» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Keshtu eshte edhe jeta!

Shko poshtė

Keshtu eshte edhe jeta!

Mesazh nga Limi Selmani prej Wed 18 Mar 2015, 12:24

Kurthi i mjaltit
(lexoje shumė interesante)

Njė pikė mjalti ra nė tokė, njė milingonė e vogėl erdhi, e provoi mjaltin dhe mė pas deshi tė shkonte, mirėpo shija e mjaltit i pėlqeu shumė, andaj u kthye dhe e mori edhe njė gllėnjkė dhe sėrish deshi tė shkonte, por kėsaj here, me sa duket, nuk u mjaftua me kaq, madje nuk iu duk mjaft ta merrte mjaltin me buzė, por vendosi tė hyjė nė tė, nė mėnyrė qė tė kėnaqet sa mė shumė. Milingona hyri nė kėtė pikė mjalti dhe u kėnaq duke shijuar atė, por ajo nuk mundi mė tė dalė nga mjalti, ngaqė iu lidhėn kėmbėt duke iu ngjitur pėr toke dhe mė nuk mundi tė lėvizte. Ajo mbeti nė kėtė gjendje derisa ngordhi. Pra, ishte pikėrisht kjo pikė mjalti qė u bė shkaktar pėr shkatėrrimin dhe pėrfundimin e saj tė hidhur, meqė ajo nuk u pajtua me gllėnjkat qė i merrte nga mjalti, e sikur tė mjaftohej me pak mjaltė do tė shpėtonte.

Kėshtu ėshtė edhe gjendja jonė me dunjanė. Dunjaja ėshtė njė pikė e madhe mjalti, prej sė cilės shėrbehemi. Ai qė mjaftohet me pak mjaltė prej saj shpėton, ndėrsa ai qė fundoset nė detin e saj tė mjaltit shkatėrrohet.
avatar
Limi Selmani

Shteti : Kosovė
Postime : 51
Kyējet nė forum : 3762
Regjistruar mė : 18/03/2015
Profesioni : Student

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshtu eshte edhe jeta!

Mesazh nga epanjohura prej Wed 01 Apr 2015, 12:46

Nje profesor u tregon nje kartmonedhe 20 € studenteve te tij dhe i pyet:
-Kush e deshiron kete kartmonedhe?
Te gjithe studentet ngriten doren. Atehere ai nisi ta zhubroste mes duarve dhe i pyeti perseri:
-Po tani kush e deshiron?
Perseri te gjithe studentet ngriten doren. Atehere profesori e hedh pertoke dhe pasi shkel me kepuce kartmonedhen, i pyet perseri:
-Perseri e deshironi kete kartmonedhe?
Te gjitha duart u ngriten ne ajer.
Atehere profesori u pergjigjet:
-Sapo moret nje mesim per jeten! Pak rendesi ka se cfare bera une me kete kartmonedhe. Ju e deshironi perseri, sepse vlera e saj nuk ka ndryshuar. Vlen perseri 20 €. Shume here ne jete, do te thyheni, do te gjunjezoheni, shkeleni nga njerez ose ngjarje, por vlera juaj nuk do te ndryshoje kurre ne syte e njerezve qe ju duan me te vertete. Edhe ne ditet me te keqija, edhe atehere kur ne mendojme se nuk vlejme asnje qindarke, mos dyshoni aspak, pasi vlera juaj eshte e njejta....dhe une mbetem vetevetja...

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5807
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshtu eshte edhe jeta!

Mesazh nga epanjohura prej Wed 01 Apr 2015, 14:59

Nuk ka njeri qė nuk e kujton tė kaluarėn . E kujtonė tė kaluarėn , rininė, vitet tė cilat i kemi lėnė mbrapa, kohėn e cila natyrisht ka qenė shumė mė ndryshe, kushtet e jetės e shumė qka tjeter. Kur njeriu ėshtė i ri ėndrron pėr jetėn , pėr karrierėn etj. Shumė mė shpesh ėndrrat rinore nuk realizohen ashtu siq i kemi paramenduar .Jeta ėshtė plotė mė tė papritura. Profesionin tė cilin e kemi ėndrruar shpesh nuk mund ta realizojmė.Shume kush ėndrron qė tė bėhėt shkrimtar i famshėm, aktor, kėngėtar apo diqka tjetėr nga shumė profesione tė cilat ekzistojnė, por pėr shkaqe tė ndryshme ato mbeten vetėm utopi. Nese e analizojmė jetėn tonė, jetėn e paraadhsėve tanė, mė qindra vite, sigurisht qė ajo ka qenė shumė mė ndryshe.Dhe, sigurisht qė secili mendon pėr jetėn e vet, ose mendon qė ta ndjek nė njė farė mėnyre jetėn e paradhėsit tė tij. Shumė qka ėshtė gjenetike, kėshtu edhe vete jeta. Nese dikush e ka pasur babain kėngėtar tė famshem, edhe i biri ose e bija e ka ndjekur rrugėn e tij. Duke e menduar tė kalurėn e ndėrtojmė ardhmerinė, kėshtu edhe thuhet .Ne, duke kaluar neper fazat e jetės, gjithnjė mėsojmė nga sfidat qė na i sjellė jeta.Duke kujtuar tė kaluarėn e largėt tė njerėzimit, nga para ardhėsit tanė apo nga librat e dim sė jeta mesatare e jetės ka qenė shumė e ulėt . Don tė thotė njė jetė e tėrė ka zgjatur dikur deri nė 30 vite jete. Dhe, kjo qė nga lindja, faza e pubertetit deri tė krijimi i familjės.Nga historia kemi mėsuar apo ndegjuar sė shumė pėrsonalitete botėrore kanė lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė politikė, krijimtari, nė muzikė nė shkencė etj,Nė kėtė moshė edhe e kanė arritur zenitin e famės sė tyre.Kėta kanė lėnė pas veti vepra tė mėdha nė njė kohė relativisht tė shkurtėr.Duke e krahasuar atė kohė, me kohėn tė cilėn po e jetojmė sot, natyrisht kemi ndryshime te mėdha. Nese tash lavderohemi mė zhvillimin e shpejt tė teknikės, dikur ka pasur mė shumė mė duket mua njerėz gjenial qė pėr njė kohė tė shkurtėr kanė bė shumė mė shumė sė sa sot kur jeta mesatare e njeriut ka kaluar mbi 70. Sot, fėmijėt po na janė fėmijė edhe deri nė moshėn 30 vjeqare, kur dikur krijuesit dhe shkencetarėt e mėdhenj tė kohės janė larguar nga kjo botė.Si duket koha e kompjuterizmit e ka bėrė tė vetėn, nė shumė raste pėr tė keq. Kur truri i njeriut zėvendėsohet mė kompjuter, kurrėn e kurrės nuk do tė kemi vlera njerėzore qe dikur i ka njohur historia. Punėt nė kohėn moderne natyrisht qė po kryhen shumė mė shpejt, por sikur edhe njeriu po humb nga kualiteti i tė menduarit, sikur nuk po kemi mė talentė, dhe njerėz gjenial sikur kan qenė p.sh. Ajnshtajni, Balzak, Mocart, e shumė pėrsonalitete boterore . Sot , kėto pėrsonalitete shumė po i mungojnė njerėzimit.Deri ne moshėn 30 vjeqare fėmijiėt po jetojnė mė prindėrit e tyre.Krijimin e jetės, karrierės dhe familjės po detyrohen ta shtyjne pėr kohė mė tė mira. Fėmijėt tanė sikur po kėrkojnė ende obligime nga prinderit e tyre.Shumė kush po krijon familje pa pasur mundėsi me e realizuar as ėndrren mė tė vogėl tė jetės. Krijon familje dhe ėshtė plotėsisht i mvarur nga prindėrit apo nga ndonjė i aferm i cili i ndihmon pėr ta kaluar disi situatėn jo te mirė materjale nė tė cilėn gjendet.Jemi dėshmitar se njeriut iu ka vazhduar jeta nė aspektin kohor, por mvarėsia ėshtė bėrė e madhe dhe e padurueshme.Sa vlen jetėgjatėsia kur arrinė edhe moshėn mbi 30 vjeqare pa krijuar kushtimisht po thuaj asgjė. Pa e pasur njė punė e cila sa do pak e zbutė jetėn e vėshtirė nė kohėn e modernitetit . Bie pyetja ,a mundemi qė jetėn ta kemi mė tė bėgatshme, me kualitative, a mund tė jemi pėrgjegjės mė shumė para veti dhe shoqėrisė? Tė gjitha kėto sikur pėrfundojnė me mendimin sė zhvillimi i tekonologjisė dhe kompjuterizmit po na i lėn dėshirat dhe mundėsit tė pėrgjysmuara ose tė pa realizuara.Po gjindemi nė njė udhėkryq qė nuk ėshtė shumė e dukshme .Dilemat, kundėrthėnjėt e mendimeve, mungesa e pėrspektivės po gjenden para nesh, dhe asesi , ose vėshtirė tė shpėrthehehen kėto barrikada tė jetės. Sikur njeriu i kėsaj kohe ka mbetur psiqikisht i pa rritur, sikur kan mbetur jo shumė kualitativ.Shtrohet pyetja a mundemi ndryshe? Pėr kėtė lypset forcė, mjeshtri, vullnet, zotėsi dhe vizion...
Nga Skėnder MULLIQI

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5807
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshtu eshte edhe jeta!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi