» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


"Vrasja e Djallit"

Shko poshtė

"Vrasja e Djallit"

Mesazh nga Dardania prej Thu 26 Mar 2015, 21:46

Na ishte nje here nje trim i bukur qe shkonte gjithmone ne mal per gjah,dhe sa hare lodhej,shtrihej nen nje lis dhe flinte gjume. Nje dite kaluan tre zana dhe folen me radhe:
Une dua qe ky trim te behet milingone sa here te doje, - tha e para.
Une dua qe te behet skifter sa here te doje, - tha e dyta.
Une dua qe te behet dragua me force shtate here me te madhe, - tha e treta.
Dhe keshtu zanat u larguan. Kur trimi u zgjua,u duk sikur kishte pare enderr ato fjale dhe tha ta provonte nje here. Por pa se nuk ishte vetem nje enderr,ai shnderrohej sa here here te donte.
Dhe me keto fuqi qe kishte,vendosi qe te shkonte te bija e mbretit dhe ta merrte per nuse.
Vajza ishte ne dritare dhe ai qendronte poshte e veshtronte. Kur vajza e pa,u skuq ne fytyre dhe i ktheu krahet. Djalit nuk i ngeli qejfi per kete por u dashurua akoma me shume.
Dhe kur te gjithe po flinin,ai u be skifter dhe shkoi te dritarja,pastaj u be milingone per te hyre brenda. Dhe kur ndodhej para princeshes u kthye ne njeri dhe qendronte para saj dhe nuk ngopej duke e shikuar.
Nga mesnata vajzes i doli gjumi dhe kur e pa djalin,bertiti me te madhe. Mbreti u ngrit dhe shkoi me vrap ne dhomen e saj,por trimi u kthye ne milingone dhe nuk e gjeten dot. Pasi mbreti iku,djali u kthye perseri ne njeri dhe vajza u tremb e bertiti prape. Kjo gje ndodhi here here deri sa mbreti mendoi: “Vajzat keshtu e kane ne kete moshe,ajo ka nevoje te martohet”.
Mbreti u largua perseri dhe vajza perseri bertiti,por kete here nuk shkoi me ne dhomen e vajzes. Djali e shikonte dhe e mori me te mire duke i thene:
Pse ke frike nga une? Aq shume i shemtuar jam? Une s’kam ardhur te te bej keq.
Vajza e cila po qante,i fshiu syte dhe u qetesua. Ata e kaluan te gjithe naten duke biseduar me njeri-tjetrin,dhe ne mengjes djali u largua. Princesha mendonte me vete se sa i bukur ishte dhe sa i sjellshem. 
Nuk zgjati shume dhe trimi u martua me princeshen. 
Por diten e dasmes fryjti nje ere e madhe dhe e terhoqi vajzen ne ajer. Sado qe trimi 
u shnderrua ne skifter e ne dragua,nuk arriti qe ta kapte dot. Ajo u zhduk pa lene gjurme.
Keshtu ai vendosi qe te merrte nje udhetim per te gjetur te dashuren e tij. Kur arriti ne nje pyll te dendur me peme,aty takoi nje plak i cilie pyeti se cfare kerkonte ne ate vend. Trimi i tregoi te gjithe historine dhe e pyeti se nese e dinte ku mund ta gjente nusen e tij. Plaku ishte shume i sjellshem dhe i ditur,edhe i tregoi vendin se ku mund ta gjente. Nusja e tij ne mes te oqeanit dhe e kishte marre i biri i djallit. 
Keshtu trimi u be skifter dhe fluturoi deri ne pallatin e tij. Atje gjeti nusen e tij duke qare ne ballkon. Atje u be njeri dhe u perqafuan. Ajo i tha se do e zbulonte si ta vriste te birin e djallit dhe pa mbaruar fjalen,u degjuan hapat e djallit. Djali u be milingone dhe u fsheh te floket e vajzes. 
Ai filloi te mburrej se ishte i pavdekshem dhe i tha vajzes te mos qante me sepse qe aty nuk do te ikte kurre me. Por vajza i tha se ai duhet ta kishte nje pike te dobet edhe pse ishte i pavdekshem. Dhe djalli i tha duke buzeqeshur:
Une e kam nje pike te dobet por asnje nuk mund te me vrase dot. Duhet te shkoje ne malin me te larte te botes per te marre dy veze pellumbi. Ne ate mal eshte babai im dhe nje veze duhet t’ia thyesh atij ne balle. Nese behet kjo une semurem aq keq sa ngel pa fuqi fare,dhe vezen tjeter duhet te ma thyejne mua ne balle qe te vdes...por kjo eshte dicka qe asnje nuk mund ta beje dot,keshtu qe dorezohu dhe rri e qete bukuroshe!
Sapo djalli u largua,trimi u pershendet me gruan e tij dhe iku duke fluturuar si skifter. 
Shkoi menjehere ne mal dhe atje i doli Djalli i Madh,i cili sa e pa i shkoi drejte qe ta vriste,por djali u kthye ne dragua dhe u filluan te perlesheshin me njeri-tjetrin. Asnje nga ata nuk mund te fitonte sepse kishin fuqi te barabarte. 
Ne fund te dites,djali u kujtua se kishte harruar te merrte vezet e pellumbit dhe shkoi menjehere per t’i marre. Rruges gjeti nje fole pellumbi dhe pese veze,mori dy prej tyre dhe u kthye perseri te luftonte me Djallin e Madh.
Sapo arriti ne vendin ku ndodhej djalli,u shnderrua ne dragua dhe filloi te perleshej perseri me te. Kur Djalli i Madh ngeli pa fuqi,ai nxorri nje veze dhe ia theu ne balle. Djalli i Madh vdiq menjehere ne vend,ndersa i biri i tij u shtri ne shtrat dhe perplaste kembet e duart nga dhimbjet,aq shume sa dridhej i gjithe pallati.
Trimi u kthye ne skifter dhe fluturoi perseri deri te pallati ku ishte gruaja e tij. Kur shkoi atje pallati dridhej dhe sa zbriti ne ballkon,u shnderrua ne njeri dhe shkoi prane djallit qe kishte tashme kishte nxjerre dhe shkume nga goja. Kur djalli e pa,e pyeti se kush ishte por trimi iu afrua pa thene asnje fjale dhe ia theu vezen ne balle. Keshtu edhe i biri i djallit vdiq dhe trimi shpetoi gruan e tij dhe shume vajza te tjera qe i i mbante te burgosura.

"NASTRADINI"

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11484
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi