» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


"Mbreti dhe Gjenerali"

Shko poshtė

"Mbreti dhe Gjenerali"

Mesazh nga Dardania prej Sat 28 Mar 2015, 17:59

Njė mbret, i ri nė moshė rreth 25 vjeē kishte trasheguar fronin nga i ati. Ai djalė ishte pak i ēuditshėm, sepse pyetjeve tė tija,tė pakėt ishin ata qė i pėrgjigjeshin! Ai kishte mbajtur nje nga keshilltaret e te atit,i cili ishte rreth 60 vjec. Nje dite ai po rrinte me gjeneralin,se keshtu i thoshin keshilltarit,prane oxhakut dhe degjonin vetem zhurmen e ujit qe ziente ne kusi. Mbreti e pyet gjeneralin se cfare thote kusia dhe ai kujtoi se po bente shaka dhe ia ktheu me te qeshur. Por mbreti e pyeti perseri dhe i tha se nese nuk e gjente pergjigjen do ia priste koken.
Gjenerali e kuptoi se Mbreti nuk bėnte shaka,por nuk dinte si t’i pėrgjigjej! Mbeti i shtangur dhe u ngrit shpejte duke kėrkuar leje tė largohej. - Ik.-I tha Mbreti- Por ke tre ditė kohe pėr t'a gjetur! Pėrndryshe unė do jap urdhėr tė tė presin kokėn! Gjenerali u largua, duke mos e kontrolluar fare veten! Nė dalje tė portės sė jashtme, u pėrplas me Bahēevanin e pallatit.Edhe Bahēevani ishte njė burre i moshuar.
- Ej! Ku i ke sytė? Nuk shikon ku hedh kėmbėt? - I foli Bahēevani. - Mė fal! Nuk e kisha mėndjen!- U pėrgjigj Gjenerali. - Po ku e kishe mendjen se mund tė ndihmojmė!- I thotė Bahēevani. - Nuk e di por...Kėshtu,kėshtu...mė ndodhi! I tregon gjithe historine me Mbretin. - Dėgjo kėtu.-I thotė Bahēevani.- Unė nuk tė jap dot pergjigje,por e kuptoj se kot nuk tė ka thėne Mbreti! Po ti mos u mėrzit se nė njė fshat jeton njė vajzė e re, e cila u kthen pėrgjigje kėtyre pyetjeve.Ajo jeton vetėm me babanė e saj dhe ėshtė shume e zgjuar.Njė ditė larg ėshtė prej kėtej. Gjenerali pasi e dėgjoi me vėmėndje,vendosi qė tė nesėrmen nė mėngjes tė shkonte atje, pėr tė mėsuar pėrgjigjen qė do t’i shpėtonte kokėn! Sapo zbardhi dita,i hipi kalit dhe mori rrugėn pėr nė fshat.Me vehten e tij bėnte llogari, se si do gjente sa mė kollaj shtėpinė e vajzės! Si do hynte nė bisedė! Nė tė perėnduar tė diellit u gjend nė fillim tė fshatit tė adresuar.Ai ishte njė fshat nė rrėzė tė njė mali tė lartė.Aty nė anė tė rrugės pa njė fshatar, i cili po lėronte (plugonte) tokėn me qe'! Pasi e pėrshėndeti,Gjenerali e pyeti nėse kishte zjarr pėr tė ndezur njė cigare,ndryshe nuk kishte se si tė hynte nė bisedė me fshatarin. - Edhe zjarr kemi,edhe duhan kemi!-Ju pėrgjigj fshatari, njė burrė rreth tė 50-ave.
Gjenerali i zbriti kalit, e la tė kulloste dhe vetė shkoi u takua me fshatarin bujar. Duke tymosur duhanin e fortė tė fshatarit,Gjenerali mendonte se si do vazhdonte biseda mė tej! - Ka ndonjė Han nė kėtė fshat qė tė gdhihemi pėr sonte,sepse jam pėr rrugė tė gjatė?-Pyeti Gjeneral,pėr tė hapur muhabet,duke e provokuar. - Han nuk kemi nė fshat, por ti mos u mėrzit se e kemi njė copė kasolle pėr miq e pėr shokė!- 
Ju pėrgjigj fshatari. - Tė faleminderit por nuk dua tė tė bezdis se ke femijet e tu, e mė duket sikur do tė vė nė siklet.- Ja ktheu Gjenerali. - Ooo ē'ėshtė ajo? Unė vetėm njė vajzė tė vetme kam.
“Paskam gjetur personin e duhur” mendoi gjenerali. Prandaj e pranoi ftesen e fshatarit
-Ja ktheu pėrsėri gjenerali dhe u ngritė,pasi u ngritė edhe Fshatari, i cili filloj tė lėshonte tė dy qetė kurse parmėndėn e hodhi nė krah.U nisėn tė dy,Fshatari pėrpara dhe Gjenerali mbrapa.Gjenerali e pa tė arsyshme qė tė mos i hipte kalit por,pėr respekt ta ndiqte fshatarin mė kėmbė dhe kalin e mori pėr dore! Mbasi ecėn njė cop herė,gjenerali e pyet: - Do mė ngresh,a tė tė ngre? Fshatari u mendua njė cope herė." Po ky dreq!Unė kam parmėndėn nė krah!Ky kalin e ka bosh! Ēdo tė thotė me kėtė?" E kuptoi se ishte pyetje me tjetėr kuptim,ndaj bėri sikur nuk e dėgjoi.Vazhduan pėrsėri rrugėn. Pastaj laluan te varrezat e fshatit,atje ishte njė varr i freskėt.Gjenerali pėrsėri pyeti Fshatarin duke u drejtuar nga varri i freskėt: - Po ky kėtu? Jeton apo ka vdekur? Pėrsėri Fshatari u mendua! "Ky e shikon qė ėshtė varrosur! Ē'do tė thotė me kėtė?"Pėrsėri heshti,pa kthyer pėrgjigje.
Gjenerali mendonte se mbase gjente ndonjė kusi nė zjarr,e kėshtu do ishte mė e lehtė tė hynte nė temėn qė kėrkonte! Mbas pak arritėn tek shtėpia e Fshatarit.Fshatari i foli vajzės sė tij dhe ajo doli nė oborr.Ishte njė vajzė rreth 20 vjeēe dhe e bukur nė fytyrė.Fshatari i dha urdhėr qė tė priste e nderonte mikun! Ajo menjėherė pas pėrshėndetjes, i mori kalin nga duart dhe duke e ftuar tė hynte brėnda nė dhomen e miqve,shkoi tė rregullonte kafshėn e lodhur.Duke u larguar Gjenerali vuri re se vajza ēalonte pakėz. Gjenerali hyri brėnda nė njė dhomė tė vogėl, me oxhak,zjarri ishte ndezur dhe nė zjarr vėnė njė kusi. Pas pak erdhi edhe Fshatari dhe i uroi mireseardhjen mikut duke i dhėnė edhe dorėn.Pasi u takuan,Gjenerali pėrsėri pyeti: - Ēfare thotė kusia? Fshatari pėrsėri bėri sikur nuk e dėgjoi,pasi nuk dinte ēfare t’i pėrgjigjej! Pas pak erdhi vajza e cila solli kafetė dhe i uroi mireseardhjen edhe mikut. Pasi pinė kafenė,Fshatari ju drejtua vajzės:
- Moj bija ime! E ftova kėtė mikun nė shtėpi sepse ėshtė pėr rrugė tė largėt dhe mė erdhi keq qė nuk kishte ku tė gdhinte natėn! - Po mirė bėre baba! Shtėpia pėr miq e pėr shok ėshtė e hapur! - Ashtu eshte,porky ma ka bėre tre herė borxh, e unė nuk dija si t'i pėrgjigjesha! - Ēfar tė tha baba?- e pyet vajza. - Kur po vinim lartė pėr nė shtėpi ky mė pyeti:"Do mė ngresh a tė tė ngre?" Unė nuk dija si t'i pėrgjigjesha e bėra sikur nuk e kuptova! - Ai tė ka thėnė:" Do mė mbash me muhabet apo te te mbaj une?"
- Ashtu ėshtė,ke te drejte. Nuk po fliste asnjėri nga ne. Aty Gjenerali u bind se vajza vėrtetė ishte e zgjuar. - E dyta,-vazhdoi Fshatari-kur kaluam tek varri i filanit! Prapė mė pyeti: "Po ky,ėshtė jeton apo ka vdekur?" - Po mir tė ka thėn baba! Ai tė ka pyetur: Ka lėnė trashėgimtar, apo ėshtė shuar fare? - epo me fal se aq tru kam une! - I tha Fshatari sė bijės. Gjenerali tani mezi priste tė dėgjonte pėrgjigjen e asaj qė kishte marrė udhėn, e qė do t'i shpėtonte kokėn! I hapi sy e veshė,pėr tė dėgjuar dialogun qė bėnin babė e bijė! - Sapo erdha kėtu mė pyeti:" Ēfar thotė kusia?" Unė prapė nuk dija ē'ti thosha! Flet kusia? Ndaj e lashė qė tė tė pysja! – I thote i ati. - Edhe kusia flet! Pėr kėtė e kam fajin unė, se u mora me punė dhe nuk kam kohė! - Po ēfare thotė kusia moj bijė? - Kusia thotė: "Do mė hedhėsh ujė tė ul valėn,apo tė shuaj zjarrin?" Tani gjenerali e ndiente veten tė ēliruar e tė pa mposhtur. Ai sapo kishte mėsuar njė sekret qė tė pakėt ishin ata qė e dinin! I falenderoi per mikpritjen dhe shkoi tek pallati i mbretit,i qeshur e i gėzuar.Kur e pa kėshtu Mbreti e kuptoi se do kishte ndonjė lajm tė mirė. - E gjete ē'thotė kusia? – e pyeti mbreti. - Po.E gjeta! – ia kthen gjenerali i qeshur. - E ēfare thotė kusia nė zjarr? -Kusia thotė: Do mė hedhėsh ujė tė ul valėn,apo tė shuaj zjarrin? - Kush ta tha?- E pyeti Mbreti me njė mėnyrė kėmbėngulėse,pasi ishte i sigurtė se nuk ishte mėndja e tij! - Vetė e gjeta!-Ja kthen Gjenerali duke u skuqur nė fytyrė. - Qė nuk ėshtė mėndja jote,pėr kėtė jam i sigurtė.Por me thuaj se tani do ta pres vėrtete kokėn si gėnjeshtar! Dhe gjenerali u detyrua te tregonte te gjithe historine. Dhe keshtu pas pak ditesh,mbreti e thirri vajzen ne pallat. Dhe pasi u bind qe ajo ishte vertete e zgjuar,e mori per grua.
"Nastradini"

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11481
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi