» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shpiket Lėkura qė nuk e Shpon as Plumbi

Shko poshtė

Shpiket Lėkura qė nuk e Shpon as Plumbi

Mesazh nga Dardania prej Sat 11 Apr 2015, 19:02

 Peri i cergave tė merimangės mund tė pėrdoret pėr tė prodhuar jelekė tė blinduar, qė tė ‘mbrojnė nga plumbi’. Prodhimi i kėtyre jelekėve tanimė po eksperimentohet dhe ėshtė nė rrugė tė mbarė, por shkencėtarėt kanė njė qėl1im tjetėr... 
Me ndihmėn e perit tė merimangės, ata duan ta bėjnė vetė lėkurėn e njeriut tė fortė sa tė mos e shpojė plumbi dhe tė mos ketė nevojė pėr tė veshur jelek. Vėrtet, ēfarė do 
tė ndodhte sikur gjenet e merimangave tė bėheshin pjesė e gjenomit tonė njerėzor dhe lėkurėn tė mos e shponte dot as plumbi, as thika, as bajoneta?

Eksperimente me gjenome njerėzore tani pėr tani nuk mund tė bėhen, pasi ėshtė e ndaluar me ligj ndėrkombėtar, prandaj shkencėtarėt filluan ta sintetizojnė materialin nė kushte laboratorike. Mirėpo, ku do tė gjendet gjithė ajo sasi cergash merimange? Kėsaj pyetjeje i dhanė pėrgjigje gjenetistėt amerikanė, tė cilėt mundėn tė siguronin gjene merimangash nė ADN-nė e dhive, gjė qė premton se cergėn e merimangės mund ta prodhojmė nga qumėshti i dhisė.

Tė njėjtėn teknologji pėrdorėn ata pastaj pėr prodhimin e fijeve tė mėndafshit. Mbeti puna vetėm pėr tė gjetur njė makinė qė tė tirrte nga kėto fije pėr pėlhurėn antiplumb: U deshėn gjashtė muaj punė pėr tė shfrytėzuar insektet e modifikuara dhe pėr tė prodhuar pajisjet pėrkatėse dhe ... pėlhura antiplumb ishte gati!

Kjo po ndodh pėr herė tė parė nė botė. Cerga e merimangės endet nė tezgjah si fill i zakonshėm dhe mund tė prodhohet nga ky fill njė material pesė herė mė i fortė se ēeliku dhe shumė herė mė i fortė se sa kevlari, me tė cilin prodhohen tanimė jelekėt antiplumb.

Etapa tjetėr ėshtė transplantimi i kėsaj pėlhure nė pjesėn e jashtme tė lėkurės sė njeriut dhe, edhe pse mund tė shėmtohet deri diku lėkura e tyre, kanė dalė me mijėra vullnetarė. Nga pikėpamja shkencore tanimė po studiohet se si mund tė reagojė lėkura e njeriut ndaj njė transplantimi tė tillė. Po kėshtu, kjo lėkurė e fortė mund tė pėrdoret edhe pėr tė zėvendėsuar lėkurėn e njerėzve nė rastin e djegieve dhe dėmtimeve tė tjera.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11403
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi