» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sėmundjet e syrit

Shko poshtė

Sėmundjet e syrit

Mesazh nga Dardania prej Thu 26 Mar 2015, 20:56

Syri i takon grupit tė organeve shqisore, qė ka tė bėj me shqisėn e tė shikuarit. Syri ėshtė njė organ shumė ndjeshėm qė detekton dritėn (syri i thjeshtė) dhe ngjyrėn (syri i komplikuar). Syri ėshtė i vendosur nė kokė tė gjallesave, mė saktėsisht nė zgavrat e ashtit tė kokės tek njerėzit dhe kafshėt. Gjallesat e ndryshme kanė struktura tė ndryshme ty syrit, dhe aftėsi tė ndryshme tė tė shikuarit...

Trakoma


Trakomėn e shkakton virusi qė e sulmon mukozėn e kapakėve tė syrit. Trakoma bartet shumė lehtė prej njė personi tek tjetri. Kjo sėmundje pėrhapet shumė shpejt nė kushte jetėsore johigjienike, duke pėrdorur shumė persona njė rizė apo objekte tjera. Nėse sėmundja nuk shėrohet mė kohė paraqiten deformime tė rėnda tė kapakėve tė syrit, ashtuqė mė vonė mund tė shkaktohet edhe verbėsia. Katarakti Shfaqet kur thjerrėza bėhet e bardhė dhe e patejdukshme. Nė kėto raste thjerrėza e humb kthjelltėsinė e vet. Nė tė shumtėn e rasteve kjo sėmundje shfaqet pėr shkak tė pleqėrisė apo ndonjė sėmundje dhe rrallė trashėgohet. Kjo sėmundje shkakton humbjen tėrėsisht apo pjesėrisht tė tė shikuarit. Gjatė kėsaj sėmundje duhet tė largohet thjerrėza e patejdukshme me anė tė operacionit dhe personi mund tė shohė me ndihmėn syzave. Bartja e syzave zėvendėson funksionin e thjerrėzės sė syrit. Tė metat e syrit Kur syri ėshtė normal, ka aftėsi pėr grumbullimin e rrezeve tė dritės nė retinė dhe pastaj formohet fytyra e objektit tė vėrejtur. Mirėpo, nė disa raste tė tjera, kur objekti i vėrejtur nuk duket plotėsisht i qartė, kemi tė bėjmė me disa tė meta tė syrit. Tė metat e syrit janė : shkurtpamėsia, largpamėsia, largpamėsia e pleqėrisė, astigmatizmi dhe verbėsia pėr ngjyra.

ShkurtpamėsiaShkurtpamėsia (miopia) ėshtė e metė e shpeshtė, shkaktohet nė rastet kur boshti i syrit (kėrdhokulla e syrit) ėshtė mė i gjatė sesa te syri normal. Nė ketė rast shohim qartazi vetėm objektet qė janė afėr, kurse ato qė i kanė larg nuk i shohin qartė meqė rrezet e dritės priten pėrpara retinės (e jo nė tė). Njerėzit e tillė duhet tė bartin syza me thjerrėza shpėrndarėse-konkave.

LargpamėsiaLargpamėsia (Hipermetropia) ėshtė e kundėrt me shkurtpamėsinė. Shfaqet nė rastet kur boshti i syrit ėshtė i shkurtėr, prandaj rrezet e dritės priten pėrtej retinės, kurse nė lidhje me ketė edhe fytyra e objektit formohet pėrtej retinės. Njerėzit e tillė nuk i shohin qartė objektet e afėrta por, pėrkundrazi ato tė largėta. Njerėzit me ketė tė metė duhet te bartin syza me thjerrėza pėrmbledhėse-konvekse.

Largpamėsia e pleqėrisėLargpamėsia e pleqėrisė ėshtė pasojė e humbjes se elasticitetit tė thjerrėzės sė syrit pėr akomodim. Kjo e metė shfaqet tek njerėzit e moshės 45-50 vjeēare. Kjo e metė e syrit manifestohet me humbjen e aftėsisė sė syrit pėr tė parė mirė nė afėrsi. Eliminohet me bartjen e syzave me thjerrėza tė forta pėrmbledhėse gjatė leximit.

AstigmatizimiAstigmatizimi shfaqet kur kemi gungėzim tė kornesė, gungėzim tė pabarabartė tė thjerrėzės sė syrit. Nė kėto raste objektet duken tė paqarta. Kjo e metė mėnjanohet me bartjen e syzeve me thjerrėza speciale.

Verbėsia pėr ngjyraVerbėsia pėr ngjyra (Daltonizmi) ėshtė vėrtetuar se ekzistojnė njerėz tė cilėt dallojnė vetėm errėsirėn dhe dritėn, kurse ngjyrat nuk i dallojnė. Kėtė tė metė tė syrit me tė cilėn ka lindur njeriu e quajmė verbėsi e plotė pėr ngjyra.Mirėpo, ka persona qė nuk i dallojnė vetėm disa ngjyra, mė sė shpeshti tė kuqen dhe tė gjelbrėn. Njerėzit mė kėtė tė metė janė pjesėrisht tė verbėr pėr ngjyra. Kėtė dukuri e ka zbuluar fizikani anglez Daltoni, prandaj kjo dukuri quhet daltonizėm.

Problemet e syve MiopiaHipermetropiaAmbliopiaAstigmatizmiStrabizmiKeratokonusRetinopatiaKonjunktiviti,GlaukomaKatarakta

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11487
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi