» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sekreti i ndryshimit tė ngjyrės sė Kameleonit !?

Shko poshtė

Sekreti i ndryshimit tė ngjyrės sė Kameleonit !?

Mesazh nga Naki prej Thu 12 Mar 2015, 10:33

Njerėzit gjithmonė janė magjepsur nga ndryshimi i ngjyrės sė kameleonėve pėr tė trembur rivalėt apo pėr tė bėrė konfuzė grabitqarėt.
Shkencėtarėt thanė se ata kishin zbuluar mekanizmin e kėtij fenomeni, dhe se rezultatet e investigimit tė tyre i kishin lėnė ata tė shtangur.

Nė vend qė tė pėrdornin pigmented pėr tė ndryshuar ngjyrėn, nanokristalet qė ndodhen nė lėkurėn e kėtyre lizardėve ndryshojnė nė bazė tė reflektimit tė dritės.
“Ne jemi tė surprizuar,” tha Michel Milinkonvitch pėr AFP, njė biolog i Universitetit tė Gjenevės.
“Mendohej qė ata ndryshonin ngjyrėn e tyre nėpėrmjet pigmentee. Ndėrsa mekanizmi i vėrtetė ėshtė krejt i ndryshėm dhe ka tė bėjė me njė proces fizik,” shtoi ai.

Ndryshimi i ngjyrės ėshtė mė sė shumti njė proces qė ndodh tek kameleonėt meshkuj.
Ata e pėrdorin pėr t’u bėrė mė tė shkėlqyeshėm pėr tė tėrhequr partneret e tyre, pėr tė trembur ‘armiqtė’ dhe pėr tė konfuzuar grabitqarėt.

Kameleoni i llojit ‘pantera’ i marrė nė studim, mund ta ndryshojė ngjyrėn e lėkurės nga jeshile nė tė verdhė ose portokalli, ndėrsa nuancat blu kthehen nė tė bardha.
Nė pjesėn mė tė madhe tė kafshėve ngjyrė-ndryshues, pigmenti melaninė alternon shkėlqimin duke u shpėrndarė ose duke u pėrqendruar brenda qelizave tė quajtura melanofore, qė ndryshon intensitetin e ngjyrės por jo ngjyrės.

Ky ėshtė procesi qė pėr njė kohė tė gjatė ėshtė menduar si shkaktar i ndryshimit tė ngjyrės sė kameleonit, tha skuadra e studimit. Por doli se kjo teori ishte false.
Analizat e lėkurės zbuluan se ndryshimi vjen si pasojė e nano-objekteve tė quajtura kristalet fotonike qė gjenden nė shtresat qelizore tė koduara iridofore, tė cilat shtrihen nėn qelizat e pigmentit tė kameleonit.

Qelizat irodofore ndodhen edhe tek zvarranikėt apo tek amfibėt si bretkosa, duke i bėrė ata tė ndryshojnė shpesh ngjyrėn mes jeshiles dhe blusė. Megjithatė, tek kameleonėt, nano-kristalet e ndodhura brenda qelizave iridofore, ndryshojnė nė bazė tė reflektimit tė dritės, thanė studiuesit nė njė deklaratė tė tyre pėr AFP.

“Kur kameleoni ėshtė i qetė, kristalet janė tė organizuar nė njė rrjet tė dendur dhe reflektojnė ngjyrėn blu. Nė tė kundėrt, kur ngacmohen, reflektohen ngjyra e verdhė ose e kuqe”.
Ekipi pėrdori mikroskop optik pėr tė zbuluar fenomenimin e ngjyrės, para dhe pas ngacmimit tė kameleonit.

Ata zbuluan gjithashtu se kameleoni ka njė shtresė tė dytė, mė tė thellė me qeliza iridofore.
Kėto qeliza pėrmbajnė kristale mė tė mėdha, qė pasqyrojnė gjatėsi vale infra tė kuqe nga rrezet e forta tė diellit.
“Organizimi i qelizave iridofore nė dy shtresa tė mbivendosura pėrbėn njė risi evolucionare,” tha ekipi.
“Kjo i lejon kameleonėt tė zhvendosen me shpejtėsi, dhe tė kamuflohen nė njė mėnyrė spektakolare”.
Ky studim u publikua nė tė pėrditshme Nature Communications.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19259
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i ndryshimit tė ngjyrės sė Kameleonit !?

Mesazh nga AC_Milano prej Fri 13 Mar 2015, 18:00

Kameleoni ėshtė zvarranik i vendeve tė ngrohta, i ngjashėm me hardhjen, qė ndėrron ngjyrėn e lėkurės nė pėrshtatje me ngjyrėn e mjedisit ku ndodhet. Po ashtu si kameleonė pėrshkruhen edhe njerėzit e lėkundshėm e me shumė faqe, qė ndėrrojnė shpesh qėndrimet a sjelljet pėr tė mbrojtur interesat e veta.
avatar
AC_Milano

Postime : 64
Kyējet nė forum : 8400
Regjistruar mė : 22/12/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi