» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ēaji i Kinfushės Parandalon Sėmundjet e Mėlēisė

Shko poshtė

Ēaji i Kinfushės Parandalon Sėmundjet e Mėlēisė

Mesazh nga Dardania prej Tue 14 Apr 2015, 21:55

Bari i kinfushės nė bujqėsi konsiderohet si njė prej barėrave tė kėqija dhe vėshtirėson punėn e fermerit. Por nė mjekėsinė popullore, pėr shkak tė elementėve kurative qė ajo pėrmban, jep njė ndihmesė tė madhe nė shėrimin e sėmundjeve tė ndryshme. Njė rol tė rėndėsishėm luajnė lulet e bimės nė lehtėsimin e sėmundjes sė sheqerit. Kjo sėmundje karakterizohet nga ērregullimi nė kėmbim tė karbohidrateve, si pasojė e pamjaftueshmėrisė sė prodhimit tė insulinės.

Kura

Kjo sjell ngritje tė sasisė sė sheqerit nė gjak dhe nxjerrjen e tij me anė tė urinės. Nė kėtė rast mjekėt popullorė kėshillojnė pirjen e ēajit tė pėrftuar nga lulet e bimės 2 herė nė ditė. Nė sajė tė heterocideve tė hidhura dhe tė substancave tė tjera qė ajo pėrmban, bari pėrdoret pėr tė shtuar lėngun e stomakut dhe pėr tė pėrmirėsuar oreksin. Rezultate mjaft tė mira kjo bimė jep edhe pėr tė lehtėsuar dhimbjet e stomakut. Nė rastet e dhimbjeve kėshillohet tė pihet menjėherė ēaji i ėmbėlsuar me mjaltė. Pėrveē kėsaj, pirja e ēajit tė kinfushės shkakton zgjerimin e enėve tė gjakut, duke pėrmirėsuar qarkullimin e gjakut dhe nė uljen e tensionit tė lartė. Bima nxit shtimin e leukociteve dhe ndihmon nė rritjen e aftėsisė vetėmbrojtėse tė organizmit. Lėngu nga bima e kinfushės kėshillohet tė pihet pėr kurimin e sėmundjeve tė mėlēisė, qė lidhen me prodhimin e sekretimit tė tėmthit. Bima jep njė ndihmesė tė madhe edhe pėr kurimin e sėmundjeve tė lėkurės. Nė raste plagėsh apo myku kėshillohet larja e lėkurės sė sėmurė disa herė nė ditė deri nė shėrimin e saj. Kėshillohet qė te fėmijėt dozat tė jenė nė sasira mė tė vogla, pasi mund tė shkaktojė tė vjella.

Ēaji

Pėr pėrgatitjen e ēajit nevojitet njė lugė me lulet e thara dhe tė grimcuara tė bimės, qė hidhet nė njė enė ku shtohet njė gotė me ujė. Pėrzierja lihet tė zihet pėr 5 deri 10 minuta. Mė pas lėngu i pėrftuar kullohet dhe pihet i nxehtė nė 2 vakte, gjysmė ore para buke nga njė gotė. Bari i kinfushėės nė bujqėsi konsiderohet nga fermerėt si njė prej barėrave tė kėqija, qė shfaqet me ardhjen e pranverės. Bima lulėzon nga muaji prill deri nė qershor. Petalet e lules janė tė shumta, nė formė fijesh dhe me ngjyrė tė bardhė nė lejla. Bima gjendet kryesisht nė zonat e ulėta dhe ka njė jetėgjatėsi tė shkurtėr, arrin deri 40 centimetra lartėsi. Ėshtė e pasur me substanca tė shumta, siē janė edhe heterocidet, acid tritepenilė, qė ndihmojnė nė zgjerimin e enėve tė gjakut. Kėshillohet qė pas mbledhjes dhe tharjes, lulet, qė do tė shėrbejnė pėr tė luftuar sėmundjet, tė mbahen nė vende tė thata pėr tė mos i humbur vetitė ēudibėrėse. Kjo bimė mund tė veprojė deri nė 18 muaj pas mbledhjes sė saj. Bari hyn nė pėrbėrjen e disa preparateve mjekėsore, qė pėrgatiten nga industria farmaceutike dhe qė mund tė tėrhiqet nga farmacitė pa recetė mjekėsore.


Paketė kėshillash

Ēaji i pėrgatitur prej bimės rekomandohet tė pihet edhe nė rastet e vėshtirėsisė nė tretjen e ushqimit.

[list="line-height: 1.5em; margin-top: 0.3em; margin-right: 0px; margin-left: 3.2em; padding-right: 0px; padding-left: 0px; list-style-image: none; color: rgb(37, 37, 37); font-family: sans-serif; font-size: 14px; background-color: rgb(255, 255, 255);"]
[*]
Kėshillohet qė ēaji i bimės tė mos u jepet nė doza tė mėdha fėmijėve.
[*]
Pirja mė shumė se 4 gota mund tė shkaktojė tė vjella dhe keqėsojė shėndetin.
[*]
Nė rastet e sėmundjeve tė lėkurės, layerja me lėngun e bimės do tė jepte rezultate.
[*]
Kėshillohet qė bima tė mbahet nė vende tė thata, pėr ruajtjen e aftėsisė kurative.
[*]Bima mund tė tėrhiqet nė farmaci pa ndihmėn e njė recete mjekėsore.

[/list]

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11310
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi