» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sėmundjet e Zemrės

Shko poshtė

Sėmundjet e Zemrės

Mesazh nga Dardania prej Wed 15 Apr 2015, 16:53

Pesha qė zėnė sėmundjet kardiovaskulare tė zemrės, ka pėsuar rritje tė ndjeshme me kalimin e viteve. Janė tė shumta rastet nė tė cilat krizat e zemrės shkaktojnė vdekje tė parakohshme ose gjymtim tė organeve tė trupit tė njeriut.
Faktorėt rriskues tė kėtyre sėmundjeve kanė filluar tė shfaqen nė masė edhe tek tė rinjtė. Ēelėsi i eliminimit tė kėtyre sėmundjeve ka tė bėjė me ndjekjen e vizitave dhe konsultave tė rregullta te mjeku. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė mbahet njė balancė e mirė, ndėrmjet pėrdorimit tė medikamenteve dhe llojeve tė tjera tė terapive mjekėsore pėr ndalimin e kėtyre sėmundjeve.

Zemra ėshtė organi qė bėn pastrimin e gjakut. Dhe nė rastin e sėmundjeve tė zemrės kemi prishje te funksionit te saj si pompė. Kur zemra nuk funksionon siē duhet si pompė atėherė ka vėshtirėsi tė shumta nė dėrgimin e gjakut tė pastruar nė pjesėt e duhura tė organizmit. Kjo do tė vėshtirėsojė punėn e organizmit si dhe nuk do tė lejojė furnizimin e tij me oksigjen dhe lėndė ushqimore. Nė kėto sėmundje futen grupime tė ndryshme si ato tė prishjes sė ritmit tė zemrės, infarktet. Me e shpeshta nga kėto, ėshtė ajo e ngushtimit tė enėve tė gjakut tė kėtij organi. Ndėrkohė, qė nė masė shkaktohen edhe sėmundjet e zemrės reumatizmale tė cilat shkaktohen nė fėmijėri, por shenjat klinike mund tė shfaqen nė mosha tė mėdha.
Ekzistojnė dy lloje tė tjera sėmundjesh siē janė hipertensioni dhe hipotensioni. Rritja e shifrave tė trysnisė arteriore mbi normė njihet si hipertension. Njė nga shkaqet kryesore tė kėsaj gjendjeje ėshtė dhe humbja e elasticitetit tė enėve tė gjakut.
Kjo sėmundje quhet ndryshe arteriosklerozė dhe prek shumė njerėz. Ato shkaktohen nga ndryshimi i tensionit arterial qė shkon nė zemėr. Kur prishet ritmi i zemrės kemi aritmitė qė janė dy llojesh, me ritėm tė shtuar ose takikarditė ose me ritėm tė ngadalėsuar qė janė bradikarditė.
Hipertensioni arterial ėshtė njė nga sėmundjet qė bashkė me tė tjerat shkakton numrin mė tė madh tė vdekjeve tek njerėzit. Pėrgjithėsisht kjo kategori sot luftohet nėpėrmjet medikamenteve. Njė pjesė e madhe e sėmundjeve tė zemrės janė tė lindura. Kėtu ėshtė shumė e vėshtirė pėr tė ndėrhyrė por mundet qė nė saje tė operacioneve tė zėvendėsohen pjesėt e dėmtuara me ato tė padėmtuarat. Ataket nė zemėr ndodhin kur furnizimi i pjesėve tė zemrės me gjak rrallohet apo pritet fare. Shkaqet qė e krijojnė janė arterie tė bllokuara nga grumbullime rezervash dhjami ose ndonjė koagulim (mpiksje gjaku) nė ndonjė prej arterieve koronare.
Stadi i fundit i sėmundjes sė zemrės ėshtė pamjaftueshmėria e zemrės (insuficienca kardiake) nė tė cilėn zemra nuk e kryen funksionin e saj dhe njeriu bėhet invalid. Nė momentin kur kjo pamjaftueshmėri nuk mund tė pėrballohet nga organizmi atėherė organizmi vdes.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11490
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sėmundjet e Zemrės

Mesazh nga Dardania prej Wed 15 Apr 2015, 17:15

Simptomat DallueseSimptomat pėrcaktuese pėr shfaqjen e sėmundjeve tė zemrės janė tė ndryshme sipas kategorive tė prekura. Shumė herė ka ndodhur qė pacienti tė ketė trashėguar kėto sėmundje qė nga fėmijėria, por simptomat dalluese kanė qenė tė fshehura duke mos e zbuluar sėmundjen.

Kjo sjell probleme tė mėdha nė shėndetin e pacientit, tė cilat do tė shfaqen me kalimin e viteve. Ndaj ėshtė e rėndėsishme qė tė mbahen kontakte tė vazhdueshme me mjekun kardiolog. Qė njė pacient tė kuptojė se vuan nga zemra duhet tė ketė shenja tė tilla dalluese si vėshtirėsi nė frymėmarrje, dhimbje gjoksi tė cilat shtohen vazhdimisht.

Lodhjet dhe debulesat qė shfaqen gjatė aktiviteteve tė ndryshme sidomos atyre sportive, si pėr shembull ngjitja dhe zbritja e shkallėve, nė tė tilla raste ka edhe rrahje tė shpeshta e tė ē’rregullta tė organit tė zemrės. Edhe nė rastet kur i sėmuri ulet pėr tė fjetur dhe gjatė kontaktit qė ka me ēarēafėt e ftohtė mund tė vėrehet edhe shkalla e problemeve tė zemrės. Njė tjetėr shenjė dalluese ėshtė edhe vėshtirėsia nė ecje, e cila shkaktohet si pasojė e mos qarkullimit si duhet tė gjakut brenda organizimit.

Por ka dhe simptoma tė tjera siē janė ato tė marrjes sė frymės, ėnjtje e kėmbėve, nxirje e buzėve, ose edhe dhimbje kur kemi infarkt pėr arsye se ndodh vdekje e njė pjese tė murit tė dhomave tė zemrės. Infarkti ne zemėr njėherė nuk mund te sheroheke por tash shėrohet.

Shkaktarėt


Shkaqet nga tė cilat, lindin sėmundjet e zemrės janė nga mė tė ndryshmet. Sipas kategorive tė sėmundjes qė u pėrmendėn mė lart. Sėmundja e ngushtimit tė enėve tė gjakut ka faktorė risku madhore dhe minorė tė cilėt varen nga organizmi dhe nga veprimtaria e tij nė mjedisin ku ndodhet. Hipertensioni arterial, shkaktohet nga diabeti si dhe nga sėmundjet e obezitetit duke ia vėshtirėsuar punėn e funksionimit zemrės nė tė gjitha aspektet. Ndėrkohė qė diabeti ndikon dhe nė shfaqjen e atakeve dhe tė infarktit tė miokardit, duke ngushtuar kėshtu sė tepėrmi enėt e gjakut. Ndėrkohė qė kėrcėnuesit mė seriozė pėr shfaqjen e sėmundjeve tė zemrės janė pėrdorimi i lartė i alkoolit dhe duhanit tė cilat mund tė japin goditje tė menjėhershme nė zemėr.

Duke qenė se shoqėria ecėn para duhet pasur kujdes ndaj kėtyre rreziqeve. Mė parė kėto si sėmundje nuk ekzistonin pikėrisht pėr shkak tė pėrdorimit nė masė tė paktė tė kėtyre produkteve. Ndėrsa sot gjendja ėshtė bėrė pėr tė qarė hallin sepse jo vetėm tė moshuarit por po shtohet nė masė dhe numri i tė rinjve tė prekur nga sėmundjet kardiovaskulare.

Gjithashtu dhe pakėsimi i veprimtarive sportive dhe tė bėrit e njė jete sedentare e shton mundėsinė e tė prekurit nga kėto sėmundje. Ndėrkohė qė njė nga shkaktarėt e shpeshtė tė infarktit myokardial ėshtė dhe tensioni i larte i gjakut ose hipertensioni.

Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve emocionet e forta janė dhe shkaktari kryesor i sėmundjeve vdekjeprurės tė zemrės. Emocionet dhe streset ndikojnė nė shpėrthimin e sėmundjeve tė zemrės.

Ekzaminimet


Qė nga fazat e para tė sėmundjes ėshtė e nevojshme qė pacienti tė paraqitet pranė mjekut specialist pėr tė bėrė “EKG” e zemrės. Ky ekzaminim ėshtė edhe hapi fillestar qė shėrben pėr pėrcaktimin e njė prognoze tė saktė tė sėmundjes.

Mė pas duhet bėrė njė ekokardiogramė. Nėpėrmjet bėrjes sė kėsaj grafie tė zemrės, mund tė zbulohen shumė detaje dhe shqetėsime tė kėtij organi, qė pacienti mė parė mund tė mos i ketė ndjerė.

Kjo ėshtė njė metodė shumė e rėndėsishme qė nuk e shpon me gjilpėra tė sėmurin, si dhe jep tė dhėna tė sakta. Ciklorigometria ėshtė njė tjetėr lloj ekzaminimi qė shėrben pėr tė parė sesa ka avancuar sėmundja e ngushtimit tė enėve tė gjakut. Nė gjuhėn popullore kjo njihet ndryshe edhe si biēikletė e zemrės. Nė pėrqindjen mė tė madhe tė rasteve ajo jep edhe diagnozėn e saktė tė sėmundjes. Ekzaminimi tjetėr ėshtė edhe koronografia.

Kategoritė mė tė prekura dhe trajtimet mjekėsore Nė sėmundjet e zemrės janė tė pėrfshira tė gjitha moshat. Pėrgjithėsisht sėmundja ėshtė nė masė tek moshat e mėdha, por fatkeqėsisht ky raport ka filluar tė marrė pėrmasa tė tjera.

Kohėt e fundit i janė shtuar listės sė prekur nga sėmundjet e zemrės edhe moshat e reja. Ndryshe ndodh pėr sėmundjet e lindura tė zemrės. Ata takohen qė nė fėmijėri. E meta nė kėtė rast ėshtė se nuk japin shenja klinike qė nė moshė tė vogėl.

Duke e gėnjyer kėshtu pacientin se nuk vuan nga ndonjė sėmundje. Kėto tė fundit tė lėna pa kurim pėr shkak tė mungesės sė shenjave klinike kanė rezultuar shumė tė dėmshme pėr shėndetin, duke sjellė dhe pasoja fatale pėr jetėn. Trajtimet mjekėsore, ndikojnė nė pjesėn e madhe tė rasteve tė sėmundjes kėto janė dhe shpėtimi mė i madh pėr tė sėmurėt e zemrės.

Njė kujdes sa mė i rreptė medikamentoz ėshtė dhe ēelėsi kryesor pėr mbajtjen e sėmundjes nėn kontroll. Nėpėrmjet mjekimit mund tė bėhet dhe njė prognozė e saktė e ecurisė sė sėmundjes. Bashkėpunimi i ngushtė mes mjekut dhe pacientit mund tė sjellė rezultatet mė pozitive pėr shmangien e kėsaj sėmundjeje.

Ndėrhyrjet Kirurgjikale


Nė shumė raste kur defektet e zemrės janė tė pakorrigjueshėm me anė tė pėrdorimit tė medikamenteve, ėshtė e nevojshme qė tė ndėrhyhet pėr riparim tė pjesėve tė dėmtuara me anė tė ndėrhyrjeve kirurgjikale.

Kėto tė fundit bėhen pėr disa patologji tė veēanta siē janė sėmundjet e zemrės tė lindura, tė cilat rregullohen vetėm nga operacionet, po nė kėtė grupim futen dhe disa kategori tė tjera sėmundjesh tė cilat janė tė fituara, siē janė bypass-et dhe ngushtimet e enėve tė gjakut. Ėshtė shumė e rėndėsishme dhe thelbėsore qė nė operacionet e zemrės tė planifikohet koha e duhur pėr realizimin e ndėrhyrjes. Kjo sepse dhe rezultate do tė jenė tė duhurat kur ėshtė e nevojshme dhe pozitive pėr shėndetin e pacientit. nė tė tilla raste marrin pjesė si mjeku kardiolog, i cili ka vėrtetuar diagnozėn e sėmundjes ashtu edhe ai kardiokirurg qė do tė bėjė operacionin.

Nė ndėrhyrjet e zemrės duhet pėrcaktuar saktė koha e bėrjes sė operacionit. Tė sėmurėt e zemrės duhet tė jenė vazhdimisht nėn kontrollin e mjekut pėr tė pėrcaktuar kohėn e saktė tė ndėrhyrjes e cila do tė japė efektet e duhura nė shėndetin e pacientėve.

Nga studimet e bėra thuhet se ndėrhyrjet kirurgjikale janė mė tė efektshme se sa trajtimet medikamentoze dhe mė pak tė kushtueshme se sa trajtimi konservativ me ilaēe.

Konsultat

Zhvillimi i konsultave tė vazhdueshme me mjekun specialist ėshtė edhe baza kryesore pėr trajtimin e kėtyre sėmundjeve vdekjeprurėse. Sa mė i shpeshtė tė jetė kontrolli aq mė e madhe do tė jetė dhe mundėsia e diagnostikimit tė hershėm tė sėmundjes, e cila do tė ndihmonte nė mėnjanimin e faktorėve rriskues pėr jetėn e pacientit.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11490
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi