» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kėshilla pėr Kėmbėt....

Shko poshtė

Kėshilla pėr Kėmbėt....

Mesazh nga Dardania prej Tue 14 Apr 2015, 16:53

Kur ecėn me taka tė larta, thembra e humbet elasticitetin. Tė ecėsh zbathur ose pa taka, qoftė edhe nėpėr shtėpi, ėshtė njė ushtrim i mirė pėr kėmbėt e stėrmunduara nga takat.
Nė lidhje me higjienėn dhe frymėmarrjen e kėmbėve, ėshtė mirė qė nė stinėn e ngrohtė, tė heqėsh dorė nga kėpucėt e mbyllura, sidomos burrat.
Pėr qarkullimin e mirė tė gjakut nė nivelin e kėmbėve, duhen evituar banjat e nxehta dhe tė shpeshta tė kėmbėve. Le tė zėvendėsohen me banjat me ujė tė freskėt
Pėr t’u dhėnė kėmbėve freski, duhen masazhuar me krem qė ka pėrmbajtje alkooli dhe duhet filluar nga majat e gishtave deri lart.
Kryqėzimi i kėmbėve nuk rekomandohet, pasi prish normalitetin e qarkullimit tė gjakut, i cili kur kėmbėt kryqėzohen, grumbullohet nėn gju.
Poshtė dyshekut, pikėrisht aty ku pushojnė kėmbėt, mund tė vendosni diēka tė vogėl, jobezdisėse, e cila e ngre pak nivelin e pozicionimit tė kėmbėve dhe ndihmon qarkullimin e mirė tė gjakut.
Duhet evituar prerja thellė e thonjve, pasi shkakton shpesh probleme tė rėnda, qė shpesh shkojnė deri aty sa kėrkojnė ndėrhyrje kirurgjikale kur thoi hyn nė mish duke shkaktuar plagė tė vogla, por tė rėnda.
Pak aktivitet sportiv, vrap ose ecje e thjeshtė ndihmon nė qarkullimin e gjakut. Pėrkundrazi. qėndrimi i gjatė nė kėmbė, qoftė edhe duke bėrė ecejake tė vogla, ėshtė i dėmshėm pėr kėmbėt.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11493
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi