» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Zhvillimi i Fėmijės 6-9 Muaj

Shko poshtė

Zhvillimi i Fėmijės 6-9 Muaj

Mesazh nga Dardania prej Sat 18 Apr 2015, 23:29

Zhvillimi social dhe emocional Diku rreth muajit tė gjashtė foshnja e kupton qė ėshtė person mė vehte dhe se edhe ju jeni person mė vehte, andaj brengoset nėse nuk ju sheh ose nėse nuk ju ndjen nė afėrsi. Fillon tė njoh ndjenja tė ndryshme dhe senzacione-p.sh., ndjenjė urie ose ndjenjė qė ėshtė i vetėm. Ajo ėshtė e aftė ta kuptojė ēka ėshtė e rėndėsishme pėr tė, p.sh. anėtarėt e familjes. I shpreh ndjenjat e saj-p.sh. dėshira ta merrni nė duar ose t'i jepni ndonjė lodėr. Kėnaqet tė flasė apo tė luajė me ndonjė, kjo ėshtė mosha kur fėmija ėshtė shumė i shoqėrueshėm.


Zhvillimi motorik Nė kėtė periudhė foshnja fut nė gojė gjithēka. Buzėt dhe gjuha janė pjesėt mė tė ndjeshme tė trupit dhe pėrmes tyre fėmija merr tė dhėna pėr formėn, pėrbėrjen dhe shijen. Fillon tė haj ė ushqim tė fortė, nė fillim e miksuar e mė vonė vetėm e imtėsuar, nėn kontrollin tuaj. Pėr tė ėshtė e vėshtirė tė pėrtyp, pasi gjer atėherė vetėm ka thithur, prandaj mund ta mbajė ushqimin nė gojė. Mėson qė diēka guxon ta gėlltis si pėr shembull ushqimin, e diēka jo, p.sh. lodrėn. Gjatė kėtyre katėr muajve fėmija juaj do tė jetė i aftė: Tė kthehet nga barkas nė shpinė dhe anasjelltas. Tė rrijė vetėm ca ēaste nėse e veni nė pozitė tė ulur, mė vonė do tė mėsojė tė rrijė edhe pa e mbajtur. Tė ngrihet kur ėshtė i shtrirė nė bark. I shtrirė nė bark, fillon tė lėviz nė fillim nė stil komandos (duke u shtyrė me duart) e pastaj zvarritet. E kap trokatėsen dhe e shkund. E kalon lodrėn nga njėra dorė nė tjetrėn. I kap kėmbėt, luan me to dhe i fut nė gojė. Tė parit dhe tė dėgjuarit Foshnja juaj ėshtė e aftė tė: Fokusojė sende tė vogla, pasi qė tashmė muskujt e syve funksionojnė mirė. Percepton thellėsi, prandaj frikėsohet nga lartėsia dhe nga rrėzimi. Kthehet kah zėrave dhe tingujve qė i njeh. Vetė prodhon tinguj, jo vetėm verbalisht por edhe duke i goditur sendet.

Tė folurit dhe gjuha Tingujt qė i krijon ngjasojnė nė fjalė tė vėrteta. Fėmija juaj: Sigurisht do tė shqiptojė njera pas tjetrės njė zanore dhe njė bashkėtingėllore, si nėna ose babi. Fjala “nėna” ėshtė fjala e parė qė ndoshta do ta thotė, por jo se e kupton domethėnien e saj. Mėson tė shfrytėzojė tinguj tė ndryshėm kėshtu qė do tė mėsojė si tė reagojė nė to. Kėnaqet nė zėrat qė i krijon. Eksperimenton me imitimin e tingujve tė ndryshėm, si klik, zėra tė ndryshėm me buzėt si dhe me zėra qė ngjasojnė nė fjalė. Shfrytėzon mė shumė fjalė dhe zėra tė ndryshėm qė tė shprehė emocione tė ndryshme. Ndėgjon me vėmendje kur flisni, dhe mundohet t'ju pėrgjigjet duke shfrytėzuar tinguj bebesh tė pakuptueshėm Si ta nxisni zhvillimin e fėmijės tuaj? Bebet kanė nevojė mė tė madhe pėr tė qėnė nė komunikim me njėrėzit tjerė, se sa tė luajnė me lodra. I flisni duke e parė nė sy. Luani lojra si “kėtu ėshtė hunda jote e kjo ėshtė hunda e nėnės” Luani lojra me kapjen dhe lėshimin e lodrės nga dora, mė shumė herė (fėmijėt e duan kėtė lojė nė kėtė moshė). Luani symbyllazi nė atė mėnyrė qė ta fshihni fytyrėn tuaj pas ndonjė libri dhe ngjashėm. Pastaj, thireni nė emėr kur do tė paraqiteni. Shenja qė sugjerojnė pėr pengesė nė zhvillimin Fėmijėt zhvillohen me shpejtėsi tė ndryshme, kėshtu qė nėse fėmija juaj nuk mund t'i bėjė tė gjitha gjėrat qė janė tė pėrmendura mė lartė nuk do tė thotė qė ka pengesė nė zhvillim. Megjithatė, nėse dallon shumė nga fėmijėt e tjerė tė moshės sė tij, ose nėse jeni tė brengosur pėr zhvillimin e tij ose ju duket qė ngec, kėrkoni ndihmė profesionale (pediatėr). Shenjat qė sugjerojnė nė pengesa nė zhvillim pėrfshijnė: Nuk mund tė rrijnė ulur. Nuk buzėqeshin e as qeshin nė zė. Pamundėsi tė kapin dhe tė mbajnė sende. Nuk mund tė kapin njė send dhe ta fusin nė gojė. Nuk kthehen kur i thėrrisni nė emėr. Tregojnė rezistencė gjatė dhėnies sė ushqimit tė fortė. Pamundėsi tė krijojnė tinguj dhe zėra tė ndryshėm. Pamundėsi pėr tė kontaktuar me shikim. Nuk shfaqin gėzim kur i shohin tė afėrmit. Duken sikur nuk e njohin nėnėn e tyre dhe anėtarėt e tjerė tė familjes. Ku tė drejtoheni pėr ndihmė Pediatri juaj. Klinika e Pediatrisė – Ambulanca Konsultative e Ne urologjisė

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11328
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi