» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


KUSH ISHTE XHAFER DEVA

Shko poshtė

KUSH ISHTE XHAFER DEVA

Mesazh nga Naki prej Sun 29 Mar 2015, 14:22

Dje nė Mitrovicė u dogj shtėpia muze (e pa mirėmbajtur fare) e Xhafer Devės. Po kush ishte Xhafer Deva.
Lexojeni mė poshtė:
Xhafer Deva (1904-1978) ishte nėpunės, dhe mė vonė Ministėr i Brendshėm i Shqipėrisė gjatė periudhės tetor 1943 - qershor 1944.
Lindi nё Mitrovicё mė 21 shkurt 1904. Ishte djali i pestė, ndėr shtatė djemtė e Ibrahim Agė Devės dhe Esmės nga familja Osmani. Ibrahim Deva, babai i Xhaferrit i lindur nė Mitrovicė, por me prejardhje nga Gjakova, ishte pronar i njė punishte druri. Origjinėn familja e kishte nga Deva e Hasit.
Mėsimet fillestare Xhaferi i kreu nė Mitrovicė, dhe tė mesmen nė Selanik. Xhaferi ėshtė shkolluar nė gjuhėt: shqipe, serbisht, turqisht, gjermanisht. U shkollua nė Stamboll nė "Robert College" - shkolla mė e vjetėr amerikane jashtė territorit tė Shteteve tė Bashkuara, qė nė gjuhėn turke quhet: İstanbul Amerikan Robert Lisesi, ku Deva mėson anglishten. Pas “Robert Kolexhit” nė Stamboll, Xhaferr Deva vazhdoi studimet nė Vienė ku kreu edhe studimet pėr inxhinieri.
Veprimtaria politike
Doli nė skenė pas pushtimit tė Mbretėrisė serbo-kroato-sllovene mė 17 prill 1941, pёr organizimin e pushtetit nё rajonin Mitrovicė-Podujevё-Vushtrri, pra nё atё pjesё tё Kosovёs qё ishte nёn pushtimin gjerman. I cilėsuar si njeri i afėrt me tė Plotfuqishmin e Reich-ut nė Europėn Juglindore Hermann Neubacher, tė cilit i kishte fituar besimin; themeloi administratėn me nėpunės, agronomė, arsimtarė shqiptarė. Mendohet tė ketė punuar pranė Abwehr, shėrbimit informativ ushtarak gjerman pėr njėfarė kohe tė pacaktuar.
Nė bashkėpunim me Rexhep Krasniqin dhe Ernest Koliqin nė kohėn kur ishte ministėr arsimi ky i fundit, hapė shkolla shqipe nė territoret shqiptare tė ish-mbretėrisė. Nё vitin 1943 ishte ndёr nismёtarёt kryesorё pёr krijimin e "Lidhjes sė Dytė tė Prizrenit". Neubacher e nisė pėr Tiranė, ku Deva merr postin e mininistrit tė brendshėm. Kolonel Faik Quku e pėrshkruan:
"Ministri i Mbrendshėm Xhafer Deva, megjithse nuk e njihte Shqipnin, ishte i pajisun me cilėsitė e ushtarit gjerman: i vendosun, guximtar, i veprimit, i disiplinuem dhe anmik i komunistave, por e ndiente veten si te paralizuem mes Kryeministrit Rexhep Mitrovica, qė e konsideronte tė sėmurė, dembel dhe tė pavendosun dhe Kryetarit tė Kėshillit tė Naltė, Mehdi Frashėrit, qė e konsideronte konfuz, pa program, njeri qė nuk e mban fjalen dhe qė u nėnshtrohet ndėrhymjeve ilegale... I pakėnaqun prej punėve qė nuk shkonin mirė dhe konfuzionit qė ekzistonte, nga marsi i vitit 1944, Xhafer Deva mendon me u ba diktatori i Shqipnisė, gja qė do t'ishte zgjidhja ma e pėrshtatshme, por qė nuk realizohet, sepse e kundėrshtojnė gjermanėt. Si nė fillim, kryesinė absolute tė Mehdi Frashėrit, ashtu edhe kėsaj here, pushtetin diktatorial tė Xhafer Devės, eksponentat kryesor tė Ballit Kombėtar, e pranojshin... mendonte qė me anėn e ekzekutimeve me pastrue qytetet e Shqipnisė nga komunistat, tue fillue nga Tirana. Ky ka qenė edhe qėllimi kryesor i sjelljes nė Shqipni tė regjimentit "Kosova"".
Nga gjysma e dytё e vitit 1944 dhe deri nё mbarim tё luftёs ishte kryetar i organizatės Lidhja e Dytё e Prizrenit dhe drejtoi qėndresėn pёr tё penguar futjen e trupave partizane jugosllave nё Kosovё. Mbasi trupat gjermane, qė respektonin "pavarėsinė relative" tė shqiptarėve, u sulmuan nga anti-fashistėt nė operacionin ushtarak i dimrit.
Nazistėt kėrkuan zyrtarisht jo vetėm listat, po dhe grumbullimin e gjithė hebrenjve nė njė fushė pėrqendrimi. Mbėshtetur nė burimet amerikane, sipas Sarner, dy pėrfaqėsues tė bashkėsis hebraike nė Shqipėri, duke pėrfshirė dhe hebrenjtė e deportuar prej vendeve tė Europės Qendrore, qė kishin gjetur kėtė vend si strehė shpėtimi, Rafael Jakohel dhe Mateo Mathatia, duke qenė tė vetėdijshėm se ky urdhėr i nazistėve do tė thoshte arrestim dhe shfarosje tė gjithė bashkėsisė ("Shoah"), iu drejtuan Mehdi Frashėrit pėr ndihmė. "Ky i fundit i kėshilloi ata qė tė takoheshin me ministrin e brendshėm Xhafer Deva, i cili njihej si anti-semit.
 
Shtėpia nė flakė e Xhafer Devės, sonte nė Mitrovicė
Ata shkuan tė takonin me ministrin Deva, megjithėse e dinin rrezikun qė u vinte rrotull nga ky takim. Tė dy pranuan sfidėn, duke u lėnė familjeve lamtumirėn pėrpara se tė niseshin. Pėr ēudinė e tyre, sedra nacionale e ministrit Deva doli mė e fortė se anti-semitizmi i tij i njohur. Ai mori pėrsipėr tė kundėrshtonte kėrkesėn e nazistėve. Deva ia doli qė t'i bindte ata qė tė tėrhiqeshin nga kėrkesa pėr dorėzimin e listave tė hebrenjve".
Nё vitin 1944 u emёrua Ministёr i Punёve tё Brendshme nё qeverinё kuislinge nė Tiranёs. Mbahet pėrgjegjės pėr masakrėn e 4 shkurtit 1944. Nė muajt e pranverės ngarkon njė ndėr krerėt e "Lidhjes sė Dytė tė Prizrenit", Bedri Pejanin, tė krijonte divizionin SS "Skanderbeg" - emri i plotė zyrtar: 21. Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr.1).
Mėrgimi
Pas mbarimit tё luftёs shkoi nё Austri nė dhjetor tė 1944, mandej nė Itali, nga Italia nė Egjipt mė 1947; nga Egjipti nė Damask tė Sirisė nė fund tė 1947. Kėtu filloi njė aktivitet politik, sikurse botimi i gazetės "Bashkimi i Kombit" nė vitin 1948, si zėdhėnėse e parė e nacionalizmit shqiptar, pas Luftės II Botėrore.
Kėtu mundi tė tubojė rreth vetės shumė bashkatdhetarė e patriotė, qė kishin emigruar prej kohėsh. Nė vitin 1956, Xhafer Deva shkoi nė Amerikė. Nė fillim jetoi e punoi nė New York, mė vonė nė Boston, kurse nė vitin 1960 shkoi nė Kaliforni, ku vendoset nė Calavera Coubty, ku punoi si punėtor i thjeshtė nė njė punishte sharrash pėr lėndė druri, sikur qė e kishte babai i tij, Ibrahimi, nė Mitrovicė.
Aty nё vitin 1966 rikrijoi organizatėn "Lidhja e Dytё e Prizrenit nė Mėrgim", qё propagandoi ēlirimin e Kosovёs e tё trojeve tё tjera shqiptare nё Jugosllavi. E respektuar nga tė gjitha organizatat nacionaliste shqiptare jashtė Atdheut; vėrehet nė krye tė tubimeve politike shqiptare tė udhėheqjes nacionaliste, nė Aleksandri tė Egjiptit, mė 1949 dhe nė Madrid mė 1972; punonsi kontabilist nė Universitetin e Stanfordit, tė qytetit Palo Alto tė Kalifornisė, dhe referues nė mbledhje tė ndryshme akademike; Devėn poliglot tė pėrsosur shtatė-tetė gjuhėsh; Devėn, kokėn e tė cilit e kėrkoi kryeministri i Serbisė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore dhe qė e kėrkuan edhe komunistėt jugosllavė deri nė vdekjen e tij; Devėn udhėheqės klasik popullor, pėr tė cilin, edhe sot, nė Kosovė thuhet: "Nė kohė tė Xhafer Devės, nė kohė tė Shqipnisė".
Vdiq nё vitin 1978 mė 25 maj.
/RTKLive/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUSH ISHTE XHAFER DEVA

Mesazh nga epanjohura prej Sun 29 Mar 2015, 22:08

Ndoshta nuk eshte vend i duhur per te komentua por une s'i qytetare e Mitrovices vertet jame e zhgenjyer me aktin e ketill por edhe me e zhgenjyer ne ata qe asnjehere nuk u kujdesen per mirembajtjen apo restaurimin e sej....Te kalosh pran asej shtepie ishte nje ,,tmerr''i vertet,si nga pamja e jashtme si nga kundermimi qe vinte nga bodrumi....Te kalosh pran e mos te mbyllesh hundet ka qene e pamundur sidomos gjate diteve te ngrohta te veres...Dikur kjo shtepi sherbente s'i ambulant-stomatologji.Per shum kohe u shfrytzua nga njerez te pa strehe u be vendbanim pra,ani qe nga jasht dukej sikur ato shtepit neper filma,,horor''...
Ps.Nese nuk eshte ne vendin e duhur ky koment kerkoj falje...

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5729
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUSH ISHTE XHAFER DEVA

Mesazh nga Naki prej Sun 29 Mar 2015, 22:15

Temat jane per komente dhe opinione.
E kam pare dhe une ate shtepi kur ishim ne Mitrovice me pune. Vertet eshte per te ardhe keq por e mira nder te kqijat eshte se i dyshuari eshte kapur dhe organet do te merren me te.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUSH ISHTE XHAFER DEVA

Mesazh nga epanjohura prej Mon 30 Mar 2015, 14:46


Ja ne cfar gjendje te mjerueshme ishte kjo shtepi....Ne kete rruge eshte edhe nje tjeter objekt po ashtu i vjeter por i renovuar.....Nje kohe te gjate ishte hotel pastaj u hap si shtepi e mallrave pastaj u mbyll dhe per ball u ndertua tjetra dhe deri para 2 viteve ishte biblioteka e qytetit,prap u shendrrua ne market por eshte e mirembajtur.....Kurse kjo gjithemone mbeti sikur ,,germadhe...

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5729
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUSH ISHTE XHAFER DEVA

Mesazh nga Naki prej Mon 30 Mar 2015, 19:52

Rrjeti i Organizatave tė shoqėrisė civile shprehin shqetėsimin ndajė zhvillimeve tė fundit, me theks tė veēantė ndaj djegies sė shtėpisė sė Xhafer Devės, qė ndodhi dje nė mesditė, mė 28 mars 2015.
Sipas rrjetit tė organizatave, ky objekt me vlera tė veēanta artkitektonike e kulturore, ėshtė nėn mbrojtjen e Institutit pėr Mbrojtjen e Trashėgimisė Kulturore pranė Ministrisė sė Kulturės, Rinisė e Sportit dhe sipas informatave tė fundit objekti pritej tė rinovohej gjatė kėtij viti.
“Shtėpia e Xhafer Devės u ndėrtua nė vitin 1930, nė fillim u shfrytėzua pėr banim ndėrsa mė vonė u morr nga pushteti i asaj kohe dhe u shfrytėzua si ambulantė, mė pas edhe strehimore e fėmijėve jetim. Edhe pse arriti t'i bėjė ballė dy luftėra tė fundit, ėshtė pėr keqardhje qė objekti nė fjalė nuk arriti tė mbrohej nga institucionet e Republikės sė Kosovės siē ėshtė e paraparė me ligj, gjė qė me djegien e tij ka pėsuar dėmtime shumė tė mėdha”, thuhet nė reagimin e OJQ-ve tė Mitrovicės.
Nė kėtė kontekst shtohet se organizatat nė fjalė pėrcjellin indinjatėn dhe pakėnaqėsinė e qytetarėve tė Mitrovicės dhe jo vetėm, andaj edhe kėrkojnė nga institucionet relevante qė tė reagojnė sa mė parė pėr sanimin e gjendjes si dhe tė vėnė objektin nėn pėrkujdesje tė vazhdueshme.
“Gjithashtu, kėto organizata kėrkojnė qė objekti tė rinovohet siē ėshtė e paraparė dhe me asnjė kusht tė mos i ndryshohet destiancioni. Nė tė kundėrtėn organizatat e shoqėrisė civile do tė marrin hapa tė mėtutjeshėm drejtė mbrojtjes sė kėtij objekti dhe vlerave tė trashėgimisė kulturore nė qytetin e Mitrovicės”, shtohet mė tej.
Sipas OJQ-ve tė Mitrovicės, objekte tė tilla tė rėndėsisė kulturore e historike nė Mitrovicė dhe rrethinė, gjinden nėn mėshirėn e fatit dhe nuk kanė ndonjė pėrkujdesje tė duhur institucionale.
“Andaj lusim institucionet qendrore si dhe ato komunale qė sa mė parė tė intervenojnė dhe shtrijnė dorėn e shtetit edhe nė ato objekte tė trashėgimisė kulturore tė cilat kanė nevojė pėr pėrkujdesje qoftė ajo edhe siguri fizike, si hap i parė pėr parandalimin e shkatėrrimit tė kėtyre monumenteve. Vlen tė rikujtojmė qė nė fillim tė kėtij viti, po nė Mitrovicė, iu ėshtė vėnė zjarri edhe Stadiumit tė futbollit "Riza Lushta" i ndėrtuar nė po tė njėjtėn periudhė, saktėsisht nė vitin 1938”, pėrfundohet nė reagimin e OJQ-ve tė Mitrovicės. /Telegrafi/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KUSH ISHTE XHAFER DEVA

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi