejt,duhet te filloj me shtim peshe.... :thinking:

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5810
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit e trashė jetojnė mė gjatė

Mesazh nga Ali prej Mon 09 Mar 2015, 22:39

a blina din per veti Smile
avatar
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 11760
Regjistruar mė : 17/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit e trashė jetojnė mė gjatė

Mesazh nga Naki prej Mon 09 Mar 2015, 22:41

Hahahahahaa ja zbulove sekretin ka me te rraf ajo   Shocked

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit e trashė jetojnė mė gjatė

Mesazh nga Ali prej Mon 09 Mar 2015, 22:43

hhhhhhhhhaaa thuj kur te eshte pa revole aman hhhaaaaa
avatar
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 11760
Regjistruar mė : 17/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit e trashė jetojnė mė gjatė

Mesazh nga Naki prej Mon 09 Mar 2015, 22:45

Hahahahaha poshte eshte se jam nga puna per momentin duke shkruar me duket mos shkoi ne Centrum  Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit e trashė jetojnė mė gjatė

Mesazh nga Ali prej Mon 09 Mar 2015, 22:47

po a ne zyre koke a ok qe erdha shkojme e pime nga njo
avatar
Ali

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 29
Kyējet nė forum : 11760
Regjistruar mė : 17/11/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit e trashė jetojnė mė gjatė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi