» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mos Pini Ujė kur Nuk Jeni tė Etur

Shko poshtė

Mos Pini Ujė kur Nuk Jeni tė Etur

Mesazh nga Dardania prej Sun 12 Apr 2015, 01:22

 Mungesa e ujit bėhet shkak pėr shumė shqetėsime dhe sėmundje. Edhe humbja e 2% e sasisė sė ujit nė organizėm, shfaq kufizime tė aftėsisė trupore dhe mendore. Por, edhe nėse pini ujė kur s’jeni tė etur, kjo mund tė ndikojė negativisht nė aftėsitė tuaja intelektuale. 

Kėto janė rezultatet deri tek tė cilat u arrit nė bazė tė njė studimi nė tė cilėn morėn pjesė 60 persona. Vullnetarėt janė lutur qė ta bėjnė njė test tė zakonshėm tė koordinimit kompjuterik dhe ėshtė dashur tė shtypin butonin e caktuar kur njė objekt i caktuar do tė paraqitej nė ekran. Nė kėtė mėnyrė matej shpejtėsia dhe vėmendja e koordinimit tė syrit dhe dorės.

Para fillimit vullnetarėt ėshtė dashur qė nė shkallė tė veēantė tė pėrcaktojnė se sa janė tė etur dhe secilit i ėshtė ofruar njė gotė ujė tė ftohėt. Njerėzit e etur tė cilėt aty pėr aty e pinė ujin e bėnė testin pėr 10 pėr qind mė mirė sesa ata qė nuk e bėnė atė. Sipas kėsaj, etja zvogėlon koncentrimi. Ajo qė mė tė vėrtetė ėshtė interesante ėshtė fakti se ata tė cilėt pinė ujin e nuk ishin tė etur kanė pasur reagime mė tė dobėta pėr 15 pėr qind.

Psikologu, Peter Rogers konsideron se arsyeja qėndron nė atė qė temperatura e ulėt e ujit ndoshta shtyn trupin qė resurset e veta t’i drejtojė kah baraspeshimi i asaj ftohtėsisė. Nėse pimė shumė ujė, ndoshta nuk do tė jemi nė situatė qė tė ngasim veturėn apo tė kryejmė detyra intelektuale.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11490
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi