» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Jeta! ē'ėshtė Jeta! Pse Jeta!!!

Shko poshtė

Jeta! ē'ėshtė Jeta! Pse Jeta!!!

Mesazh nga Dardania prej Fri 27 Mar 2015, 13:34

Jetėn Ia Kemi Borxh Atdheut, Vdekjen Zotit


Kanė thėnė pėr jetėn:

Jeta, ekzistenca, ėshtė njė enigmė. Feja na mėson se Jeta ėshtė njė dhuratė e Zotit, dhe se qėllimi i saj ėshtė ta njohim Zotin. Shkencėrisht ende nuk dimė se prej nga vemi, ku shkojmė? Dolėm nga toka, apo erdhėm nga qielli?

Nė kohėn e fundit shkenca ka mundur tė pėrqėndrohet vetėm nė kėto tri pohime: Jeta ėshtė e bukur (optimizmi); Jeta ėshtė e shėmtuar – pesimizmi; Jeta ka tė bukurėn e saj dhe anėnė e shėmtuar-pesimizmi i matur. Asnė filozofi nuk ka arritur ende -as sot tė thotė e tė nxjerrė ndonjė pėrfundim tjetėr, tė konkludoj, ndonjė gjė tjetėr… JETA nė pėrgjithėsi ndahet nė tri etapa: e kaluara, e tashmja dhe e ardhėshmja... E tashmja ėshtė tepėr e shkurtėr, dhe e ardhėshmja e pasigurt, tė vetmėn siguri e gjemė shpesh vetėm nė tė kaluarėn… vėtėm ajo na pėrket krejtėsisht, meqė askush s’ėshtė nė gjendja tė na e rrėmbejė… Konkludon Nermin Vlora Fallaski. Jeta e padobishme ėshtė sikurse vdekja e parakohshme. Gėte Jeta duhet tė jetė njė edukim i parreshtur, lypset qė tė mėsojmė gjithjēka qė nga tė folurit e deri nė vdekje. G. Flober Janė disa momente nė jetė, pėr tė cilat do tė zėvendėsonim tėrė pjesėn e pajetuar tė jetės sonė. Bajron Nė kėtė jetė asgjė nuk ėshtė e lehtė Heminguej &. Jeta:i madhi Sokrat pati thėnė: “jeta pa vetėdije nuk vlen as tė jetohet”. Shumica e njerėzve nuk bėjnė jetė tė vetėdijshme. Jetojnė jetė mekanike, me mendime mekanike, nga aksionet dhe reaksionet mekanike. Jeta e kėsaj bote, sipas Kur’anit tė shenjtė, nuk ėshtė tjetėr vetėm se: pėrjetim mashtrues,... njė pėrjetim i shkurtėr, njė lojė, kalim kohe, njė argėtim, vetėm lojė e dėfrim... por edhe stoli! Jeta ėshtė edhe dhembje edhe gėzim, edhe e hidhur, edhe e ėmbėl. Jeta ėshtė e hidhur pėr atė qė s’di marifete e hipokrizira… Jeta ėshtė e vėshtirė. Jeta ėshtė vuatje. Jeta mund tė prishet vetmė nga njė hap! Jeta ėshtė ēmendinė!

Jeta ėshtė helm, e tmerrshme, pelin. - Lindim me tė qarė, rritemi duke qarė, thotė poeti ynė i madh, Lasgushi. Jeta mund tė prishet nga njė hap i gabuar, vetėm nga njė hap. Pastaj vinė greminat.. “Mos i kėrkoni shumė jetės sepse jeta ėshtė koprace nė mirėsi, thotė shkrimtari ynė i nderuar Mitrush Kuteli. Jeta ėshtė plot halle, plot vėrer e plot helm, ėshtė e pamėshimrshme, tmerrėsisht e pamėshirshme, ėshtė pėrplot probleme qė na i sjellin tė tjerėt, por edhe ne vetėvetės ia pėrgatisim ose ndihmojmė nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr nė pėrgatitjen e tyre. Jeta ėshtė Njė ėndėr e parė nga njė i marrė. Po nėse Jeta ėshtė njė ėndėrr, mė lini qė tė jetoj, thotė Unamynos Jeta e nxehtė, e egėr, e rrėmbyeshme Stefan Cvajg. Pėr Balzakun jeta vlen aq sa njeriu e vlerėson! Shopenhaueri thote se jeta eshte vuajteje, eshte gjendje e mjerueshme sepse do te na beje te ditur qe gjerat nuk jane kaq te lehta sa duken. Do te na veje ne gjendje alarmi. Te njejten gje thote dhe Spinoza. Per Nicen e dime te gjith pak a shume. Ndersa te tjere mendojne se jeta eshte labirint i lumturise, kopsht i lulezuar qe s'vjeshterohet kurre. JETA Ta marrė djalli! Ē’punė e ngatėrruar qė ėshtė jeta, apo jo? Por, le tė tė marrim nga ajo ē’tė mundemi. Ēdo gjė qė mund tė na japė! Jeta i ngjan njė shfaqjeje. Shpesh, aty, njerėz mjaft tė kėqij zėnė vendet mė tė mira! Jeta, ashtu siē ėshtė nė tė vėrtetė, nuk ėshtė lufta nė mes tė keqes dhe tė mirės, por nė mes tė keqes dhe mė tė keqes. Joseph Brodsky. Jeta ėshėt e shkurtėr, kurse shpresa e gjatė. Luis de Gongora Tė mėsosh t’i buzėqeshės jetės! Kjo botė (pra, Jeta Andi) ėshtė defrim, e dėfrimi mė i mirė ėshtė gruaja e ndershme. Muhameti JETA ėshtė histori. Jeta nuk duhet lėnė spontanitetit! Sipas shumicės sė feve: Qėllimi i jetės njohja e zotit! Jeta nuk ėshtė rezultat i ratėsisė!, njėsia bazė e jetės njė protein... ! Jeta si edhe vetė njeriu i pėrbėrė (i tėrė i bėrė) prej pjesėsh. Prej trupi dhe pjesėve tė tij: asnėra gjymtyrė nuk mund t’i thotė pjesės tjetėr nuk kam nevojė pėr ty, trurit, zemrės, funksioni i tė cilave ėshtė krejt i ndryshėm, qėllimi jeta, lufta pėr jetė kundėr vdekjes… e loja ndaj jetės sė vetė njeriut! Secila gjymtėrė – pjesė e trupi tė njeriut, i shėrbejnė jetės sė njeriut, po aq sa dashuria e urrejtja… na mėson Dhjata e re. Jeta mė e errėt e mė e thellė se vdekja! Jeta eshte nje dhurate... Ndonjeher nuk ka kuptim por, megjithatė eshte e bukur Jeta ėshtė dhurata, (njė dhurim) mė e shtrenjtė e mė e shenjtė! Andaj kėtė dhuratė – dhurim duhet ta ruajmė si sytė! Fjalėt e gjata nuk e shtyjnė pėrpara punėn, ashtu si fustani i i gjatė nuk tė ndihmon pėr tė ecur. I menēuri pėrpiqet ta shfrytėzojė sa mundet. Budallai e zė rrugėn. Pėr t’u habitur mjafton njė minutė, pėr tė bėrė njė gjė tė habitshme duhen shunė vjet. K. Heverci Bindja e verbėr tė shpinė nė skllavėri tė plotė, prej skllavėrisė sė plotė asnjė popull i botės nuk e fiton dot pėrsėri lirinė. Uollt Uitman Jeta: lufta pėr jetė a vdekje = njeriu pėr njeriun armiku mė i madh! Forcat mė tė mira, mė tė mėdha tė intelektit tė njeriut shpenmzohen pėr t’u mbrojtur nga njeriu… nė zhdukjen e kombit, fesė.. njeriut tjetėr, tė ideologjisė tjetėr... Tamaro

Jeta pa tė gjtha ngjyrat s’ka kuptim....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11397
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi