» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mos e teproni me pije energjike, shkaktojnė sulme tė papritura nė zemėr!

Shko poshtė

Mos e teproni me pije energjike, shkaktojnė sulme tė papritura nė zemėr!

Mesazh nga Naki prej Mon 06 Apr 2015, 00:18

Konsumimi i tepėrt i pijeve energjike mund tė shkaktojė sulme tė papritura nė zemėr madje edhe nė njerėz tė shėndoshė, thuhet sipas shkencėtarėve.
Rreth njė nė tre persona prej 12 deri 19 vjeē konsumojnė rregullisht pije tė cilat shpesh pėrmbajnė nivele tė larta tė kafeinės tė cilat mund tė jenė tė dėmshme pėr zemrėn.
Ato gjithashtu mund tė pėrmbajnė “kafeinė tė fshehur” tė tillė si gurana, e cila vjen nga njė bimė braziliane dhe qė ėshtė identike me kafeinėn e gjetur nė fasulet e kafesė por me dy herė mė shumė pėrqendrim.Edhe pse kafeina, e definuar si njė drogė pėr shkak qė stimulon sistemi nervor qendror, pėrdoret shumė dhe njihet si e padėmshme, efekte serioze tė dėmshme janė raportuar kohėve tė fundit nėpėr botė, sidomos kur ajo ėshtė konsumuar nė doza mė tė mėdha.Njė shishe e pijes energjike pėrmban pėrafėrsisht 120mg kafeinė, shumė mė ndryshe se pijet e tjera. Agjencia pėr Standardet e Ushqimit rekomandon: “Fėmijėt, apo njerėzit e tjerė tė ndjeshėm ndaj kafeinės, duhet tė konsumojnė vetėm kafeinė nė moderim. Gratė shtatzėne kėshillohen qė tė mos konsumojnė mė shumė se 200mg kafeinė nė ditė”.Ekipi i hulumtuesve ndėrkombėtar me bazė nė Spitalin “12 de Octubre” nė Madrid, Spanjė, paralajmėrojnė se pijet energjike mund tė shkaktojnė vdekje tė papritur tek tė rinjtė, sidomos tek ata tė shėndetshmit.Konsumimi i madh i pijeve energjetike, veēanėrisht tek adoleshentėt e moshės 10-19 vjet, ka pasoja serioze pėr shėndetin kardiak, thanė studiuesit.
Burimi i shkrimit: /www.lapsinews.com/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi