» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fati.... Icon_minitime1Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Fati.... Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Fati.... Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Fati.... Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fati.... Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Fati.... Icon_minitime1Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat
Fati.... 1121118304631035.2138.80686866

Naki (9126)
Fati.... Vote_lcapFati.... Voting_barFati.... Vote_rcap 
Geri (7161)
Fati.... Vote_lcapFati.... Voting_barFati.... Vote_rcap 
lolita (6766)
Fati.... Vote_lcapFati.... Voting_barFati.... Vote_rcap 
Annika (6751)
Fati.... Vote_lcapFati.... Voting_barFati.... Vote_rcap 
Kle@Love (6659)
Fati.... Vote_lcapFati.... Voting_barFati.... Vote_rcap 
Voglushja (4385)
Fati.... Vote_lcapFati.... Voting_barFati.... Vote_rcap 
Interesant (4173)
Fati.... Vote_lcapFati.... Voting_barFati.... Vote_rcap 
Arjana (3724)
Fati.... Vote_lcapFati.... Voting_barFati.... Vote_rcap 
albi (3377)
Fati.... Vote_lcapFati.... Voting_barFati.... Vote_rcap 
Adisa (3282)
Fati.... Vote_lcapFati.... Voting_barFati.... Vote_rcap 


Fati....

Shko poshtė

Fati.... Empty Fati....

Mesazh nga Dardania prej Fri 17 Apr 2015, 21:50

Fati (nga lat. fatum - bėmė, gjė e kryer), sipas shumė njerzve, ėshtė rrjedha e ngjarjeve dhe rrethanave qė duhet tė ndodhin nė botė ose nė jetėn e njeriut, e parapėrcaktuar dhe e paravendosur nga njė qėnie e mbinatyrshme ose perėndi. Fati mund tė pėrshkruhet edhe si njė fuqi apo veprues i papėrballueshėm qė pėrcakton tė ardhmen e gjithēkasė si edhe tė njė individi tė vetėm. Ky koncept bazohet nė besimin se ka njė rend natyror tė paravendosur nė gjithėsi.

Fati nė gjuhėn e pėrditėshme njihet edhe si "rrisku", pjesa e parapėrcaktuar e kushteve, rrethanave dhe ngjarjeve qė do tė ndodhin nė jetėn e njė njeriu. Poashtu edhe fjala me prejardhje turke "kismet", pėrdoret nė gjuhėn shqipe me tė njėjtin kuptim me rriskun.
Pak Histori
Fati ėshtė njė term qė rrjedh nga fjala latine "fatum" - bėmė, fakt; qė nė zanafillėn e saj tregonte vendimin e pakthyeshėm tė njė perėndie. Mė vonė u pėrdor pėr tė pėrshkruar Destinin, tė birin e Kaosit dhe tė Natės, prej tė cilit askush, as edhe perėndite vetė me Jupiterin, nuk mund t“i shpėtonin rriskut tė tyre tė parapėrcaktuar nga Fati.

Fati si perėndi pėrfytyrohej si i verbėr.
Fati nė Kulturėn Popullore
Nė gjuhėn shqipe perėndeshat e fatit tė njeriut njihen si Vitore.
Thėnie
"Nėse beson nė fat, bėje tė paktėn nė interesin tėnd." — Ralf Valdo Emerson
"Fati i lartė i individit ėshtė tė shėrbejė sesa tė sundojė.". — Albert Ajnshtajn
"Ēfarė di unė pėr fatin e njeriut? Unė do t“ju tregoja mė tepėr pėr rrepkat." — Samuel Beket
"Fati nuk ėshtė ēėshtje e rastėsisė, ėshtė ēėshtje e zgjedhjes; nuk ėshtė njė gjė qė duhet pritur, ėshtė njė gjė qė duhet arritur." — Uilljam Gjenings Brajan
"Ne jemi bėrė pėr kufinj mė tė mėdhenj se sa toka mund tė rrokė. Oh, le tė jemi tė vėrtetė me fatin tonė tė lartėsuar." — Katerin Buth.
Shprehje
Fatmirėsisht
Fatkeqėsisht
Fatmir(ė), -e
Fatlum (ė), -e
Fatkeq
Paq fat! Fat tė mirė (tė mbarė)!.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
Fati.... C47de410
Dardania
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 12513
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi