» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nesėr fillon pranvera

Shko poshtė

Nesėr fillon pranvera

Mesazh nga Naki prej Thu 19 Mar 2015, 22:47

Pranvera nė vendin tonė, sikundėr edhe nė gjithė hemisferėn veriore fillon nesėr, mė 20 mars, nė orėn 23 e 45 minuta, ndėrsa sipas paralajmėrimeve tė astronomėve, do tė ndodhė edhe eklips i Diellit.
Nė tė njėjtėn kohė nė hemisferėn jugore tė Tokės do tė fillojė vjeshta. Dita e parė e pranverės do tė zgjasė 12 orė e pesė minuta, Dielli do tė lindė nė orėn 5 e 39 minuta, ndėrsa do tė perėndojė nė 17 e 44 minuta.
Pranvera do tė zgjasė deri mė 21 qershor, kur me kalendar fillon vera. Por, llogaritja verore e kohės do tė fillojė natėn mes datės 28 dhe 29 mars, kur akrepat e orės duhet tė zhvendoset pėr njė orė para.
Eklips i Diellit po ashtu ėshtė paralajmėruar pėr nesėr. Nė Evropė ai do tė jetė i pjesshėm, ndėrsa nė disa vende, si nė ishujt Farit dhe Svalski, do tė ketė eklips tė tėrėsishėm. Eklipsi do tė fillojė nė orėn 9 e 37 minuta, maksimumi do tė jetė nė orėn 10:45. ndėrsa do tė pėrfundojė nė orėn 11:56 minuta.
Gjatė maksimumit do tė shihen 43,5 pėr qind nga disku i Diellit. Shoqata astronomike rekomandon qė eklipsi tė shihet me syze speciale apo me maska pėr saldim me faktor mbrojtės mė tė lartė se 13”, transmeton “Koha”.
Fenomeni kur Hėna zbret te Dielli pėr herė tė fundit ishte mė 4 janar tė vitit 2011, ndėrsa eklipsi tjetėr i pjesshėm qė do tė mund tė shihet te ne pritet mė 21 janar tė vitit 2020.  

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19103
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi