» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Trėndafili i Egėr

Shko poshtė

Trėndafili i Egėr

Mesazh nga Dardania prej Tue 14 Apr 2015, 22:20

Tėndafii i egėr ėshtė njė bimė, qė rritet nė shkurre dhe vlerat e tij nė kurimin e sėmundjeve janė tė pallogaritshme. Nė mjekėsinė popullore pjesėt qė ndihmojnė nė lehtėsimin e sėmundjeve janė frutet, qė pėrftohen pas tharjes sė luleve.
Frutet e trėndafilit tė egėr ndihmojnė mjaft nė kurimin e disa prej sėmundjeve mė tė pėrhapura. Njė ndihmesė tė madhe u kanė dhėnė tė sėmurėve me anemi. Pėr rritjen e numrit tė rruazave tė kuqe nė gjak dhe tė hemoglobinės, mjekėt kėshillojnė qė tė sėmurėt tė pijnė 2 herė nė ditė nga njė gotė me ēajin e pėrftuar nga frutet e copėtuara tė bimės. Pėr pėrgatitjen ēajit nevojiten 7 kokrra tė copėtuara mirė tė frutit, tė cilat hidhen nė njė enė me ujė dhe lihet tė zihen pėr 10 minuta. Mė pas ėmbėlsohet dhe pihet ēdo ditė para buke.
Parandalimi
Rezultate tė mira kjo bimė jep edhe nė parandalimin e sėmundjeve tė mushkėrisė tė shkaktuara nga ftohja ose pirja e tepėrt e cigares. Shpesh dėmtimet nė mushkėri shoqėrohen me shfaqjen e kollės. Mėnyra mė e mirė pėr largimin e saj ėshtė ēaji i tėndafillit. Ēaji duhet tė pihet disa herė nė ditė deri nė shėrim tė plotė, kur kolla tė mos ketė lėnė gjurmė. Ashtu si dhe shumė bimė tė tjera, trėndafili i egėr ėshtė njė qetėsues i shkėlqyer i dhimbjeve tė stomakut dhe fryrjes sė barkut gjatė ftohjes. Mjekėt popullorė kėshillojnė 2 gota ēaj nė ditė para buke dhe shqetėsimet do tė largohen shumė shpejt. Edhe pėr qetėsimin e dhimbjeve tė kokės me prejardhje nervore, ky ēaj jep efekte tė menjėhershme. Te njerėzit qė vuajnė nga depresioni, kėshillohet tė pihet ēaji i pėrftuar nga trėndafili. Pirja e ēajit ēdo ditė ndihmon nė lehtėsimin e situatės.
Trendafili lule e mire
Jo vetėm frutet e bimės, por edhe vaji qė nxirret prej gjetheve tė saj ndihmon nė kurimin e sėmundjeve. Rezultate tė shkėlqyera jep nė shqetėsimet e tėmthit dhe rrit sasinė e lėngut nė tė. Gjashtė deri nė 7 pika tė vajit hidhen nė gjysmė gote me ujė dhe pihet ēdo mėngjes. Vaji kėshillohet tė pėrdoret edhe nė qetėsimin e dhimbjeve te femrat. Shumė i rėndėsismėm ėshtė vaji i bimės nė shėrimin e plagėve kur shoqėrohen me hemoragji. Nė pėrbėrje tė vajit ekziston njė substancė qė mundėson mpiksjen e gjakut dhe ndalon hemoragjinė. Nė kėto raste lyerja e plagės 3 herė nė ditė ėshtė shumė e rėndėsishme. Trėndafili i egėr ose Rosa canina, siē quhet nė latinisht, ėshtė njė bimė qė mund tė gjendet kudo ku ka shkurre dhe ka njė pėrhapje tė gjerė nė tė gjithė vendin. Kjo bimė mund tė lulėzojė vetėm njė herė nė vit nė muajin qershor. Frutet e saj janė tė vetmet pjesė tė bimės, qė shėrbejnė pėr kurimin e sėmundjeve.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11397
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi