» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Qerosi dhe Vėllėzerit

Shko poshtė

Qerosi dhe Vėllėzerit

Mesazh nga Dardania prej Thu 09 Apr 2015, 19:36

Na ishin nje here tre vellezer. Nje dite prej ditesh dy te medhenjte u zune me te voglin dhe u ndane. Dy te medhenjte moren shtepine dhe token,ndersa me te voglit qe ishte qeros,i dhane vetem nje mez.
- Ma bene me te padrejte, - i tha qerosi, - por do te ma paguajne shtrenjte,ata dhe fshati.
U mendua e stermendua cfare te bente dhe i erdhi ndermend te therte mezin.
Theri mezin dhe mblodhi gjithe qente e fshatit dhe i tha:
- Shikoni,do iu jap mish sa te doni. Por a do m’i jepni leket pas nje jave?
Qente shikonin mishin,luanin bishtin dhe zgjateshin te merrnin nga nje cope.
I pa qerosi duke luajtur bishtin dhe tha me vete: “keta s’kane goje te flasin,por me duket se duan te thone po”.
Edhe ua shperndau mishin qenve,ndersa lekuren e hodhi mbi nje gardh.
- Ja ku e ke, - i tha qerosi gardhit, - por pas nje jave do me japesh parate.
Fryjti era dhe lekundi gardhin,atehere qerosi kujtoi se gardhi donte t’i thoshte “po”.
Pasi kaloi java,qerosi i mori gjithe qente e fshatit dhe i mbylli ne nje kasolle.
- Pa nxirrni pak leket tani, - i thote qerosi qenve, - apo harruat qe para nje jave iu dhashe te hanit mishin e mezit tim?
Qqente kujtuan se qerosi do i jepte prap mish dhe filluan te kercenin sa andej e sa ketej duke tundur bishtat te gezuar.
Qerosi kujtoi se ata i tundnin bishtat ngaqe donin t’i thonin: “nuk te japim asnje dyshke”,prandaj mori nje shkop me shume nyje e filloi t’i rrihte te gjithe.
Qente filluan te lehnin e bertisnin aq shume sa te fusnin friken. I degjoi fshati dhe secili shkoi me vrap te kasollja per te kerkuar qenin e vet. Por qerosi ngulte kembe dhe i thoshte:
- Pa me paguar parate nuk i leshoj,se i kam dhene per te ngrenete gjithe mishin e mezit tim.
Keshtu qe deshen apo nuk deshen i paguan te gjithe nga tre grosh dhe qerosi e shiti mezin dhjete fish me shume nga ajo qe vlente.
Pasi mori parate e qenve,qerosi shkoi te gardhi dhe i tha:
- Gardh,nxirri parate. Apo ke harruar qe para nje jave more lekuren e mezit tim?
Fryjti era dhe gardhi u lekund,edhe qerosi mendoi se gardhi i tha: “nuk te jap asnje grosh”. Atehere qerosi mori nje draper dhe filloi ta prishte,deri sa draperi kapi ne nje dege te trashe.
Qerosi u mundua pak por ne fund e shkuli,dhe pa qe ne dege ishte fshehur nje qyp me florinj.
I mori qerosi florinjte bleu ara e livadhe,rregulloi nje shtepi dhe filloi te jetonte me mire nga i gjithe fshati bashke.
Kur e pane vellezerit sa mbare po i shkonin punet qerosit,filluan ta therrisnin ne shtepi cdo dite,deri sa ia mbushen mendjen qe te bashkohej edhe nje here me ta.
Edhe qerosi u bashkua me vellezerit dhe jetuan edhe me mire se me pare.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11484
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi