» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kurat me Hithėr Shėrojnė Disa Sėmundje

Shko poshtė

Kurat me Hithėr Shėrojnė Disa Sėmundje

Mesazh nga Dardania prej Tue 14 Apr 2015, 15:50

Nė mjekėsinė popullore hithra njihet si mbretėresha e bimėve mjekėsore, pėr shkak tė efekteve tė saj pozitive nė shėrimin e disa sėmundjeve. Pėrdorimi i kėsaj bime gjatė periudhės sė pranverės ndihmon nė pastrimin e gjakut dhe te tė sėmurėt me anemi. Kėshillohet qė gjatė kėsaj kohe tė konsumohet sa mė shpesh bima e hithrės nė formė sallate ose dhe e gatuar nė supė ose byrek.
Githashtu, mund tė pihen 3 gota ēaj nė ditė nga kjo bimė. Kjo bimė ndihmon e dhe nė problemet qė mund tė shfaqen nė mėlēi dhe pėr prodhimin e lėngut nė tėmth. Pėr kėtė qėllim mjekėt rekomandojnė tė pihet njė gotė nė ditė nga ēaji i pėrgatitur i hithrės. Ėshtė mirė qė ai tė pihet herėt nė mėngjes pėr tė dhėnė dhe efektin e duhur. Njė ndihmesė tė madhe jep hithra edhe pėr njė funksionim sa mė tė mirė tė veshkave dhe sėmundjeve tė tjera reumatike dhe artritin. Pėr tė pėrgatitur ēajin nevojitet njė lugė nga bima e tharė dhe e grimcuar. Kjo masė hidhet nė njė gotė me ujė tė nxehtė dhe lihet nė qetėsi pėr 15 minuta. Mė pas kullohet dhe pihet 3 herė nė ditė nga njė gotė. Njė tjetėr mėnyrė pėr tė shėruar dhimbjet e reumatizmės ėshtė edhe vendosja e bimės sė freskėt nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me lėkurėn. Vendi i dhimbjes rrihet me bimėn e freskėt derisa te dallohet njė si pullė gjaku. Njė efekt tė menjėhershėm jep kjo bimė edh nė rastet e diarresė. Qė ky problem tė kalojė shpejt dhe lehtė, duhet tė pihet ēaj hithre. Marrja e tij duhet tė konsiderohet si njė masė e rėndėsishme pėr qetėsimin e gjendjes. Te nėnat me fėmijė tė vegjėl, pėrdorimii hithrės ndihmon nė prodhimin e qumėshtit aq i rėndėsishėm pėr shėndetin e fėmijės. Nė kozmetikė ndihmon kundėr rėnies sė flokut dhe zbokthit. Personat qė kanė probleme me zbokthin u rekomandohet larja e kokės me lėngun qė pėrftohet nga zierja e hithrės. Ėshtė mirė qė larja tė kryhet dy herė nė javė dhe tė vazhdojė deri nė eliminimin pėrfundimtar tė zbokthit. Larja e kokės me ujin e hithrės kėshillohet edhe pėr ata qė kanė probleme me rritjen e ngadaltė tė flokut. Pėr tė pasur njė flokė tė gjatė e tė shėndetshėm rekomadohet larja e fokut me kėtė bimė.

Kujdes

Efektet anėsore tė hithrės janė ende tė panjohura. Por ėshtė thelbėsisht e dėmshme tė pėrdoret te personat, qė kanė akumulime ujore si pasojė e aktivitetit tė kufizuar tė zemrės dhe veshkave, pasi ėshtė njė ēaj qė nxit largimin e ujėrave nga trupi. Hithra ėshtė njė ndėr bimėt mė tė njohura nė vendin tonė. Bima mund tė gjendet kudo nė zonat me lagėshtirė dhe vende grumbullimi, nėpėr gardhet e shtėpive, qoshet e ferrave. Pėr bujqit kjo bimė vlerėsohet si njė nga barėrat e kėqija, qė i mundon nė punėn e tyre. Ndėrsa nė mjekėsinė popullore hithra ēmohet si mė e rėndėsishmja, qė ndihmon nė kurimin dhe parandalimin e sėmundjeve tė ndryshme. Bima mund tė haset edhe nėpėr gatime pėr tė zėvendėsuar spinaqin, mund tė pėrdoret si sallatė ose tė zihet pėr supė. Hithra pėrmban sasira tė konsiderueshme tė vitaminės A dhe C, vitaminė K, amin si histamina, serotoninė dhe minerale siē ėshtė hekuri shumė i rėndėsishėm pėr organizmin e njeriut. Pra, pėr shkak tė vlerave tė shumta qė ajo pėrmban dhe efektet e saj janė tė menjėhershme.


Shifra


3 gota ēaj hithre kėshillohet tė pihet ēdo ditė pėr tė sėmurėt me reumatizėm. 2 herė nė javė rekomandohet tė lahet koka, pėr tė eliminuar zbokthin nė flokė. 15 minuta nevojiten pėr pėrgatitjen e ēajit, qė do shėrbejė pėr kurimin e sėmundjeve.Paketė kėshillash
  • Gjatė pėrdorimit tė hithrės duhet patur kujdes qė tė mblidhet nė vende jo afėr rrugės.

  • Kjo bimė mund tė jetė e ngarkuar me materiale tė dėmshme pėr shkak tė pluhurave.

  • Nuk duhet tė pėrdoret nėse keni probleme me sasinė e lėngjeve nė trup.

  • Ēaji i hithrės nxit largimin e ujit nga organizmi.

  • Pėr tė patur flokė tė shėndetshėm e tė gjatė lajeni me lėngun e hithrės.


firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11490
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi