» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Drita e Ditės e Ruan Zemrėn?

Shko poshtė

Drita e Ditės e Ruan Zemrėn?

Mesazh nga Dardania prej Sat 11 Apr 2015, 18:45

 Shkencėtarėt nga Universiteti Colorado nė Denver pohojnė qė drita e ditės, veēanėrisht ajo me intensitet tė fortė, mund tė reduktojė rrezikun nga sulmi nė zemėr dhe tė ndihmojė nė shėrimin e personave tė cilėt kanė pėrjetuar sulm nė zemėr.
Hulumtimi i cili ėshtė publikuar nė revistėn “Nature Medicine” tregon qė pėr reduktimin e rrezikuat nga krijimi i sulmit nė zemėr pėrgjegjėse ėshtė mėnyra me tė cilėn funksionon organizmi, respektivisht ritmi cirkadian.

Ritmi cirkadian nėnkupton ritmikėnn e ndodhive psikofizike tė njeriut, tė cilat janė tė lidhura me ndikime tė ndryshme tė jashtme (dita dhe nata, ndryshimi i stinėve tė vitit, batica dhe zbatica), tė cilat reflektohen tek njeriu nė formė tė ritmeve tė ndryshme biologjike.

Nė ritmin cirkadian ndikon edhe drita ditore. Ekspertėt pohojnė qė personat tė cilėt janė tė ekspozuar ndaj dritės ditore tė mėngjesit, nė periudhėn mes orės 06:00 dhe 08:00, nė mėnyrė tė konsiderueshme kanė rrezik mė tė vogėl nga zhvillimi i sulmit nė zemėr, depresioni, ndryshimet e disponimit dhe tė ngjashme.

Udhėheqėsi i hulumtimeve, prof. Tobias Eckle, ka deklaruar qė “hulumtimi sugjeron qė drita ditore, veēanėrisht ajo me intensitet tė lartė, siē ėshtė pėr shembull verės, mund tė reduktojė rrezikun nga shkaktimi i sulmit nė zemėr dhe tė pėrshpejtojė shėrimin te personat qė kanė mbijetuar sulmin nė zemėr.”

Prof. Eckle ka shtuar se si “tė sėmurėve mund t’u ndihmohet nėse gjatė kujdesit intensiv spitalor do tė ishin nė hapėsira tė cilat janė tė ekspozuara nė dritėn e jashtme”.

Nė hulumtimet e ardhshme shkencėtarėt do tė pėrpiqen tė gjejnė shkakun dhe mėnyrėn nė tė cilėn drita ndihmon tė sėmurėt dhe nė cilat mėnyra drita do tė mund tė pėrdorej pėr shėrimin dhe parandalimin e sulmeve nė zemėr.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11775
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi