» Cila ėshtė miqėsia sot?
Mendja.... Icon_minitime1Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Mendja.... Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Mendja.... Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Mendja.... Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Mendja.... Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Mendja.... Icon_minitime1Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat
Mendja.... 1121118304631035.2138.80686866

Naki (9126)
Mendja.... Vote_lcapMendja.... Voting_barMendja.... Vote_rcap 
Geri (7161)
Mendja.... Vote_lcapMendja.... Voting_barMendja.... Vote_rcap 
lolita (6766)
Mendja.... Vote_lcapMendja.... Voting_barMendja.... Vote_rcap 
Annika (6751)
Mendja.... Vote_lcapMendja.... Voting_barMendja.... Vote_rcap 
Kle@Love (6659)
Mendja.... Vote_lcapMendja.... Voting_barMendja.... Vote_rcap 
Voglushja (4385)
Mendja.... Vote_lcapMendja.... Voting_barMendja.... Vote_rcap 
Interesant (4173)
Mendja.... Vote_lcapMendja.... Voting_barMendja.... Vote_rcap 
Arjana (3724)
Mendja.... Vote_lcapMendja.... Voting_barMendja.... Vote_rcap 
albi (3377)
Mendja.... Vote_lcapMendja.... Voting_barMendja.... Vote_rcap 
Adisa (3282)
Mendja.... Vote_lcapMendja.... Voting_barMendja.... Vote_rcap 


Mendja....

Shko poshtė

Mendja.... Empty Mendja....

Mesazh nga Dardania prej Fri 17 Apr 2015, 21:35

(gre. nous, lat. mens, ang. mind, fra. esprit) ėshtė veprimtaria aktivitet i trurit dhe nė veēanti, shkallėve tė vetėdijes si personaliteti, mendimi, dėshira, perceptimi, arsyeja, kujtesa, pėrfytyrimi, dhe Megjithėse shumė lloje kafshėsh ndajnė me njeriun disa prej kėtyre aftėsive, emėrtimi ėshtė i lidhur zakonisht me qeniet njerėzore.Mendja e Njeriut ėshtė mė e ndritur nga tė gjithė mendjet tjera sepse mendje kanė dhe kafshet shtazėt mirpo me kufizime (Kafshet Shtazėt Insektet janė pa koshiencė subkoshiencė -Vetėdije ) kurse njerėzit kanė vetėdije kjo na bėn tė dalluar nga kafshet edhe mė shumė.

Ka shumė teori se ēfarė ėshtė mendja dhe si ajo funksionon tė cilat e kanė zanafillėn e tyre nė lashtėsinė greke me Platonin dhe Aristotelin, dhe nė filozofinė indiane. Teoritė parashkencore, qė ishin rrėnjosur nė teologji, pėrqendrohen nė marrėdhėnien mes mendjes dhe shpirtit, i cili hamendėsohet thelbi mbinatyror ose hyjnor i njeriut. Teoritė moderne, tė bazuara nė kuptimin shkencor tė trurit, e shikojnė mendjen si njė dukuri tė psikologjisė, dhe emėrtimi pėrdoret shpesh pak a shumė si bashkėemėrtim me ndėrgjegjen.

Ēėshtja me tė cilėn aftėsitė njerėzore pėrbėjnė mendjen ėshtė po ashtu shumė e debatueshme. Disa argumentojnė se vetėm funksionet mendore "tė larta" pėrbėjnė mendjen: veēanėrisht arsyeja dhe kujtesa. Nė kėtė pikėpamje emocionet si dashuria, urrejtja, frika, gėzimi janė mė shumė "primitive" apo varėsi e natyrės dhe duhet tė shihen si tė ndryshme nė natyrė ose prejardhjen e mendjes. Disa tė tjerė argumentojnė se ana arsyetore dhe emocionale e njeriut nuk mund tė ndahen, se ato rrjedhin nga e njėjta natyrė dhe prejardhje, dhe se ato duhet tė mendohen si pjesė e mendjes vetjake (individuale).

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
Mendja.... C47de410
Dardania
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 12513
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi