» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


"Kali prej Ebaniti"

Shko poshtė

"Kali prej Ebaniti"

Mesazh nga Dardania prej Sat 28 Mar 2015, 18:49

Nje dite u paraqit para perandorit te Persise nje artizan,i cili kishte bere nje kale prej ebaniti dhe kerkonte te martohej me princeshen. Perandori i tha se nese ky kale ishte me te vertete i vecante,atehere ai do ta merrte princeshen.
Perandori shkoi per ta provuar por para se te hipte degjoi zerin e djalit te tij te vetem,i cili tha se do e provonte ai. Kali kishte dy leva: nje per ta nisur dhe nje per ta ndaluar.
Princi i hipi dhe terhoqi leven e pare. Kali u ngrit ne ajer dhe po fluturonte gjithmone e me larte. Princit nuk i besohej qe po fluturonte si nje zog dhe vazhdoi ashtu gjate gjithe dites.
Kur perendoi dielli,ai kishte arritur ne nje vend te larget qe nuk e njihte. Aty pa nje pallat dhe ndaloi ne ballkonin e tij. Zbriti sepse e kishte marre uria,por pallati nuk kishte asnjeri.
Pasi eci pak,para tij ishte nje roje,i cili sapo e pa nxorri shpaten por princi ishte nje luftetar i mire dhe e plagosi. Kur hapi deren pa nje grup sherbetoresh te frikesuara,te cilat rrinin rreth nje vajze qe ishte akoma me e frikesuar. Princi kur i pa te frikesuara i tha:
- Mos u trembni. Nuk kam ndermend t’iu bej keq!
Vajza e pyeti se cfare donte dhe ai i tha se kishte gjithe diten pa ngrene dhe e kishte marre uria. Atehere ajo urdheroi sherbetoret e saj te sillnin per te ngrene dhe i tregoi historine e saj princit,se aty e mbante mbyllur i ati sepse nje orakull i kishte thene mbretit se vajzen do e rrembenin tre here perpara dasmes. Ajo i tha se nuk e besonte ate histori por do donte me te vertete qe dikush ta rrembente.
Kur princi e pa qe vajza ishte shume e bukur u dashurua menjehere me te dhe i tha se do ta rrembente ai.
Por princesha i tha se nuk kishin si te largoheshin sepse pallati ishte i rrethuar me roje. Princi buzeqeshi dhe i tha:
- Mos u bej merak se do e gjej nje zgjidhje.
Ai e mori princeshen prej dore,shkuan te vendi ku kishte lene kalin dhe fluturuan te dy para fytyrave te habitura te ushtareve qe ruanin pallatin.
Kali e la pas qytetin e vajzes dhe arriten ne pallatin e princit. Ai e la vajzen dhe kalin aty ku zbriti dhe i tha te priste aty se do lajmeronte te atin qe te benin dasmen. Kur e pa mbreti qe djali u kthye shendoshe e mire,u gezua shume dhe i tha qe ta shkaterronte ate kale se ishte i rrezikshem dhe ndertuesin e tij ta debonte nga mbreteria. Princit nuk i erdhi mire por uli koken dhe u largua pa thene asnje fjale.
Por para se te arrinte atje ku kishte lene princeshen,nje roje i tha se princesha ishte larguar me ndertuesin e kalit. Ne te vertete ai i kishte thene princeshes qe e kishte derguar princi ta merrte,prandaj ajo shkoi pas tij,sepse artizani kishte degjuar fjalet e mbretit per ta debuar.
Vajza e frikesuar kishte mbyllur syte dhe vetem kur kali ndaloi i hapi perseri. Ishin ulur ne nje lendine prane nje qyteti te rrethuar me mure. Artizani e urdheroi te zbriste dhe nese nuk bente ashtu si do i thoshte ai,do ta vriste.
Ate cast,doli nga pylli nje grup burrash hipur mbi kuaj,ishte mbreti i atij vendi qe kthehej nga gjuetia bashke me shoqeruesit e tij.
Kur pa artizanin dhe vajzen e bukur,u afrua dhe i pyeti per te shuar kureshtjen:
- Kush je ti,moj vajze e bukur?
- Eshte gruaja ime, - u pergjgij artizani.
Por princesha bertiti me ze te arte se ai nuk ishte burri i saj por e kishte rrembyer.
Kur degjoi keto fjale,mbreti dha urdher qe burrin ta mbyllnin ne burg kurse vajzen e mori ne mbreterine e tij dhe kalin e coi ne stalle.
Nderkohe,princi u vesh si murg dhe u nis per te kerkuar gruan e tij. Ai nuk e dinte se ku mund te ishte prandaj filloi te shkonte qytet me qytet duke pyetur njerezit nese kishin pare ndonje kale qe fluturonte. Shumicen e rasteve njerezit e merrnin per te cmendur por atij nuk i behej vone se cfare thoshin sepse e kishte mendjen vetem te e dashura e tij.
Ec e ec,arriti ne nje qytet te larget qe nuk e njihte. Aty ndaloi per t’u qetesuar pak dhe degjoi dy djem qe po flisnin per kalin. Princi duke u hequr si kureshtar u afrua prane tyre,i pyeti dhe mesoi se princeshen e mbante mbreti ne pallatin e tij. Por thane se princesha ishte e cmendur dhe mbreti donte dike qe ta sheronte.
Kur mori vesh keto gjera,princi shkoi ne pallat dhe u paraqit si nje magjistar i afte per te sheruar cdo lloj cmendurie.
Mbreti e shoqeroi ne dhomen e princeshes. Vajza nuk e njohu se kush ishte se ai ishte maskuar mire,me rroba te thjeshta dhe kishte vene nje mjeker te gjate. I peshperiti te dashures ne vesh dhe i tha se kush ishte,dhe ajo me ze te ulet i tha:
- Isha e sigurte qe do te vije dhe prandaj jam shtirur si e cmendur qe te mos martohesha me mbretin.
Atehere princi i tha se per t’u sheruar,duhet ta conin princeshen tek vendi ku e kishin gjetur. I lehtesuar nga kjo gje,mbreti e nxorri princeshen ne lendine dhe disa ushtare sollen kalin prej
ebaniti. Princi i largoi te gjithe qe aty sepse do te bente nje magji per te sheruar vajzen.
Dhe keshtu i hipi kalit bashke me princeshen dhe u larguan fluturimthi.
Pas disa ditesh princi dhe princesha u martuan.
Gjate festes,gje burre iu afrua princeshes dhe i tha ne vesh duke qeshur:
- E pe tani qe nuk e besoje? Tre here te rrembyen perpara dasmes. Une e parashikova..

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11484
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi