» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Reumatizma

Shko poshtė

Reumatizma

Mesazh nga Dardania prej Wed 15 Apr 2015, 17:54

Reumatizma e cilėsuar ndryshe edhe si sėmundja e moshės sė tretė, ka lidhje tė ngushtė me vendbanimin e personave tė prekur. Sipas specialistėve, kjo sėmundje nė vendin tonė ėshtė shumė e pėrhapur, kjo pėr shkak tė klimės dhe kushteve tė punės dhe banimit. Kurat mė tė mira, sipas mjekėve specialistė janė barishtet. Nė farmacitė bimore, ekzistojnė bimė tė perėndimit qė janė tė shumta pėr sa i pėrket llojeve. Pėrzierje e bimėve qė tregtohet ėshtė tretur nė alkool bimėsh 39 gradė dhe quhet Schenden Bitter dhe bashkė me tė edhe njė lloj kremi i quajtur Calendula Saslbe dhe ėshtė e pėrbėrė nga yndyra dhe lulja e quajtur Calendula Officinalis qė, ndryshe nė gjuhėn e popullit quhet lule duhani, sepse i ka gjethet tė ngjashme me tė. Shkaqet Shkaqet e sėmundjeve reumatizmale janė tė pėrgjithshme dhe lokale, shpjegojnė reumatologėt duke pohuar se shkaqet lokale, pra tė pjesėve tė ndryshme tė trupit, janė tė shpeshta gjatė artrozės. Sipas tyre, sa herė qė sforcohet njė nyjė, duhet tė mendohet pėr rrezikun e dėmtimit tė saj, sidomos ato me natyrė sportive dhe profesionale nga mikrotraumat, kjo mundėsi shtohet nė rast se kemi tė bėjmė me njė anomali anatomike tė fituar apo tė lindur, e cila ndikon fuqishėm mbi artrozė. Ndėrsa ndėr shkaqet e pėrgjithshme, specialistėt pėrmendin moshėn, e cila pėrbėn njė faktor etiologjik ku artroza sa vjen e theksohet. Ndėrkohė, faktori gjenetik, pra trashėgimia, sipas mjekėve ndikon sidomos nė formėn e artrozės sė gishtave tė kėmbėve dhe tė duarve, ku viktimė e kėsaj, sipas tij, janė sidomos femrat. Po ashtu klima e ftohė ndikon shumė nė rėndimin e artrozės poliartikulare, e cila prek duart dhe viktimė janė sidomos gratė pas tė 50-ve, kur kjo kombinohet me perimenofrazėn, por te gratė edhe mbipesha ėshtė faktor negativ pėr sėmundjet reumatizmale.

Si ta kurojmė reumatizmėn

1- Bėni dy herė nė javė ushtime gjimnastikore

2- Merrni herė pas herė, (njė herė nė dy ose tre muaj) tableta multivitaminė

3- Jetoni nė ambiente qė nuk janė tė ftohta

4- Bėni plazh ēdo vit dhe e rėndėsishme ėshtė qė tė shtriheni nė rėrėn e mėngjesit dhe pasdites

5- Pini sa mė shumė ēarja me bimė jeshile

6- Pėrdorni ujė mineral

7- Hani sa mė shumė fruta mė vitaminė C dhe A

8- Sa herė qė ndjeheni tė lodhur pėrdorni paracetamol, ose medikamente tė tjera pėr pėrmbajtje paracetamoli.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11490
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi