» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kura pėr Shėrimin e Ulēerės

Shko poshtė

Kura pėr Shėrimin e Ulēerės

Mesazh nga Dardania prej Tue 14 Apr 2015, 17:32


  • Mjalti


Njė prej mundėsive tė pakta qė pėrdoret pėr kurimin e ulēerės nė stomak ėshtė mjalti. Vetitė e tij kuruese janė tė dukshme, nėse ai pėrdoret tė paktėn 4 lugė ēaji mjaltė nė ditė. Mjalti ka nė pėrbėrje tė tij elemente, tė cilėt kanė efekte rigjeneruese, sidomos te plagėt. Ai i pastron ato dhe i mbron nga infeksionet e ndryshme. Pėr kurimin e kėsaj sėmundjeje shpesh mjalti mund tė pėrdoret me lėngun e gjetheve tė murrizit. Ēaji i kėtyre gjetheve, duke u pėrzier me njė sasi mjalti, duhet lėnė pėr 24 orė nė njė enė dhe mė pas pihet nga 1 lugė pėr ēdo mėngjes.

  • Lule basani


Lule basani ėshtė njė nga bimėt mė tė rėndėsishme qė rekomandohet pėr kurimin e ulēerės nė stomak. Ēaji i pėrftuar nga zierja e kėsaj bime nė njė pėrzierje me vajin e ullirit, lihet pėr rreth 40 ditė nė njė enė prej qelqi. Kur kjo masė tė marrė njė ngjyrė tė kuqėrremtė, atėherė mund tė pėrdoret. Masa e krijuar nė formė kremi mund tė pėrdoret ēdo mėngjes derisa ajo tė japė rezultatin e dėshiruar.

  • Hudhra


Njerėzit qė konsumojnė nė masė hudhrėn janė mė pak tė prekur nga sėmundja e ulēerės nė stomak. Kjo ėshtė njė nga zbulimet e kohėve tė fundit. Ajo ka veti dezinfektuese. Hudhra mund tė konsumohet e gatuar, e njomė, por edhe e thatė. Nė rastet kur ajo gatuhet, mundėsisht jo shumė e butė, por mė e mira do ishte tė skuqet fare pak pėr tė mos i humbur vlerat e saj. Njė tjetėr mundėsi qė na sjell mjekėsia popullore ėshtė pėrzierja e majdanozit, grėmit dhe mustaqeve tė misrit.Lėngu i pėrftuar nga kėto bimė pihet pėr 5-6 ditė. Pas kėsaj pėrzihet njė lugė piper i zi i bluar, 1 lugė sheqer, pak kinė e shtypur dhe vezė e rrahur. Me kėtė pėrzierje bėhen hape, tė cilat pihen nga 3 nė ditė. Edhe ky mjekim pėrsėritet pėr 6 ditė radhazi.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11331
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi