» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Qetėsoni Shiatikun me Lulet e Shtogut

Shko poshtė

Qetėsoni Shiatikun me Lulet e Shtogut

Mesazh nga Dardania prej Mon 13 Apr 2015, 12:25

Shtogu ėshtė njė bimė shumė e njohur nė vendin tonė. Lulet e shtogut janė tė pasura me substanca vepruese, qė kanė efekt mjekues nė shumė sėmundje. Nė sajė tė kėtyre substancave ēaji i pėrftuar prej tyre ndihmon dukshėm nė lehtėsimin e dhimbjeve tė shkaktuara nga nervi shiatik
Kjo sėmundje ka prekur njė numėr tė madh njerėzish nė vendin tonė. Pas studimeve tė shumta tė kryera pėr mėnyrėn e qetėsimit tė dhimbjeve, qė shkakton nervi shiatik dhe dhimbjet e kolonės vertebrale ėshtė vėrtetuar se ēaji i pėrftuar nga lulet dhe frutet e shtogut ka dhėnė rezultate mjaft tė mira nė lehtėsimin e dhimbjeve. Ato pėrmbajnė acide organike, vitaminat A e C, esencė, si dhe njė faktor veprues, qė jep rezultate tė mira nė mjekimin e dhimbjeve, qė shoqėrojnė disa sėmundje. Efekte pozitive ky ēaj ka dhėnė edhe nė uljen e temperaturės sė lartė. Kėshillohet pirja e menjėhershme e ēajit, i ėmbėlsuar me mjaltė ose sheqer sipas dėshirės.
Lulet
Ndėrsa lulet pėrdoren pėr tė qetėsuar dhimbjet e traktit tretės dhe nė rastet e sėmundjeve, qė shoqėrohen me fryrje tė barkut. Bima rekomandohet edhe nė sėmundjet e tė ftohurit, si gripi, dhe ndihmon nė zhbllokimin e rrugėve tė frymėmarrjes. Rezultate mjaft tė mira ēaji jep edhe nė pakėsimin e djersės, shumė problematik ky fenomen tani nė stinėn e verės. Pirja e ēajit pėrpara se tė dilni do tė sillte efekte pozitive. Ēajin mund ta pini edhe nė mbrėmje para se tė flini, pėr tė bėrė njė gjumė tė qetė. Mjaft mirė pėrdoret lėngu i pėrftuar nga lulet dhe frutet nė problemet e fytit dhe mishrave tė dhėmbėve. Nė rastet e acarimit dhe skuqjes sė tyre, rekomandohet tė bėhet gargarė disa herė nė ditė, deri sa tė jeni shėruar plotėsisht.
Ēaji
Pėr pėrgatitjen e ēajit nevojiten 2 lugė ēaji me lulet e shtogut, tė cilat hidhen nė njė enė me ujė tė valuar. Ena mbulohet me kapak dhe pėrmbajtja lihet nė qetėsi pėr 15 minuta. Ēaji kullohet dhe pihet i ngrohtė dhe i ėmbėlsuar sipas dėshirės, me mjaltė ose me sheqer. Mund tė pėrdoren 1 deri 3 doza tė tilla nė ditė. I njėjti veprim bėhet edhe pėr pėrgatitjen e ēajit me frutet e kėsaj bime. Pihet njė gotė nė ditė, sidomos para gjumit. Frutet e njoma mund tė pėrzihen me verė tė kuqe dhe tė pihet brenda ditės. Kjo kurė shėrben pėr qetėsimin e nervit shiatik dhe vazhdon deri nė tri javė.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11490
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi