» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Niveli i Sheqerit nė Gjak tani do tė Matet nė Lot

Shko poshtė

Niveli i Sheqerit nė Gjak tani do tė Matet nė Lot

Mesazh nga Dardania prej Sat 11 Apr 2015, 18:39

 Niveli i glukozės tek lotėt i pėrgjigjet nivelit tė saj nė gjak, ndėrsa ekspertėt konsiderojnė qė kjo mund tė jetė alternativė e mirė pėr shpimin e pėrditshėm nė trup dhe nxjerrjen e gjakut. 

Diabetikėt tani kanė shumė mundėsi tė kontrollojnė nivelin e sheqerit nė gjak nga dy deri dhjetė herė nė ditė me teste gjaku, por shpikja e re e ekspertėve nga Universiteti Michigan mund ta ndryshojė kėtė gjė. 

Kanė zhvilluar sensorin i cili detekton nivelin e glukozės, jo nė gjak, por nė lot. Nė hulumtim kanė pėrdorur lotėt e lepujve si zėvendėsues njerėzor, ndėrsa niveli i glukozės nė gjak ka qenė i njėjtė me nivelin e tij nė gjak. 

“Kėshtu do tė tashmė do tė matet glukoza e lotėve disa herė nė ditė dhe tė kontrollohet niveli i saj nė gjak, por pa dhimbjen e panevojshme dhe nxjerrjen e gjakut”, kanė shpjeguar hulumtuesit. Pėr kėtė janė pėrcaktuar pėr shkak tė kėrkesės tė madhe tė pacientėve qė kėrkojnė cilėndo alternativė pėrveē shpimit nė trup. Gishtat me kohė bėhen tė ndjeshėm, ndėrsa gjithmonė ėshtė i pranishėm edhe rreziku i vogėl nga infeksionet, shkruan Daily Mail.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11310
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi