» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fusha e Dukagjinit

Shko poshtė

Fusha e Dukagjinit

Mesazh nga Dardania prej Sat 04 Apr 2015, 21:47

Fusha e Dukagjinit.- shtrihet midis malit Mokna nė veri dhe malit Sharr nė jug. Kufirin perėndimor e mbyll zona kodrinore e Alpeve Shqiptare (Bjeshkėt e Nemuna), kurse nė at lindor Drenica dhe Llapusha. Fusha e Dukagjinit prej Istogut nė veri deri te Prizreni nė jug ka njė gjatėsi prej 67 kilometrash dhe gjerėsi 20-40 km. Ajo paraqet njė fushėgropė tektonike tė fundosur nė periudhėn e terciarit. Nė filli nė periudhėn e re gjeologjike tė neogjenit ajo ka qenė mbushur me ujė e mė vonė i tėtė uji i liqenit tėrhiqet me anė tė lumit tė Drinit tė Bardhė, duke u shėndrruar nė kėtė mėnyrė nė fushė tė gjerė dhe pjellore. Nė fushėgropėn e Dukagjinit mbizotėrojnė shtresat e reja gjeologjike tė argjilės, tė ranorėve e tė konglomerateve tė pliocenit dhe tė materialit tė depozituar tė lumenjve. Zona kodrinore, e cila e rrethon fushėgropėn e Dukagjinit nė pjesėn mė tė madhe pėrbėhet prej gėlqerorėve tė mezozoikut. Fusha e Dukagjinit ėshtė e ulėt dhe me 300-500 m mbi nivelin e detit, ėshtė ndėr fushat mė tė ulėta tė Kosovės. Pamjen e rrafshėt tė saj e prishin disa kodra tė vetmuara, sikurse janė: Suka e Ereēit (589 m), Suka e Radoniqit (573 m) dhe Suka e Cėrmjanit (701 m) nė pjesėn qendrore tė Fushės sė Dukagjinit,nė njė anė, dhe luginat e lumenjve si pjesė mė tė ulėta, nga ana tjetėr. E tėrė fusha e Dukagjinit anon prej veriut kah jugu. Lartėsia e Fushės sė Pejės ėshtė 500 m, fusha e Prizrenit 400 m, kurse nė Vėrmicė, nė Drinin e Bardhė, kjo lartėsi ėshtė 270 m mbi nivelin e detit.

Ndėrrimet nė elementet klimatike janė pasojė jo vetėm e gjerėsisė gjeografike, afėrsisė sė detit, por edhe si pasojė e ndikimit tė masės tokėsore. Mirėpo, ndryshimet morfologjike bėjnė komponentin kryesor tė ndryshimit klimatik. Nė Fushėn e Dukagjinit temperatura mesatare vjetore lėviz prej 11,3 ŗC nė Pejė deri nė 12 ŗC nė Prizren. Prej veriut nė drejtim tė jugut reshjet mesatare vjetore zvogėlohen. Nė veri kėto janė 800 e 900 mm, kurse nė jug, nė Fushėn e Prizrenit janė midis 600 e 700 mm.

Ujėrat e rrafshit tė dukagjinit janė pėrcaktuar me pellgun e Drinit tė Bardhė, i cili buron nė veri tė Pejės, nė afėrsi tė lokalitetit Radavc dhe te Kuksi nė Shqipėribashkohet me Drinin e Zi. Drini i Bardhė ėshtė lum fushor me pjerrtėsi 2,7 m/km. Ai nė rrjedhėn e vet merr njeh numėr tė madh degėsh. Degėt e djathta tė Drinit tė Bardhė janė SushicaLumbardhi i PejėsLumbardhi i DeēanitEreniku, kurse ato tė majta janė: KlinaMirushaToplluga dhe Lumbardhi i Prizrenit.

Fusha e Dukagjinit shtrihet nė 1562 km2 dhe zė 36% tė territorit, ndėrsa jetojnė rreth 500 000 banor,

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11571
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi