» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Zhvillimi i Fėmijės 9-12 Muaj

Shko poshtė

Zhvillimi i Fėmijės 9-12 Muaj

Mesazh nga Dardania prej Sat 18 Apr 2015, 23:33

Zhvillimi social dhe emocional Fėmija juaj “flet” duke prodhuar zėra tė njohshėm, do qė t'i flisni dhe t'i pėrsėrisni fjalė tė thjeshta. Zakonisht frikėsohet nga tė panjohur, por formon relacione tė posaēme me anėtarėt e familjes. Personaliteti i tij u bėhet mė i qartė. Karakteristikat e zhvillimit nė kėtė periudhė janė kėto: Ata e dinė se kur dilni jashtė e kur do tė ktheheni, dhe se ju jeni kėtu, edhe pse nuk mund t'ju shohin-loja e tyre e preferuar ende ėshtė symbyllazi. Ata ende mendojnė qė nėse ata nuk ju shohin juve, edhe ju nuk i shihni ata. Kuptojnė se janė persona tė veēantė dhe mund ta njohin vehten nė pasqyrė. Tashmė kanė krijuar konkluzione rreth asaj se ē'duan e ēfarė nuk duan -kundėrvihen nėse orvateni tė bėni restrikcione tė caktuara. Qeshin dhe “llomotisin” dhe mundohen tė kyēen nė konverzacion. Mund tė imitojnė lėvizje tė thejshta me duart p.sh. “u bie shuplakave” ose “pa-pa”. Ata janė shumė tė ndjeshėm, tė varur nga ju dhe tė kujdesshėm me tė huaj.

Zhvillimi motorik Kthesa e madhe nė zhvillimin motorik ėshtė kur do fillojnė tė lėvizin vetė. Mund tė shtyhen me duart, tė lakohen ose tė zvarriten. Ose tė ecin me ndihmėn e dubakut. Problemi kryesor tani ėshtė siguria. Duhet t'i siguroni tė gjitha pikat e rrezikshme nė shtėpi, tė jenė larg fėmijės. Pėr kėtė periudhė karakteristike ėshtė: Orvaten tė ngrihen duke u mbajtur pėr mobiljesh. Disa bebe ecin, edhe pse shumica do tė fillojnė tė ecin gjatė muajve qė vijojnė. Mund tė kapin ndonjė send, me ndihmėn e gishtave. Tregojnė kah sendet me gisht dhe mund tė mbartin sendin nga njėra dorė te tjetra. Nuk munden ta vendosin sendin te vendi por shpesh e hedhin nėse u bezdiset. Nuk mund tė rrijnė ulur gjatė nėse nuk i mbani. Ėshtė e mundshme qė tė fillojnė tė ushqehen vetė, tė ulur nė karrike speciale, por zakonisht mė interesant e kanė ta thithin ose ta mbajnė ushqimin nė gojė se sa ta hanė. Mund tė pijnė nga gotė speciale pėr ta.

Gjuha dhe tė folurit Bebeja juaj e kupton qėllimin e bisedės, dhe nėse nuk mund tė shqiptojė fjalė tė kuptueshme, “flet” me ju me intonacion tė saktė tė zėrit. Bebeja juaj: Mund tė thotė fjalė tė thjeshta si nė-na, ba-ba. I njeh disa fjalė. Lėviz me kokėn qė tė thotė jo. Tingujt qė i prodhon tashmė janė mė specifike pėr gjuhėn e tij personale. Do muzikė dhe ritėm, dhe kėrcen dhe luan pas ritmit. Do pėrsėritje tė kėngėve. Si ta nxisni zhvillimin? Fėmijėt e kėsaj moshe mė shumė duan qė tė jenė me njerėz, por tregojnė interes edhe pėr lodra sidomos pėr lodra qė lėvizin dhe bėjnė zhurmė. Sugjerimet qė vijojnė ndikojnė nė mėnyrė nxitėse pėr zhvillimin: I bėni kuti nė kuzhinė, tė cilėn ai vetė mund ta mbyllė dhe ta hapė. I jepni kusi dhe lugė qė tė trokasė. I kėndoni kėngė dhe ia pėrsėritni refrenet. Vallėzoni me tė derisa i kėndoni. Furnizohuni me libra tė zakonshėm me fotografi tė qarta (libra tė ilustruar). Luani symbyllazi. I flisni shumė. Uleni te vendi i tij dhe e rrethoheni me lodra qė tė luajė. I jepni tė ngasė troler ose karrocė tė vogėl. Shenja qė sugjerojnė nė pengesa nė zhvillim Fėmijėt zhvillohen me shpejtėsi tė ndryshme, kėshtu qė nėse fėmija juaj nuk mund t'i bėjė tė gjitha gjėrat qė janė tė pėrmendura mė lartė nuk do tė thotė qė ka pengesė nė zhvillim. Megjithatė, nėse dallon shumė nga fėmijėt tjerė tė moshės sė tij, ose nėse jeni tė brengosur pėr zhvillimin e tij ose ju duket qė ngec, kėrkoni ndihmė profesionale (pediatėr). Shenjat qė sugjerojnė nė pengesa nė zhvillim pėrfshijnė: Nuk tregon gėzim kur sheh person qė e njeh. Nuk tregon frikė kur e largojnė nga ai qė kujdeset pėr tė. Nuk rri ulur nė moshė prej 9-10 muajsh. Nuk fillon tė lėviz pėrreth, nė asnjė mėnyrė. Nuk interesohet pėr sendet. Gugatja nuk bėhet mė komplekse. Nuk gugat nė konverzacion me tė tjerė. Ku tė drejtoheni pėr ndihmė? Pediatri juaj Instituti pėr Nėna dhe Fėmijė Klinika e Pediatrisė, Ambulanca Konsultative Neurologjike.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11487
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi