» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ismet Asllani Hero qė Nderoi Gollakun dhe Kosovėn

Shko poshtė

Ismet Asllani Hero qė Nderoi Gollakun dhe Kosovėn

Mesazh nga Naki prej Thu 02 Apr 2015, 14:24

Malėsinė e Gollakut,   pėr nga  peizazhet, malet,  thyerjet , lartėsitė e pyjeve   dhe   regjioni   hynė nė   rangun e   bukurive tė natyrės me pamje mahnitėse. Edhe pėrkundėr rrethanave tė pafavorshme pėr  tė jetuar  atje,    braktisja e  banorėve e ka bėrė tė veten  nga e cila  shumė vendbanime janė   shpopullzuar pas  furtunave   dhe pėrndjekjeve  tė vazhdueshme  nga pushtuesit   sllav  nė   shekujt e fundit. Ajo anė , fatkeqėsisht  u harruar edhe nga  pushtet  e ma vonshme  ,  po edhe tė kėtyre aktuale!
Malėsia e Gollakut – krahinė kjo qė shtrihet nė pjesėn verilindore tė Republikės sė Kosovės , shėnon vijėn kufitare me shtetin e Serbisė fqinje . Territori gjeografik i kėsaj Malėsie , administrohet nga kėto komuna: Prishtina, Podujeva, Novobėrda, Kamenica, Bujanoci, Vraja dhe Medvegja .
Qė nga mbirjet e para tė popullit autokton shqiptarė mbi kėto troje etnike , kjo Malėsi ka shėrbyer nėpėr shekuj si bidon i gjallė , nė mbrojtje tė kėsaj popullate nga luftėrat, sulmuesit dhe armiqtė e shumtė, qė pareshtur  iu vėrsulen kėtyre anėve  me popull ma  bujar , me njė popullatė  ma  besnike  e sinqertė dhe   trime. Armiqtė pėrmes tė cilave synonin grabitjen e tokave shqiptare , plaēkitjet dhe masakrat e pėrgjakshme mbi kėtė popullatė tė pafajshme dhe tė pambrojtur gjithė herė kanė pėsuar humbje! Malėsorėt e Gollakut  , qėndruan dhe rezistuan me stoicizėm  tė pa parė nė histori , por kurrė nuk ia kthyen shpinėn kėsaj Malėsie legjendare dhe heroike. Ata jetuan dhe mbijetuan nėn kushtet mė tė rėnda pėr ekzistencė, por asnjėherė nuk u zhgėnjyen dhe nuk u gjunjėzuan para okupatorėve , plaēkitėsve, grabitqarėve dhe kasapėve tė etur pėr thithje tė gjakut shqiptarė!

Njė emėr qe s'do tė harrohet kurrė nė historinė  e Kombit  ėshtė edhe  Ismet Asllani  nga Prapashtica!
Nė kėtė krahinė kanė lindur , janė rritur dhe kanė vepruar shumė talent , krijues,interpretė , humoristė , instrumentistė popullor, por edhe trima  dhe heronj  qė lanė gjurmėt  dhe vlerat  e veta   gjatė historisė. Kėto figura  historike do tė jenė njė thesar i ēmuar pėr shumė breza qė do tė vijnė nė vazhdimėsi.
Njė emėr qe s'do tė harrohet kurrė nė historinė  e Kombit  ėshtė edhe  Ismet Asllani  nga Prapashtica,  fshat qė la gjurmė  pėr   rezistencė  nė te gjitha luftėrat. Gjiri familjar qė lindi  Ismet Asllanin ishte njė familje me tradita dhe me njė histori tė veēante  . Njė familje  e njohur me shekuj  nė rezistence dhe heroizėm   tė pa shoqe .Nė luftėn 1999 po ashtu dha  Ismetin dhe dy vėllezėrit e  tij . Kjo familje  ishte   pėrherė  nė krah  liridashėse dhe nė shėrbimin e  saj  qė nga  pėrndjekjet e   shqiptarėve nga  Sanxhaku , Nishi dhe Toplica.
-Ky fshat dhe kjo familje  priti  njė numėr tė madh tė   asaj kohe,   shqiptarėt   qė lėshuan trojet e veta  me dhunė e zjarre nga qindra fshatra   deri tė  Nishi , Novipazari  Leskovci po thuajse, njė krahinė  me sipėrfaqe sa Kosova qe ėshtė sot. Ismet   Asllani lindi nė  vitin ma famėkeq   tė  zullumit nga kryqetniku  Aleksander Rankoviq  nė    aksionin famėkeq   tė  grumbullimit tė armėve   nė popullatėn shqiptare. Lindi nė vitin 18.08.1955  nga babai Haziri dhe nėna Eminja. Dėshmori Ismeti  gjatė  luftės u njihte si Ismet Asllani -Prapashtica. -Familja   Asllani   ishte  brez pas brezi  autokton nė tokat e veta   nė Prapashticė. Fshati Prapashticė  , pas luftės u  zvogėluar shumė me popullatė  i cili deri vone  pati mbi 160 shtėpi. Fshati  ishte   nė shėnjestrėn e  Serbisė gjithmonė. Si shkas ishte , se  Prapashtica   pėrkufizohet me Serbinė nė  kufirin aktual dhe   shpesh janė  zhvilluar    luftėra tė ashpra   nė kėto rajone , po edhe nė Prapashticė.
Nė kėtė fshat masakrat   serbe nė  vitin 1921 ,  pėr 24 orė preu  vrau dhe masakroj mbi  1020 burra gra e fėmijė , nga familja Asllani mbijetuan  vetėm tre fėmijė dhe u kolonizuar fshati me serb!!!  
 Kjo familje dha  4  martirė  nga viti 1910  deri nė 1912. Familje  Asllani  bėri   si   bazė  ushtarake  shtėpinė e vet  "komitė"  nė  krye me   Tahir Ukėn. -Ky fshat mbahet mend  me masakrėn  serbe, qė  beri nė  vitin 1921  nga e cila pėr 24 orė preu  vrau dhe maskoj mbi  1020  burra gra e fėmije . Njė numėr tė madh i lidhėn dhe  i ngujuan nėpėr shtėpitė  dhe  stalla  tė bagėtive  duk iu  vėnė zjarrin pėr sė gjalli .
 -Duke   e pa se  fshati u zhduk pothuajse i tėri   pėr ta  vrarė pėr sė dyti herė,  kėtė fshat ,  Serbia solli  mbi  60   familje  serbo-malazeze nė tokat  e   fshatit  Prapashticė. Nė tokat e atyre qe i  masakruan. Fshati edhe  se  u vra  i tėri  prapė rezistoj   me krenari  dhe   me 1952  u vra nga shqiptarėt kryeplaku  i serbėve nė kėtė fshat . Me kėtė rast   serbėt  filluan dhe ikėn nga kishin ardhur.

Ismet Asllani- PRAPASHTICA   pėr "Shkollė Arsim dhe Dije nėKosovė" , ndau bursa pėr qindra studentė shqiptarė pėr t'i shkolluar  nė universitetet  perėndimore. me kuadro dhe profile qė i   mungonin   Kosovės!Me  rastin e uzurpimit tė shkollave nga pushteti serbian shtėpina  e tij  nė qendėr tė Pishinės  u  shndėrrua nė shėrbimin  e Universitet pėr studentėt e Fak. tė Mjekėsisė!!!

-Ismet Asllani- PRAPASHTICA,  radhitet ndėr njerėzit e mėdhenj qė lanė gjurmė nė rrugėn e Lirisė. Nė vitet e ' 80 kur Kosova po pėrballej me robėrinė e tmerrshme tė regjimit totalitar serb, dhe pothuajse gjithė punėtorėt shqiptar regjimi i kishte pėrzėnė nga pune. Koha nxori nė pah njė personalitet tė shquar tė kombit. Koha me padrejtėsitė  qė po vazhdojnė kundėr Kosovės e zbuloj  njė figurė djaloshare  shumėdimensionale .

Ismet Asllani  si atdhetar afaristin, veprimtar, idealist, strateg dhe  humanitar  e nxori koha  tė rritur e edukuar nė frymėn atdhetare  qė t'i del zot atdheut. Ismeti ishte shqiptar  qė i pėrkushtoj  rendėsi punės shumė me gjithė familje. Me mund e djersė themeloi biznesin e tij ekonomik duke hapur mullirin Prapashtica , qe ishte njė mulli ma me zė pėr  ndihma dhe humanizėm pėr tė varfrit por edhe per ushtrine dhe popullin tonė. Ai ishte ndėr afaristet mė tė mėdhenj tė Kosovės dhe si njėri  me njė   inspirim   pėr dije,  shkollė dhe kulturė. Nė rrethanat qė po kalonte Kosova  e uzurpuar nga aparatura serbe, shkollat dhe universitetet e saj u mbyllen.  Nė kėtė kohė , ai  mori pėrsipėr "Misionin humanitar"  "Shkollė Arsim dhe Dije pėr Kosovėn" .Fillimisht si pronar i "Mullirit Prapashtica" me financat e tij ndau bursa pėr qindra studentė shqiptarė nga Kosova pėr t'i shkolluar  nė universitetet  perėndimore. Synimi i tij ishte qė tė shkollohen kuadro me profile qė  mungonin   nė Kosovė. Uzurpimi i shkollave nga pushteti serbian shtėpinė  e tij  nė qendėr tė Pishinės  u  shndėrrua nė shėrbimin  e Universitet pėr studentėt e Fak. tė Mjekėsisė, nė tė cilėn ligjėronin profesorėt e asaj kohe. Si afarist dhe  patriot i devotshėm, po ashtu me vite mbajti me financa shumė familje tė minatorėve shqiptar tė Trepēės dhe tė Kishnicės pėr tė mos ju nėnshtruar ekonomikisht Serbisė. Kontribut tė ēmuar Ismeti dha edhe nė stimulimin dhe financimin e shumė artisteve e sportistėve , dhe njerėzve tė kulturės qė tė mbanin gjallė shpirtin  dhe kulturėn e  Kombit tonė .

E tėrė familja nė frontin  e luftės kundėr Serbisė sakrifikoj kapitalin ,Ismeti kishte model Hasan Prishtinėn  pėr atdhe!

Me fillimin e luftės nė Kosove mori  doli nė shesh humanizmi i tij si furnizues i miellit dhe tė mirave materiale e financiare nė tė gjithė Kosovėn pa pėrjashtim duke rrezikuar edhe jetėn. Pas kontributit shumėvjeēar si humanist nė vitin 1998, kur Kosova po digjej anembanė ai me djemtė Albanin e Valonin dhe vėllezėrit Muharremin , Nazimin dhe Bekimin u rreshtuan nė radhėt e tė shenjtės "Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės". Si afarist dhe luftėtar i  U.Ē.K - sė Ismeti i vetėdijshėm  pėr ēlirimin  e vendit , deklaroi publikisht nė Radion  e  Deutsche Wel  gjermane  dhe nė BBC pėrmes njė  interviste pėr ēlirimin dhe  historinė aktuale tė Kosovės .Vlen tė  sjellim edhe citatin me fjalėt ndėr tė tjera:."VETEM PUSHKA E LARGON SHKAUN NGA KOSOVA, SE JETA PA LIRI ESHTE ME E RENDE SE VDEKJA , dhe se ĒDO GJE QE KEMI ESHTE E (USHTRISE CLIRIMTARE TE KOSOVES), DHE NE TE JEMI TE RRESHTUAR E GJITHE FAMILJA E FAREFISI, DHE MASE 30 ANETARE TE FAMILJES QE JEMI,DO JEMI TE GATSHEM TE BEHEMI 30 VARRE PER LIRINE E ATDHEUT". Duke ditur vlerėn e  Lirisė Ismet Asllani dha tėrė pasurinė e vet pėr "Lirinė e Kosovės", po rikrijonte arkitekturėn  e "Pavarėsisė sė Kosovės",.Ai  si model kishte zgjedhur, atdhetarin dhe patriotin e Rilindjes Kombėtare Shqiptare Hasan Pishinėn  qė sakrifikoj pasurinė e tij pėr  kulturė arsim dhe vetėdije tė popullit shqiptar.
-Ismet Asllani - PRAPASHTICA  nė vlugun e organizimit  me njė vullnet tė madh pėr shporrjen e qizmes serbe nga Kosova , atė e  gjeti nė front kundėr pushtuesit   nga e cila ra heroikisht,    pikėrisht nė  natėn e fillimit tė bombardimeve tė NATO-s kundėr forcave  terroriste mė qė kishin filluar kohe mė parė  ofensivėn mbi ndjekjen dhe vrasjen e shqiptarėve me dhunė e deri tė programi i tyre pėr pėrzierje  dhe dėbim nga tokat tona.
ISMET ASLLANI –PRAPAPSHTICA, ra heroikisht me 24 mars 1999, nė njė atentat tė organizuar nga policia serbe.
 Sot pas 15 vitesh  e kujtojmė me mijėra studentė, minatorė, artiste, sportiste, punėtorė e intelektual tė mirėfilltė e posaēėrisht  ish ushtarėt e UĒK-sė. Figura e tij do tė ngelet  pėrgjithmonė nė  zemrėn  e popullit shqiptar.  Pėr fat tė keq kėsaj figure nuk ju ka dhėnė  vlera qe ka nė mediat   dhe pushtetarėt aktual qė ishin kėto vite . Kjo lenė shumė pėrshtypje dhe   fakte, por  edhe bindje tė forta qė kjo familje  do tė mbetet  ndėr vlerat ma tė fuqishme qe ranė heroikisht Ismet Asllani , bashke me vėllezėrit Muharremin dhe Nazimin .Familja  Asllani  ka njė histori  nė vete  nė Malėsinė e Gollakut  nė fshatin Prapashticė .Ėshtė njė familje qe oxhaku  i tyre rriti burra brez pasa brezi .

Ismet Asllani komandant Brigade   Logjistike  Ushtarake 153 i  UĒK-sė nė zonėn e  5-tė nė regjionin  tė LLapit dhe Gollakut.

Ismeti ishte   luftėtari qe  pjekuria dhe vendosmėria e tij atdhetare  dhe nevoja  qe ishte ,ai kontributin e vet e dha ne Brigadėn   logjistike  ushtarake 153 tė UĒK-sė nė zonėn e  5-tė nė regjionin  e LLapit dhe Gollakut. Ismet Asllani  nuk kurseu asgjė pėr lirinė qė e gėzon Kosova. Ai kishte moralin e fort dhe idealin qė Kosova mos tė qėndroj ma nėn robėri .Ai dha me qindra  e mijėra kg miell  nė popull me vlera tė mėdha , por furnizoj edhe institucionet e Kosovės, gjė qė  edhe ishte shprehur nga modestia qe mos ti pėrmendet emri i tij edhe se financon .Ai thoshte po financoi pėr popullin tim ,pėr lirinė e tij. Ismeti  studioj fakultetin  e Bujqėsisė  gjė qe  profesionin e vet  e gėrshetoj me Mullirin  e parė nė  fshatin Hallaq i vogėl nė K.K tė Lipjanit,ma modern, qė pėr atė kohė prodhonte edhe mbi 30.000 kg pėr 24 orė.

Ai financoj nė kėtė fushė  me qellim tė  zhvillimit tė ekonomisė dhe pėrpunimin e  fushave qe mos te mbeten  djerre  se paku bukėn ta  prodhojmė vetė pėr nevojat e popullatės. Ai, pos kėtij mulliri nė vitet nė vijim  hapi edhe disa tjerė qė paralel  punės,  ai as njė ēast nuk u shkėput nga ngjarjet nė vend. Ngjarjet e vitit 1981 e gjeten nė ballė tė tyre,dhe nė te gjithė  protestat tjera kundėr regjimit jugosllav .U burgos disa herė nga regjimi dhe  kaloj shumė keq nėpėr burgjet e atėhershme jugosllave.

Buka e parė pėr  forcat tona  tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė rajonin  e Drenicės dhe Dukagjinit ishte pėrmes  Mullirit Prapashtica nė Kijevė!

Ai ishte financuesi ma i zėshėm me armė  pėr Brigadėn  153 tė UĒK-sė. Buka e parė pėr  forcat tona  tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė rajonin  e Drenicės dhe Dukagjinit ishte pėrmes  Mullirit tė tij nė Kijevė. Armiku pėrmes  agjentėve tė vet  i ra nė  gjurmė dhe  nė fund tė muajt Mars 1998   dėrgoj  policinė dhe ja dogjėn deri nė  themel. Rezistenca e tij  vazhdonte  akoma dhe furnizimin e vazhdonte nga Mulliri Prapashtica nė Hallaq, nga i cili edhe ky u gjet nė   flakėt  e zjarrit nga pushtuesit barbar serb disa muaj ma vonė.

-Kėshtu qė pos  Ismetit e gjithė familja ishte e angazhuar nė  frontin e luftės kush me armė kush me financė dhe  djali i tij Albani rrėmbeu armėt dhe u gjet nė betejat pėr ēlirimin e vendit ,nga e cila e kapi plumbi i armikut dhe u plagos nė luftėn e Jezercit. Ismet Asllanit  nė vendlindjen e tij, nė fshatin Prapashticė, nė Gollak organizoj  Logjistikėn  e Brigadės 153 tė UĒK-sė .Nė kėtė Brigadė vullnetarėt  nga Shqipėria amė iu bashkuan  Ismetit  njėri ndėr ta ishte ,komandant  Adem Shehi dhe shumė tjerė  i bashkuan armėt me djemtė Albanin Valonin, vėllezėrit dhe baballarėt e Ismet Asllanit dhe luftuan deri nė ēlirimin e Kosovės.

E Permalluara - Babait-Hero I Kombit
Ju bashkangjes poezinė nga e bija  Shqipe Ismet Asllani pėr babain e vet:  

 Ne altarin e lirisė
Bie Ismet ASLLANI. 

Kam par me sytė e mi 

Tek te qante mali 

Gurėt lisat tė qanin 

Edhe dheu lotonte.. 

Me fal s'e besova vdekjen 

Ti me pate premtua 

'' DESHMORET NUK VDESIN'' 

Dhe vdekjen tėnde se kam besua. 

E vogėl isha atėherė 

Dija t'i kėndoja lirisė 

I kėndoja UĒK-sė 

Dėshmove qe kishin rėnė. 

Kosovės iu prenė udhėt 

Nuk tė kishim larg... 

Nėna qė tė rriti 

Nė kupe tė qiellit thėrriti: 

''O djali jem o djalė 

Gjinin ta bėjė hallall 

Vatani donė gjak 

Eja tė shoh pak... 

Por ti kishe mbyllur sytė 

Lartėsive ishe nise 

E trupin amanet ia kishe lėnė 

Te dashurės PRAPASHTICE. 

Dėshmitarė jam: 

Lotuan burra gra e tė rinj 

Lotoi i gjithė populli 

Biri i tij ishe Ti. 

Ē'tė them mė shumė pėr ty 

Kur ishe i Madh -Lis 

Mua- bijėn tėnde o baba 

Pėr liri me ke braktisė.

Nuk mund tė gėnjej, baba 

Ēdo minutė mė ke munguar 

Sa shumė ėndrra me janė thar 

Si njė zog pa krah. 

Mos u brengos o baba 

Kaq shumė vite u bėnė pa ty 

E dashura nėna ime 

Me ty nė ēdo hap frymoi 

Frymoi dhe me jetėn time. 

Ēdo mėngjes e thėrras atdheun 

-O ATDHE I LARE ME GJAK 

-O ATDHE I LARE ME LOT 

ATDHE-GJAKU DHE VARRI I BABES TIM.
 
Mirėnjohje
 Mirėnjohje komandantit luftėtarit  si trim hero dhe  vizionar pėr ēėshtjen kombėtare ju ndanė nga organizata tė ndryshme, po edhe nga presidentja Atifete Jahjaga ju dha mirėnjohje me dekret  si hero  i kombit.

 Pėr ta informuar  publikun ma  tepėr  vlen tė theksojmė se  nga masakra serbe   e vitit 1921  nė familjen e Ismet Asllanit mbeten tė gjallė   vetėm tre persona. Shahin Asllani 6 vjeē,Hasan Asllani 12 vjeē dhe gjyshi i Ismetit Asllan Asllani  vetėm  17 vjeēar. Edhe nė Luftėn e dytė botėrore   kjo familje u gjet  pėrkrah Shaban Polluzhes dhe Mulla Idrizin  nė ēlirimin  e vendit po edhe  anembanė Kosovės.
-Le tė mbetet qe kėtė figurė aq madhėshtore ta kujtojnė  me  respekt. Ky hero meriton qė te shkruhet  ma shume  te vlerėsohet ma shumė dhe tė nderohet ma shumė. Gjaku  i derdhur pėr liri duhet tė na bashkojė pėrsėri nė njė Lėvizje kombėtare pėr bashkim brenda njė shteti Shqiptar, unik e tė vetėvendosur, i cili pastaj mund tė mendojė pėr integrime nė njė Evropė tė popujve tė pavarur e tė barabartė! Kėshtu  e pat lėnė amanet dhe  i madhi Ismet  Asllani -Prapashtica . Po qė nuk do tė pėrmendim  edhe  bashkėshorten e tij Makfire Asllanin qė ishte   krahu i djathtė  i Ismet Asllanit do i mbesim borgj. Sot  zonja  Makfire  pėrballet me   betejėn  e jetės me djemtė  Albanin Valonin dhe Shqipen  dhe nipa e mbesa    qė janė  shembull  i mirė pėr  brezin qe po  e lėmė pas vetes. Edhe  e bija e  heroit Shqipe Asllani premton tė jetė njė poete   e mirė nė gjirin e poetėve tė Kosovės. Le tė mbetet kjo figurė si emblemė dhe  mesazh si  t'i dilet atdheut   zot  nga  barbarizmi  sllavo-serb.  
Portret biografik  kushtuar  tė madhit  Ismet Asllani -Prapashtica
Nga Asllan Dibrani
art@asllandibrani.com  This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi