» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Historia e 17 Prillit 1999 qe Ndodhi ne Fshatin Poklek i Vjeter(Drenas)

Shko poshtė

Historia e 17 Prillit 1999 qe Ndodhi ne Fshatin Poklek i Vjeter(Drenas)

Mesazh nga Dardania prej Mon 13 Apr 2015, 14:23

ME 17 PRILL 1999-NE FSHATIN POKLEK I VJETER(DRENAS) U VRANE DHE MEPASTAJ U DOGJEN MBI 50 SHQIPTARE ,NGA FORCAT USHTARAKE BERBARE SERBE...!!!
....

Ne fshatin Poklek i Vjetėr komuna e Drenasit, ushtria barbare serbe,ka masakruar dhe i ka vrarė, pastaj edhe i ka djegur kufomat e 53 shqiptarėve civil tė parmatosur, duke filluar prej foshnjeve gjashtėmuajshe e deri te pleqėt 75 vjeēar. Sipas dėshmitarėve tė shumtė, masakra e Poklekut ka patur kėtė rrjedhė:

(...)
-Me 17 prill, diku rreth orės pesė tė mėngjesit, familjet Muqolli,Caraku e Elshani, janė nisur tė shkojnė prej Poklekut tė Vjetėr pėr nė Drenas, ku ishte e tubuar dhe po mbahej peng popullata e fshatrave pėrreth Drenasit. Diku 1,5 Km larg fshatit, ka ardhur njė picgauer me policė serb dhe i kaurdhėruar ata tė kthehen nėpėr shtėpia. Ata janė kthyer sepse janė kėrcėnuar, madje pėranash ėshtė gjuajtur edhe me armė.Kur familjarėt janė kthyer nėpėr shtėpi, aty kanė ardhur, dy policė me shirita tė zi nė kokė. Nė oborr e kanė vrarė qenin,pastaj e kanė thirrur Sinanin jashtė dhe me tė kanė folur diē nė gjuhėn serbe. Pas kėsaj kėta dy policė kanė shkuar nė oborrin e shkollės sė fshatit, tek policėt e tjerė qė ndodheshin atje. Nė ndėrkohė Sinani ėshtė kthyer dhe u ka treguar familjeve se atė e kanė pyetur, "a ka kėtu terroristė "?Nė kėtė gjendje ankthi e terrori, familjarėt janė mbajtur tėrė ditėn deri rreth orės 17 e 30, atėherė ka ardhur njėri nga ata policėt dhe nė dhomėn e shtėpisė sė Sinanit, ku kanė qenė tė grumbulluar tė gjitha familjet, fėmijė, gra e pleq, polici e ka hedhur njė bombė e cila nuk ka eksploduar. Pas kėsaj polici ka hedhur edhe bombėn tjetėr, e cila ka rėnė dhe ka eksploduar nė prehrin e Miradije Rifat Muqollit (55). Menjėherė pas kėsaj polici ka zbrazur mbi tė gjithė ata qė kanė qėlluar nė dhomė,shtatė karikator tė automatikut.Krimineli qė kishte kryer masakrėn, kishte hyrė nė dhomė dhe me kėmbė i kishte rrotulluar kufomat, se mos rastėsisht dikush kishte mbetur i gjallė. Nė ndėrkohė, Elhemja e plagosur ka kėrcyer nga dritarja e dhomės sė masakrės dhe ka ikur. Pas dy orė e gjysėm tė masakrės ka ikur edhe Lumnija me vajzėn e vogėl katėr vjeēe,duke lėnė tė plagosur lehtė Eminen me Fatosin e vogėl dy vjeēar. Mė vonė sakoja e Emines ėshtė gjetur nė bunarin e shtėpisė. Pas tri orėsh, qė kur ėshtė kryer masakra, policia ėshtė kthyer dhe e ka djegur dhomėn me tė gjitha kufomat qė ishin nė tė. Natėn e dytė tė masakrės, kemi shkuar nė shtėpi dhe aty kemi gjetur eshtrat e tė masakruarve, kur kemi shkuar njė ditė mė vonė, mė nuk kemi mundur tė shohim as eshtra njerėzish. Tashmė nuk ishte djegur vetėm dhoma e koridori, por e tėrė shtėpia.
§

Lista e plotė e masakrės nė Poklekut tė Vjetėr mė 17 prill 1999

1.Sinan Rexhep Muqolli (52), Poklek i Vjetėr

2.Elheme Rifat Muqolli (50), Poklek i Vjetėr

3.Emine Sinan Muqolli (22), Poklek i Vjetėr

4.Elife Sinan Muqolli (18), Poklek i Vjetėr

5.Sherife Sinan Muqolli (17), Poklek i Vjetėr

6.Hafije Sinan Muqolli (10), Poklek i Vjetėr

7.Feride Selman Muqolli (33), Poklek i Vjetėr

8.Shehide Fadil Muqolli (13), Poklek i Vjetėr

9.Naser Fadil Muqolli (12), Poklek i Vjetėr

10.. Ylber Fadil Muqolli (10), Poklek i Vjetėr

11.. Egzon Fadil Muqolli (4), Poklek i Vjetėr

12.. Hyle Selman Muqolli (22), Poklek i Vjetėr

13.. Florentina Qamil Muqolli (3), Poklek i Vjetėr

14.. Lirie Qamil Muqolli (gjashtėmuajshe), Poklek i Vjetėr

15.. Mehreme Muqolli (58), Poklek i Vjetėr

16.. Bahrije Halil Muqolli (24), Poklek i Vjetėr

17.. Naime Halil Muqolli (22), Poklek i Vjetėr

18.. Hidajete Nebih Muqolli (33), Poklek i Vjetėr

19.. Menduhie Liman Muqolli (11), Poklek i Vjetėr

20.. Mirsad Liman Muqolli ( Poklek i Vjetėr

21.. Mergim Liman Muqolli (5), Poklek i Vjetėr

22.. Bahtije Halil Caraku (34), nga Dobrosheci

23.. Besart Ejup Caraku (13), nga Dobrosheci

24.. Hasan Ejup Caraku (12), nga Dobrosheci

25.. Kunata e Bahtije Halil Carakut- nuk i dihet emri (45),

26.. Miradije Rifat Muqolli (55), Poklek i Vjetėr


27.. Zarife Rrahman Muqolli (23), Poklek i Vjetėr

28.. Arife Rrahman Muqolli (20), Poklek i Vjetėr

29.. Florije Salih Muqolli (23), Poklek i Vjetėr

30.. Eronita Xhavit Muqolli (4), Poklek i Vjetėr

31.. Fatos Xhavit Muqolli (1,5), Poklek i Vjetėr

32.. Shemsije Muqolli (42), Poklek i Vjetėr

33.. Vezire Ilmi Muqolli (20), Poklek i Vjetėr

34.. Fatmire Ilmi Muqolli (17), Poklek i Vjetėr

35.. Rexhep Ilmi Muqolli (12), Poklek i Vjetėr

36.. Agron Ilmi Muqolli (10), Poklek i Vjetėr

37.. Albulena Ilmi Muqolli (5), Poklek i Vjetėr

38.. Nexhmije Ramadan Muqolli (25), Poklek i Vjetėr

39.. Hasime Ramadan Muqolli (37), Poklek i Vjetėr

40.. Avdullah Fehmi Muqolli (12), Poklek i Vjetėr

41.. Shehrije Xhemail Muqolli (27), Poklek i Vjetėr

42.. Vahide Mehdi Muqolli (4), Poklek i Vjetėr

43.. Dy djem tė Mehdiut, njėri 10 muj, Tjetri dy vjeēar,
Poklek i Vjetėr

44.. Ymer Elshani (55), Poklek i Vjetėr

45.. Nafije Elshani (50), Poklek i Vjetėr

46.. Shukrije Elshani (37), dhe katėr djemėt e Ymer
Elshanit, prej 22 vjeē e mė tė rinjė

47.. Kimete Fadil Muqolli (20), Poklek i Vjetėr

48.. Lindita Skender Hoxha (25), nga Korrotica e Epėrme

(...)

Tė zhdukur konsiderohen edhe tre pėrsona

1.Halim Kluna (75),

2.Nėna e Ymer Elshanit (75),

3.Sala Muqolli (57).

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11571
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi