» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


10 fuqi tė jashtėzakonshme tė UTHULLĖS SĖ MOLLĖS

Shko poshtė

10 fuqi tė jashtėzakonshme tė UTHULLĖS SĖ MOLLĖS

Mesazh nga Naki prej Sat 14 Mar 2015, 18:09

Nga ndikimi nė humbje tė peshės, zbardhja e dhėmbėve e deri te ndalja e problemeve tė stomakut, uthulla thjesht ka fuqi tė madhe shėruese pėr tė cilėn as qė keni ėndėrruar ndonjėherė.
Ndikon nė humbje tė peshės
Shkencėtarėt japonezė nė njė studim tė kryer sė voni kanė zbuluar qė kur minjve u ėshtė dhėnė ushqimi me nivel tė lartė tė yndyrave, por edhe uthull si shtesė e ushqimit, ata kanė zhvilluar rreth 10 pėr qind mė pak tė yndyrave trupore sesa minjtė tė cilėt kanė konsumuar vetėm ushqim tė yndyrshėm. Hulumtuesit kanė zbuluar qė uthulla ka funksionuar nė nivel gjenetik, duke ndikuar nė gjenet e lidhura me oksidimin e acideve yndyrore dhe djegien e yndyrave. Shkencėtarėt besojnė qė uthulla shtyp apo pengon akumulimin e yndyrave trupore, edhe pse duhen mė shumė studime pėr tė dėshmuar qė uthulla ka efektin e njėjtė tek njerėzit.
Ul nivelin e sheqerit nė gjak
Kur e lėshoni veten nė magjinė e ushqimit me nivel tė lartė karbohidrateve (pastat, patatet, orizi ose pėr shembull disa sallata), mundohuni qė sallata apo salca tė pėrmbajnė uthull. Konsumimi i njė luge e gjysmė uthull mund tė zvogėlojė nivelin e sheqerit nė gjak pėr 42 pėr qind, ka treguar njė studim nga viti i kaluar.
Mund lodhjen e muskujve
Treningėt intensivė dhe ndonjėherė edhe stresi i madh shkaktojnė rritjen e acidit laktik nė trup, duke nxitur kėshtu lodhjen. Interesante ėshtė qė aminoacidet qė gjenden nė uthullėn e mollės veprojnė si kundėrhelm. Pėr mė shumė, uthulla e mollės pėrmban kalium dhe enzime qė mund t’ju lirojnė nga kjo ndjenjė. Herėn tjetėr kur ndiheni qė e keni tepruar me ushtrimet apo keni pėsuar stres, shtoni njė apo dy lugė uthull nė gotėn e pijes prej perimeve apo nė gotė uji.
Dhėmbėt e bardhė
Shpėlajeni fytin me uthull molle nė mėngjes. Uthulla ndihmon nė largimin e njollave, zbardh dhėmbėt dhe vret bakteret nė gojė dhe nė mishin e dhėmbėve. Pas shpėlarjes sė fytit me uthull, lani mirė me furēė dhėmbėt dhe mishin e dhėmbėve. Lani dhėmbėt edhe me sodė bikarboni njė herė nė javė. Kjo do tė ndihmojė tė largoni njollat dhe tė zbardhni dhėmbėt tuaj. Pėrdoreni ashtu sikur do ta kishit pėrdorur edhe pastėn pėr dhėmbė. Po ashtu, mund tė pėrdorni kripėn si alternativė pėr pastėn pėr dhėmbė.
Redukton problemet e stomakut
Shtoni pak uthull nė ujė. Nėse infeksioni bakterial ėshtė arsye e diarresė suaj, uthulla e mollės mund tė ndihmojė nė ndaljen e kėtij problemi, duke iu falėnderuar veēorive antibiotike. Pėr mė shumė, sipas disa ilaēeve natyrale, uthulla e mollės pėrmban pektinė, e cila mund tė ndihmojė nė lehtėsimin e ngėrēeve nė zorrė.
Lemza
Merrni njė lugė kafe me uthull. Shija e saj acidike mund tė ndalojė lemzėn qė nė fillim.
Preventiva e tretjes sė keqe
Merrni pak uthull para ushqimit. Nėse e dini qė do tė lėshoheni nė ushqim, pėr ēka do tė pendoheni mė vonė, provoni mė parė kėtė ilaē natyral. Shtoni njė lugė tė vogėl uthull molle nė njė gotė me ujė tė ngrohtė dhe pini 30 minuta para ushqimit.
Ngėrēet e kėmbėve natėn
Kėtė ilaē tė vjetėr natyral duhet ta provoni nėse keni shqetėsime gjatė gjumit. Shtoni dy lugė uthull molle dhe pak mjaltė nė gotėn me ujė dhe pini pėr tė lehtėsuar ngėrēet nė kėmbė natėn. Sigurisht, mė mirė do tė ishte qė kėtė pije ta keni tė gatshme nė rast nevoje, sesa ta pėrgatisni gjatė natės.
Hunda e mbyllur
Pėrzini mirė njė lugė uthull molle nė gotėn me ujė dhe pini. Kjo ndihmon kullimin e sinuseve, dhe me kėtė do tė ndikojė nė zhbllokimin e hundės.
Dhimbja e fytit
Rrėmbejeni uthullėn sapo tė keni ndjesinė e djegies nė fyt. Punėsoni “vrasėset” nė uthull dhe ajo me siguri do t’ju ndihmojė tė shmangni infeksionet mė serioze. Del qė shumica e baktereve nuk mund tė mbijetojnė nė mjedisin acidik qė e krijon uthulla.
/RTK Live/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi