» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Gabimet Financiare qe bejne femrat e martuara

Shko poshtė

Gabimet Financiare qe bejne femrat e martuara

Mesazh nga Naki prej Sun 23 Sep 2007, 14:28

Ekspertėt tregojnė pesė gabimet e zakonshme financiare qė i bėjnė tė gjitha gratė e martuara. Shoqėruar me to ekspertėt japin edhe disa kėshilla sesi ti shmangni kėto gabime.
1- Shpenzimi i tepėrt
“Injoranca nuk ėshtė lumturi” thotė Patricia Powell. Shpesh femrat shpenzojnė mė tepėr sesa mund tė fitojnė. Duke mos pėrballuar dot vetė tė gjitha shpenzimet dhe detyrimet financiare, femrat qėndrojnė nėn pėrgjegjėsinė e bashkėshortėve duke u varur ekonomikisht nga ata. Powell tregon se ajo gjatė kohės qė ishte beqare kishte punėn dhe tė ardhurat e saj. Por ēdo gjė falimentoi pas martesės kur ajo u detyrua tė paguante faturat e shtrenjta tė veshjeve ekstravagante tė bashkėshortit tė saj.
Zgjidhja: Tregoni kujdes me financat e familjes. Tė dy partnerėt duhet tė tregohen tė kujdesshėm pėr anėn e tyre ekonomike, duhet tė takohen mė agjentė sigurimi, planifikues financiare dhe avokatė. Kėshtu edhe femrat do tė kujdesen pėr rrogėn e tyre mujore, do tė paraqiten nė banka dhe do tė kenė kartat e tyre tė kreditit.
2- Humbin identitetin e tyre ekonomik
Kur Elizabeth Lundin, tani 33 vjeē, u martua para gjashtė vjetėsh, bashkėshorti i saj u tregua i gatshėm qė ai tė kujdesej pėr tė ardhurat financiare tė ēiftit. Dhe ajo e lumtur pranoi. Kėshtu tė gjitha tė ardhurat e tyre, edhe ato bankare u bashkuan. Por pas dy vjetėsh kur ēifti vendosi tė divorcohej, Lundin mėsoi se karta e kreditit tė ēiftit ishte nėn emrin e bashkėshortit tė saj, ndėrsa ajo ishte thjesht njė pėrdoruese e autorizuar. Por pas divorcit ajo nuk mund tė realizonte mė tėrheqjen e parave, dhe vetėm pas pėrpjekjeve tė shumta mundi tė tėrhiqte vetėm sasira tė vogla tė hollash.
Zgjidhja: Mbani disa llogari personale. Sipas specialistėve femrat e martuara duhet tė mbajnė llogari financiare mė vete. Ata rekomandojnė qė njė ēift duhet tė ketė tre llogari bankare: tė gruas, tė burrit dhe tė ēiftit, duke i mbajtur tė ardhurat nė karta tė veēanta krediti.
3- I largohen kujdesit tė tyre vetjak
Numri i shtėpiakeve ėshtė rritur rreth 26 pėr qind nga ai i dekadės sė kaluar, tregojnė statistikat e realizuara. Gjatė kohės qė kėto femra qėndrojnė nė shtėpi me fėmijėt e tyre, ato e reduktojnė mundėsinė pėr tė lėvizur, apo pėr tė punuar. Edhe nė momentin kur ato duan njė punė aftėsitė e tyre kanė ngrirė. Kėshtu ato humbasin pavarėsinė e tyre ekonomike dhe sociale duke qenė gjithnjė e mė tepėr tė ndėrvarura nga bashkėshorti i tyre.
Zgjidhja: Ruajini aftėsitė tuaja tė freskėta
Edhe pse mund tė jeni shtėpiake tė pėrkohshme kujdesuni pėr aftėsitė tuaja krijuese dhe vepruese. Angazhohuni me gjithēka, lexoni, projektoni ide, dhe nė momentin qė ju do tė kėrkoni njė punė do tė keni mbledhur gjithė energjitė e nevojshme.
4- Nuk kujdesem pėr sigurimin tyre
Shumė gra nuk kujdesen pėr tė siguruar pensionin e tyre. Femrat pėr shkak tė natyrės sė tyre kujdesen mė tepėr pėr tė ardhmen e burrave tė tyre sesa pėr tė ardhmen e tyre. Pjesa mė e madhe e meshkujve kujdesen pėr figuracionin e tyre gjatė kohės qė janė nė punė, ndėrsa femrat tė ardhurat e tyre i shpenzojnė pėr gjėra tė ndryshme.
Zgjidhja: Investoni pėr tė ardhmen tuaj. Fati dhe kalimi i viteve mund tė sjellė surpriza tė ndryshme, kėshtu qė ėshtė mirė qė tė jeni tė pėrgatitur edhe nga ana financiare. Figuracionet tuaja do t’iu nevojiten njė ditė.
5- Pyesin pėr shtėpinė gjatė divorcit
Kur gratė divorcohen nga bashkėshortėt e tyre ato kėrkojnė domosdoshmėrisht kujdestarinė e fėmijėve tė tyre. Por pėr ato gra qė nuk kanė tė ardhurat e tyre financiare, po ashtu edhe shtėpia rezulton nė emrin e burrit, ato gjenden nė mes tė katėr rrugėve. Kėshtu qė pronėsia e shtėpisė bėn pjesė nė kėrkesat e tyre primare.
Zgjidhja: Pajtoni njė kėshillues financiar. Kur femrat janė pranė divorcit ato shpesh kthehen nė egoiste, dhe duan tė shėnojnė sa mė shumė pikė duke pėrfituar nga divorci. Por e rėndėsishme ėshtė qė edhe gjatė martesės femrat tė kėshillohen mė njė financier. Vetėm nė kėtė mėnyrė ato mund tė pėrfitojnė dhe tė analixojnė prioritetet e tyre.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gabimet Financiare qe bejne femrat e martuara

Mesazh nga bovari prej Sun 23 Sep 2007, 15:51

Naki teme e goditur dhe qe shume femra bien pre e gabimeve qe ju kushtojne me vite pagese.E kam fjalen per gabimet e femrave te cilat ne fillim nuk i marin parasysh dhe pas vitesh ne divorc apo fatkeqesi mbeten ne mes te 4 rrugeve.
Eshte mese normale diēka e tille pasi te kerkosh te krijosh nje familje nuk do te thote qe femra te jete e vene ne plan te dyte nga pjestaret e familjes apo edhe nga vetvetja duke dhene edhe lirine e saj sosjo-ekonomike.
Martesa eshte ortakeri dhe ēdo ortakeri ka periudha ku jetohen kriza te ndryeshme qe zgjasin ne kohe te ndryeshme dhe ka raste qe pasohen edhe me deshtime(gje qe ndodh)Por kur ndodh diēka e tille ajo ose ai duhet te kene sigurine e tyre personale si ekonomike po ashtu edhe sociale e jetesore.
Dhe ne nje lidhje martesore katalizor kryesor eshte ligji dhe venia ne dijeni e ēiftit per egzistencen e fuqise se ligjit eshte shume e nevojshme pasi ne rast deshtimi te institucionit te marteses athere krijohet ndarja e drejte,e lehte dhe me sa me pak plage psikike te personave,ndersa ne te kundert ky katalizor e ben jeten me te lehte dhe praktike ne te ardhmen e individeve qe do te zhvillohen brenda ketij institucioni.
Dhe po them nje gabim qe shume femra e bejne me dijeni apo jo ndonjehere pse jo edhe nga presioni ose pasiguria ndaj te ardhmes.
Ēdo ēift para martese duhet te firmosi "marveshjen martesore" e cila pranohet dhe firmoset ne prani te noterit apo avokatit gje qe mer ne garanci pothuajse jeten e ciftit.
Nuk eshte i vogel numri i femrave qe nuk e pranojne kete marveshje per arsye se nje marveshje e tille eshte hije mbi dashurine e zjarrte qe kane..
Por harojne qe kjo marveshje i mbron ato si nga ana financiare po edhe mundeson ne rast deshtimi te mos perplaset ne dyert e gjykates dhe te duroje lojrat psikike te partnerit e njejta vle edhe per mashkullin..
Ndersa nje gabim tjeter i nxjerr ne pah nga juridiket eshte se femrat ne vendet ne zhvillim nuk e shikojne dhe shfrytezojne kete marveshje per te mbrojtur interesat e te dy paleve dhe shendetin por thjesht per nje pike te vecante e cila eshte:
-hapja e nje llogarie ortake bankare dhe venia limit i harxhimeve mujore(kjo llogari perfshihet nga data shpalljes se lidhjes ne rruge ligjore) dhe mos prekja e dhuratave personale.
Kjo pike eshte e pikasur nga femrat me mospelqim pasi ka nje fillim kjo llogari(nga data e celibrimit) e cila ne rast divorci do te ndahet ne menyre te barabarte..

Dhe per fat te keq ne keto vende femrat jane te dhena pas ekonomise sigurisht eshte nga istatistikat e nxjerra(martesa e ka humbur vleren dhe shikohet thjesht nje siguri jete nga ana ekonomike dhe kryerja e nevojes bijologjike) dmth eshte ngritje e nje institucioni per interesa te ngushta personale gje qe e shty femren te mos pranoje marveshje martesore,te pranoje te jete e mvarur ekonomikisht(fundja per kete e ben) dhe me e rendomta pranon peruljen e saj si qenie e klasit te dyte.

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12027
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gabimet Financiare qe bejne femrat e martuara

Mesazh nga Enya prej Sun 23 Sep 2007, 20:55

Naki teme shume interesante!

Por serisht nuk hyj ne statistikat e bera mbi femrat apo martesen ... po jashte "kornizes" ngela une
Very Happy Razz

Eshte e vertete qe shume femra nuk dine te bejne kujdes apo thjesht nuk duan te bejne kujdes me finacat e ēiftit (familjes) por a jane keto shumica kete s'jam shume e sigurt. Mbase Shqiperia apo vende te tjera te te njejtit nivel zhvillimi i kane keto statistika teper te larta por mendoj se ne perendim keto statistika jane te barabarta midis femrave doreleshuar e femrave te arsyeshme nga ana financiare.

Nuk eshte normale qe nje femer ta lere veten ne "meshire" te burrit nga ana financiare por jeta nuk shkon gjithnje ashtu siē e shpresojme, dhe nje pjese e femrave ngelen te "burgosura" ne rolin e tyre te "mamase". Femrat duhet te luftojne per te patur gjithnje pavarsi financiare mgjthse nuk eshte gjithnje e lehte per tu realizuar.

Kam degjuar disa here femra qe ju thone te dashurve te tyre "aman vetem te martohemi pa rri ne shtepi e te mbaj kalamajte e ti puno". Personalisht me duket e habitēme qe ka femra qe ende e shohin martesen si nje perralle te Andersenit e qe jane kaq te gatēme te harrojne komplet veten e tyre per hir te burrit e te femijeve; por ne bote ka nga te gjitha opinionet dhe respektoj secilin prej tyre.

Me financat e ēiftit duhet te merren te dy bashkeshortet dhe jo vetem njeri, nje apo tre konto bankare eshte zgjedhje personale, por te dy perteneret duhet te jene ne dijeni per problemet financiare te familjes.
avatar
Enya

Shteti : France
Postime : 128
Kyējet nė forum : 12117
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gabimet Financiare qe bejne femrat e martuara

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi