» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


"Mbreti Pispilluq"

Shko poshtė

"Mbreti Pispilluq"

Mesazh nga Dardania prej Sat 28 Mar 2015, 18:39

Pertej shtate deteve,na ishte nje here nje njeri i varfer qe na kishte tre femije. Nje dite,mbreti nxorri lajmetarin e tij dhe dha nje urdher qe thoshte: “Madheria e tij do t’ia jape te bijen atij djaloshi qe do t’i tregoje dicka qe s’mund ta besoje.”
Djali i madh i fshatarit te varfer,qe e quanin Piter,degjoi lajmerimin qe kishte nxjerre mbreti dhe vendosi qe te provonte nje here fatin e tij.
Sapo arriti para pallatit i tha sherbetorit se donte te fliste pak me mbretin. Mbreti e kuptoi se per cfare kishte ardhur djali por nuk i tha asnje fjale. Vetem dha urdher qe ta fusnin brenda. Para tij kishin dale aq shume princer sa vetem Zoti e dinte. Kishin shkuar aq shume sa yje ka qielli dhe sa fije bari ka ne lendine,dhe secili prej tyre donte te martohej me te bijen e mbretit! Por asnjeri prej tyre nuk kishte qene i zoti t’i tregonte,te cilen mbreti mos ta besonte.
Piteri arriti te mbreti dhe e pershendeti duke i thene:
Zoti iu dhente jete te gjate,Madheri!
Edhe ty bir, - ia kthen mbreti. – Cfare te shtyu qe erdhe deri ketu?
Dua te martohem,Madheri! – pergjigjet Piteri.
Mire bir. Dhe cfare do besh per gruan tende? – e pyet mbreti.
Do ta coj ne ndonje vend. Im ate ka nje shtepi dhe nje livadh te vogel,edhe tre qe.
Te besoj,djalosh, - i tha mbreti.
Pasi Piteri beri pak muhabet me mbretin,gjeti castin dhe filloi historine e tij.
Jo shume kohe me pare,plehu ishte shume i mire dhe bari u rrit sa s’mund te futeshim dot ne kopeshtin e mbjelle me perime. Nje dite,im ate na tha: “Bijte e mi,nxirreni plehun jashte te livadhi.”
Te besoj, - i tha mbreti duke degjuar historine.
Keshtu,per dy jave me radhe ne e nxorem plehun jashte me dy karroca. Por kur kishim mbaruar,vume re se gabimisht e kishim cuar ne livadhin e komshiut.
Te besoj, - i tha mbreti.
Kur ndodhi kjo, - vazhdoi Piteri, - u ktheva ne shtepi dhe ia tregova babait cfare gabimi kishim bere. Keshtu qe ne te katert,une me babain dhe me dy vellezerit e mi,shkuam te gjithe te livadhi.
Te besoj, - vazhdonte mbreti.
Dhe e morem livadhin e komshiut sikur te ishte nje mbulese tavoline dhe e hodhem plehun ne livadhin tone.
Te besoj, - thoshte mbreti.
Piteri vazhdoi perseri historine qe behej gjithmone e me e bukur.
Pastaj hodhem faren ne livadhin tone. Dhe ne livadh mbiu nje pyll shume i dendur,askush nuk kishte pare nje pyll te tille.
Te besoj, - i tha mbreti duke e ndjekur me vemendje.
Babait tim i erdhi keq t’i priste te gjitha ato pemet aq te bukura,prandaj bleu nje tufe me derra dhe pastaj punesoi gjyshin tuaj si roje te derrave.
Nuk te besoj, - thirri mbreti. – Ti genjen! Do te te denoj me varje...!
Pastaj menjehere u kujtua premtimi qe kishte bere por tashme ishte teper vone. Piteri i kishte thene dicka qe ai nuk e besonte dhe keshtu kishte fituar bastin. Mbreti ishte nje burre qe e mbante fjalen dhe thirri priftin bashke me noterin per te martuar djaloshin me princeshen.
Martesa u be aq e madhe dhe e bukur,sa lajmi pershkoi te shtate detet dhe arriti deri ne vendin ku kishte shtepine djali.
Babai dhe vellezerit e tij i dhane te gjithe jetimeve per te ngrene e per te pire sepse u lumturuan shume qe vellai i tyre u be i pasur.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11481
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi