» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pesė shenja Paralajmėruese qė Diēka nuk ėshtė nė Rregull me Mėlēinė

Shko poshtė

Pesė shenja Paralajmėruese qė Diēka nuk ėshtė nė Rregull me Mėlēinė

Mesazh nga Dardania prej Thu 16 Apr 2015, 16:53

Mėlēia ėshtė organ vital i cili ndihmon nė tretje, largimin e pėrbėrėsve toksikė nga organizmi dhe nė absorbimin e materieve ushqyese vitale tė nevojshme pėr mbijetesė.
Disa njerėz lindin me mėlēi problematike, derisa tė tjerėt e dėmtojnė me ekspozimin nė kimikate tė dėmshme, sasinė e tepruar tė alkoolit dhe veprimit tė viruseve. Shenjat e hershme tė problemeve me mėlēinė nuk duhen tė injorohen, por duhet tė kėrkohet ndihma mjekėsore.
Ndryshimet e verdha nė lėkurė
Njė nga shenjat e hershme tė problemeve tė mundshme me mėlēi pėrfshijnė ndryshimet e papritura nė lėkurė. Kjo mund tė jetė humbja e ngjyrės nė lėkurė dhe shfaqja e nuancės sė verdhė. Edhe thonjtė dhe majat e gishtėrinjve mund tė zverdhen. Arsyeja e kėtyre ndryshimeve ėshtė qė mėlēia nuk i largon toksinat siē do tė duhej, prandaj bilirubina fillon tė mblidhet nėn lėkurė.
Kruajtja ose lėkura e ndjeshme
Shenjė e hershme e problemit me mėlēi mund tė jetė kruajtja e lėkurės, e cila pėrkeqėsohet me kalimin e kohės. Nėse pėrnjėherė keni lėkurė e cila ėshtė e ndjeshme nė prekje dhe pezmatohet lehtė, kjo po ashtu mund tė jetė shenjė e problemeve me mėlēi. Hidratimi i rregullt, pra trajtimi me krem do tė lehtėsojė problemin.
Problemet nė urinė dhe jashtėqitje
Nė disa raste urina mund tė errėsohet. Disa mendojnė qė ėshtė shenjė e dehidrimit, por nėse edhe pasi qė ta pini sasinė adekuate tė lėngjeve urina nuk ka ngjyrė tė ēelėt dhe tė kthjellėt, problemi mund tė jetė nė mėlēi. Disa tė sėmurė me problemet e hershme tė mėlēisė vėrejnė ndryshime nė pamjen e jashtėqitjes, e cila mund tė jetė e zbehtė, me gjak ose me ngjyrė katrani.
Problemet me stomak
Ngėrēet ose dhimbja nė pjesėn e poshtme tė stomakut po ashtu mund tė jenė shenjė qė diēka nuk ėshtė nė rregull me mėlēinė. Kėtu kemi edhe shfaqjen e gazrave dhe presionin qė e pėrcjellin, transmeton Koha.net. Me kohė nėse problemi pėrkeqėsohet, mund tė shfaqet edhe ascitesi. Ky ėshtė grumbullimi i lėngjeve brenda murit abdominal.
Kjo madje mund ta ndryshojė shtypjen nė mushkėri dhe tė vėshtirėsojė frymėmarrjen. Mjeku pėr shkak tė kėsaj duhet tė bėjė parancentozėn pėr tė larguar lėngjet nga stomaku.
Lodhja
Edhe ndryshimet siē janė ndjenja ekstreme e dobėsisė, lodhja ose lodhja kronike, po ashtu mund tė jenė shenja tė hershme tė problemeve me mėlēinė. Nėse dobėsinė dhe lodhjen e pėrcjellin simptomat e tjera tė ngjashme, kėrkoni ndihmėn e mjekut.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11493
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi