» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Luftoni Anoreksinė me Ēajrat Bimore

Shko poshtė

Luftoni Anoreksinė me Ēajrat Bimore

Mesazh nga Dardania prej Tue 14 Apr 2015, 21:49

Bishtamuthi ėshtė njė nga bimėt mė tė njohura nė vendin tonė. Kjo bimė njihet si njė nga barėrat e kėqija, qė bujqve u duhet ta zhdukin gjatė periudhės sė pranverės. Krejt e kundėrta ndodh nė mjekėsinė popullore. Mjekė tė shumtė e pėrdorin kėtė bimė pėr kurimin dhe parandalimin e sėmundjeve tė shumta. Lulja e bishtamuthit ndihmon nė kurimin e disa sėmundjeve, njė ndėr tė cilat ėshtė edhe anoreksia.

Anoreksia

Shumė njerėz, qė vuajnė nga ky fenomen, nė veēanti te vajzat e reja kėshillohet tė pihet ēaji i pėrgatitur me kėtė bimė. Pėr tė luftuar anoreksinė kėshillohet qė gjatė ditės tė pihen 3 gota ēaj bishtamuthi. Ėshtė mirė qė njė gotė tė pihet esėll nė mėngjes. Pėrveē efektit pozitiv, qė jep nė rastin e anoreksisė, ēaji ndihmon edhe nė stimulimin e sekrecioneve nė gjendrat e fytit. Bishtamuthi ka veēori kundėrspastik dhe kundėrirritim, si edhe kamomili pėr shkak tė pėrbamtjes sė kamuculenės. Nė rastet kur keni skuqje tė mishit tė dhėmbėve, acarim tė qiellzės apo edhe probleme tė tjera, qė mund tė shfaqen nė gojė, kėshillohet, qė me lėngun e pėrftuar nga kjo bimė tė bėhet gargarė herė pas here. Kjo kurė ka dhėnė rezultate tė shkėlqyera nė pėrmirėsimin e situatės. Mjaft mirė ndikon bima edhe nė rastet e diegies sė fytit. Nė kėtė rast kėshillohet pirja e ēajit disa herė nė ditė, nga gjysmė gote. Lėngu i kėsaj bime ėshtė mjaft i mirė tė pėrdoret nė shėrimin e plagėve tė ndryshme dhe nė lehtėsimin e dhimbjeve qė ato shkaktojnė. Efekte pozitive jep kur plagėt kanė zėnė kore. Mjekėt kėshillojnė pirjen e njė gote ēaji pėr tė qetėsuar. Pirja e tij rekomandohet edhe pėr rregullimin dhe lehtėsimin e dhimbjeve e mensturacioneve te femrat. Rezultate tė shkėlqyera jep kjo bimė pėr hemorragjitė e natyrave tė ndryshme. Te personat qė vuajnė nga majasėlli, kjo bimė ka dhėnė efekte tė jashtėzakonshme. Kėshillohet pirja e 2 deri 3 gotave tė ēajit tė kėsaj bime dhe shumė shpejt kėta njerėz do shohin pėrmirėsime tė dukshme tė shėndetit. Kushdo qė e ka provuar tė vuajė nga diarreja e di shumė mirė sesa sa shqetėsuese ėshtė ajo. Prandaj, pėr tė shmangur kėtė fenomen kėshillohet tė pihet ēaji i bimės i ėmbėlsuar me sheqer.

Kurat

Shumė shpejt do shihni rezultate tė menjėhershme. Edhe nė rastet e kapsllėkut kjo bimė ka dhėnė ndihmesėn e vet. Pėr pėrgatitjen e ēajit nė kėtė rast nevojitet njė lugė nga bima e grimcuar, e cila hidhet nė njė gotė me ujė tė ngrohtė dhe lihet nė qetėsi pėr 5 minuta. Mė pas kullohet dhe pihet 2 orė para buke nė mėngjes dhe pas buke nė mbrėmje. Pėr kurimin e akneve, kėshillohet tė pihen tre gota ēaji nė ditė, kėshillohet qė tė pihet pas ushqimit. Pėr pėrgatitjen ēajit nevojitet njė litėr ujė, nė tė cilin hidhen 20 gramė gjethe ose lule tė thata. Gjethet mund te veprojnė edhe si aromatizues. Lihen nė ujė pėr 10 minuta dhe mė pas kullohet dhe pihet, me kėtė lėng mund tė lahet edhe fytyra. Personat qė janė tė ndjeshėm dhe alergjik ndaj bimėve, kėshillohet tė mos e pėrdorin ēajin e bishtamuthit dhe as ta prekin atė. Nė shumė raste bima ka shkaktuar pezmatimin e lėkurės, si shfaqja e puērave tė vogla tė shumta dhe tė skuqura. Nė kėto raste ato mund tė pėrhapen nė gjithė lėkurėn.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11310
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi