» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Morali....

Shko poshtė

Morali....

Mesazh nga Dardania prej Fri 17 Apr 2015, 21:20

Morali (lat.: moralis veset, doket, zakonet; lat.: mos - ves) ėshtė njė rregull, parim ose normė e sjelljes e paravendosur nga njė shoqėri, bashkėsi, dhe e pranuar nga njė njeri pėr mėnyrėn e tij tė sjelljes dhe e zbatueshme nga tė gjithė njerzit e arsyeshėm; ose mėsim i vlefshėm nė mirėsjellje, etikė ose domėthenie praktike e shprehur apo e nėnkuptuar nė njė histori, fabul, ose ngjarje. Morali ka edhe kuptime tė tjera:

Ēėshtje a shqetėsim me gjykimin e veprimit dhe karakterit tė mirė apo tė keq tė njeriut: mėdyshje morale; shqyrtim moral,
Mėsim ose shfaqje e mirėsisė ose pėrpikėrisė sė karakterit dhe sjelljes: mėsim morali,
Nė pėrputhje me standartet e asaj ēka ėshtė e drejtė ose e mirė nė sjellje: virtyti, jeta morale,
Ngritja nga ndėrgjegjja ose kuptimi i sė drejtės dhe gabuarės: detyrim moral,
Pasojat e qarta shpirtėrore sesa trupore: pėrkrahje morale,
Bazimi nė mundėsi (gjasa) tė fuqishme ose bindje tė fortė, sesa nė dukshmėrinė e sė vėrtetės: siguri morale.
Thėnie
"Pėrpjekja mė e rėndėsishme njerzore ėshtė orvatja pėr moralitet nė veprimet tona. Barazpesha jonė e brendėshme dhe madje bash qėnėsia jonė mvaret nga kjo. Vetėm morali nė veprimet tona mund t“i japė bukuri dhe dinjitet jetės". Albert Ajnshtajn
"Shkėlqimi i moralit ndodh si pasojė e vesit. Ne bėhemi tė drejtė duke bėrė vepra tė drejta, tė pėrmbajtur duke bėrė vepra tė matura, trima duke bėrė vepra guximtare". Aristoteli
"Njeriu bėhet i moralshėm kur ėshtė mjeran." Marcel Proust, Nė kėrkim tė kohės sė humbur.
"Tė predikosh moral ėshtė e lehtė, ta themelosh e vėshtirė." Arthur Schopenhauer
"Mė parė vjen tė llupurit, pastaj morali." Bert Brecht
"Asgjė qė ėshtė e gabuar moralisht mund tė jetė politikisht e drejtė". William E. Gladstone
"Ata qė kultivojnė rrėmujė morale pėr pėrfitim duhet tė kuptojnė kėtė: ne do t“i pėrmendim emrat e tyre dhe do ti korisim ata siē e lypin tė koriten". Bob Dole.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
Dardania
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 12240
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi