» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Palca Kurrizore

Shko poshtė

Palca Kurrizore

Mesazh nga Dardania prej Wed 15 Apr 2015, 21:30

Pėrshkrimi Makroskopik i Palcės Kurrizore
Palca kurrizore ėshtė pjesė e SNQ, bashke me trurin me tė cilin ėshtė e lidhur drejtpėrsėdrejti. Ndodhet nė shtyllėn kurrizore dhe ka formėn e njė cilindri tė gjatė, paksa i shtypur para dhe mbrapa, i gjatė rreth 44 cm, me njė diametėr mesatar 1 cm dhe peshe 28 g. Lidhet me periferinė me njė seri dyfishe prej 33 nervash shpinore qė dalin nga shtylla kurrizore nėpėrmjet vrimave ndėrvertebrore. Ēdo nerv degėzohet nė dy rrėnje, njė tė parė dhe njė tė pasme, qė janė tė lidhur me palcėn kurrizore.

Gjatė viteve tė para tė jetės shtylla e qafės dhe pjesa pėrkatėse e palcės kurrizore rriten njėsoj, ndėrsa shtylla e gjoksit dhe e barkut rriten me shume se palca pėrkatėse. Ky fenomen bėn tė mundur qė nė fund tė zhvillimit palca kurrizore mos ta mbushi tėrėsisht nė gjatėsi shtyllėn kurrizore duke u ndalur nė vertebrėn e dyte tė zonės sė mesit. Meqė nervat shpinore dalin nga shtylla kurrizore nėpėrmjet vrimave pėrkatėse ndėrvertebrore, si pasoje nervat e parė shpinore bėjnė njė rruge horizontale pėr tė dale tek vrima e emergjencės, ndėrsa tė tjerėt bėjnė njė rruge me tė pjerrėt, derisa tė fundit janė tė detyruar tė shkojnė pothuajse vertikalisht nė crimat pėrkatėse. Palca kurrizore(PK) ėshtė e rrethuar nga tre fletėza lidhėse qendėrsynuese, meningjet shpinore.

Ne pjesėn e poshtme PK hollohet nė konin placor ndėrsa meningjet tė fijen fundore qė fiksohet nė faqen e mbrapme tė kockės sė bishtit si ligament i bishtit. Ky ligament ėshtė e element qėndrueshmėrie pėr palcėn dhe ndihmon pėr ta mbajtur nė pozicion qendror nė kanalin kurrizor. Kėshtu lėngu i shtyllės jo vetėm qė e suhqen paceb por dhe e mbron duke zbutur trumat dhe shtypjet me skeletin.

PK nuk ėshtė uniforme, por ka dy pjesė me tė zgjeruara, njė nė nivelin e qafės (fryrja cervikale) dhe njė nė nivelin e belit (fryrja lombare). Kėto fryrje janė pasoje e pranisė sė gjymtyrėve tė sipėrme e tė poshtme. Tek gjymtyrėt nė fakt ndodhen shume muskuj dhe njė inervim kompleks si lėvizor dhe ndijor, prandaj fibrat nervore janė tė shumta. Kjo sjell njė numėr me tė madh dhe volum tė lartė nė pjesėn pėrkatėse tė PK, qė sjell dhe fryrjet.

Ne sipėrfaqe PK ka disa hulli gjatėsore qė pėrshkojnė tė gjithėn. Pk ndhat nė nėnujėsi qė quhen neuromere nė tė djathte dhe nė tė majte tė tė cilėve shfaqėn dy rrėnjė njė e parme dhe njė e pasme. E parmja pėrbėhet nga aksone neuronesh lėvizore qė inervojnė muskujt skeletore, ose muskulaturėn e lėmuar dhe gjėndrat. Rrėnja e pasme pėrbėhet nga aksone neuronesh pseudounipolare qė vendosen nė nyjet shpinore dhe e i ēojnė PK informacionet qė marrin nga periferia.
Struktura e Palcės Kurrizore
Nė seksionin e prerjes tėrthore tė PK vihet re se lėnda gri ndodhet nė qendėr ndėrsa e bardha nė periferi. Nė qendėr PK pėrshkohet nga njė kanal i holle qė quhet kanali qendror i cili vazhdon nė shtyllėn e trurit dhe brenda tij mban lėngun e shtyllės kurrizore.

Lėnda gri ėshtė ne formė fluture. Pjesa tėrthore ėshtė lidhja gri ku kalon kanali qendror, ndėrsa krahėt ndahet nė tė parme e tė pasme.

Nėse e shikojmė nė mėnyrė tredimensionale lėnda gri pėrbehet nga shtylla me neurone, ndėrsa e bardha nga fibra nervore qė transportojnė impulset. Quhen shtylla neuronesh nėse janė tė gjatė pėrndryshe marrin emrin bėrthama.

Lėnda e bardhe e pėrbėre nga fibra nervore kryesisht me mielinė ndahet nga grija nga disa kordonė. Nė ēdo gjysme tė PK dallohen njė kordon i pasem, njė anėsor dhe njė perparem.
Substanca Gri e Shtyllės Kurrizore
Substanca gri ka neurone me akson tė gjatė me mielinė qė del nga ajo dhe neurone me akson tė shkurtėr pa mielinė qė rijnė brenda saj.

Neuronet lėvizore grupohen nė pjesėn e parme ku formojnė shtylla me gjatėsi tė ndryshme ose bėrthama. Janė neurone multipolare dhe aksonėt e tyre pėrshkojnė lenden e bardhe mes dy kordonėve dhe shfaqėn tė veshur me mielinė. Pasi dalin nga palca bėjnė pjesė nė rrėnjėt e parme tė nervave shpinore. Ndahen nė alfa dhe gama ku tė parėt shėrbejnė pėr fibrat muskulore tė lėmuara skeletore ku degėzohen dhe ēdo dege krijon sinaps me njė fibėr muskulore, ndėrsa tė dytėt inervojnė muskulaturėn e lėmuar tė boshtit neuromuskulor.

Me hark reflektor kuptojmė kur njė akson pasi del nga palca arrin nė njė muskul..

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11403
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi