» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nervi Shiatik, Evitimi i Dhimbjeve me Mėnyra Popullore

Shko poshtė

Nervi Shiatik, Evitimi i Dhimbjeve me Mėnyra Popullore

Mesazh nga Dardania prej Mon 13 Apr 2015, 11:18

Pėr pėrmirėsimin e dhimbjeve tė nervit shiatik, ekzistojnė kura dhe ēajra tė ndryshme tė rekomanduara nga mjekė popullorė. Njė nga mėnyrat mė tė suksesshme qė ka dhėnė rezultate nė lehtėsimin e dhimbjeve ėshtė bėrja e masazheve me vaj dhe akull. Masazhet duhet tė bėhen ēdo ditė pėr 30 minuta ēdo seancė. Ēdo i sėmurė qė vuan nga dhimbjet e nervit shiatik duhet t’i vazhdojė masazhet pėr 15 ditė. Pėr pėrmirėsimin e dhimbjeve tė nervit shiatik shėrben edhe kura e pėrftuar nga pėrzierja e 100 gramė jodio, 30 gramė vaj gruri, 4 lugė gjelle vaj ulliri, 30 tableta aspirinė dhe njė kuti rozmarinė tė njomė. Tė gjitha kėto pėrzihen sė bashku nė njė enė dhe lihen nė qetėsi pėr 5 orė. Pasi kjo pėrzierje ka marrė trajtėn e pomadės, bėhet masazhi i kėmbės pėr 15 deri nė 20 minuta, atje ku nervi shiatik ėshtė i ngacmuar. Kjo kurė vazhdon pėr 7 deri nė 10 ditė rresht. Mėnjehėrė pas pėrdorimit ju do tė keni mundėsi tė shihni edhe efektet pozitive tė kėsaj kure.

Njė tjetėr mėnyrė ėshtė edhe ēaji i pėrgatitur nga gjethet e urthit. Gjetheve tė njoma tė urthit, u shtohen 4 gota me ujė dhe lihen pėr t’u zier pėr 20 minuta. Pasi kullohet, pihet nga 1 filxhan esėll nė mėngjes dhe njė filxhan tjetėr para gjumit. Ēaj pihet i ėmbėlsuar me mjaltė. Kjo kurė vazhdon pėr njė muaj. Njė tjetėr mėnyrė pėr tė lehtėsuar dhimbjet e nervit shiatik pėrdoren koret e shelgut, gjethe dhe sythe mėshtekne, lulet e shtogut, lulet e blirit si dhe gjethet e hithrės dhe kėputje. Pasi imtėsohen mirė dhe pėrzihen, merret njė lugė nga kjo pėrzierje dhe zihet nė njė enė me kapak tė mbyllur pėr 5 minuta me 200 miligramė ujė. Mė pas kullohet dhe pihet sa mė i ngrohtė. Nėse dhimbjet e nervit shiatik janė tė forta, nga pėrzierja merren 4 lugė dhe vlohen pėr 5 minuta nė gjysmė litri ujė. Mė pas ėmbėlsohet me mjaltė dhe pihet ēdo 2 orė, nga 1 gotė ēaji, por qė tė jetė shumė i nxehtė. Dhe kura e fundit ėshtė ajo e pėrgatitur nga kallinjtė e bredhit tė bardhė, tė cilėt zihen nė 200 mililitėr ujė. Pasi kalon 2 orė kullohet dhe ėmbėlsohet me mjaltė. Ky ēaj pihet i ngrohtė esėll ēdo mėngjes dhe nė mbrėmje vonė nga 1 gotė ēaji.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11310
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi