» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Zhvillimi i Fėmijės 1-2 Vjet

Shko poshtė

Zhvillimi i Fėmijės 1-2 Vjet

Mesazh nga Dardania prej Sat 18 Apr 2015, 23:40

Zhvillimi social dhe emocional Edhe pse fėmijėt e kėsaj moshe kuptojnė shumė fjalė, ata nuk mund tė mendojnė nė mėnyrė abstrakte-ata janė tė pėrpiktė, mendimtarė konkret. Nuk janė shumė tė ndėgjueshėm, shpesh nuk u pėrgjigjen urdhėrave. E kuptojnė ē'do tė thotė “jo”, por nuk mund t'i kontrollojnė impulset e tyre. Karakteristikat e zhvillimit nė kėtė periudhė pėrfshijnė: Fėmija juaj ėshtė kureshtar, plot me energji dhe kėrkon t'i kushtoni vėmendje. Ai ėshtė shumė i varur dhe i lidhur, dhe duket sikur frikėsohet qė mos e braktisni. Kėnaqet nė lojė me tė rriturit, sidomos nė lojėra me karakter pėrsėritės.. Tregon interes pėr fėmijė mė tė mėdhenj, por zakonisht luan vetėm. Ende nuk e ka zhvilluar aftėsinė t'i ndajė gjėrat me tė tjerėt. I imiton tė tjerėt-p.sh., shtiret se gjoja bisedon nė telefon. Mund tė bashkėpunojė rreth veshjes, pasi qė do tė imitojė dhe tė marrė pjesė nė kėtė. Pėrmirėsohet aftėsia tė ushqehet vetė. Karakteristikat tjera tė zhvillimit janė: Pėrmirėsohet memoria. Tregon aftėsi tė punojė me sende qė shkojnė bashkė-p.sh. laps dhe letėr. Aftėsi tė radhisė fotografi nė njė tėrėsi, kube. Aftėsi tė mbajė mend dhe tė pėrsėris ndodhi tė kaluara. Kėnaqet nė lojėra tė thjeshta “kinse”, p.sh. shtiret se flet me ndonjė nė telefonin e tij-lodėr. Nuk e kupton madhėsinė e sipėrfaqes -p.sh. mund tė frikėsohet mos rrėzohet nė kanalet e ujit, nė banjo. Zhvillimi motorik Fėmija juaj tregon pėrparim tė shpejtė nė lėvizjet, qė do tė thotė duhet ta reorganizoni tėrė shtėpinė. Fshihni larg fėmijėve sendet qė thyehen dhe ato tė rrezikshmet. Karakteristikat e zhvillimit: Fėmija njė vjeēar mund t'ju humbasė sysh shpejt, me dubak me katėr rrota. 15 muajsh mund tė ec vetė, me kėmbė tė hapura dhe me duar tė ngritura. Deri nė moshėn dy vjeēare, fėmijėt mėsojnė tė vrapojnė. 15 muajsh, ata ndalen nė kėmbė duke i shfytėzuar duart, por dy vjeē mund ta bėjnė kėtė pa i shfrytėzuar duart. Deri mė dy vjet, shumica e fėmijėve mund tė zbresin shkallėve nėse mbahen, por para se tė kalojnė nė shkallėn e ardhshme ndalen nė shkallė me tė dyja kėmbėt. Dy vjeē mund tė shtypin butona dhe t'a shtypin rrezen e derės.

Zhvillimi i gjuhės Nė moshė 15 muajsh fėmija juaj mesatarisht di 10 fjalė. Nė moshė mes 18 muaj dhe 2 vjet mesatarisht ka nė dispozicion 50 fjalė. Deri 2 vjet, fėmijėt mund ta shprehin me fjalė shumicėn e asaj qė duan ta thonė. Fjalitė bėhen mė tė gjata dhe mė precize. Tė kuptuarit pėrmirėsohet, ashtu qė ata mund tė mbajnė mend dy gjėra njėkohėsisht-p.sh. ta marrė topin dhe ta ēojė te babi. Kur ėshtė i shqetėsuar mund tė flas me ndėrprirjee ose tė dyshohet rreth ndonjė fjale. Si ta nxisni zhvillimin e fėmijės tuaj? I bleni lodra me kopsa dhe dorėza tė cilat mund t'i shtypin. I bleni libra tė ilustruar tė thjeshtė. I bleni lodra tė pėrbėra nga pjesė, qė tė mund t'i shpėrbėjė. I bleni libra me fotografia. Luani loja me jo, p.sh. “a ėshtė vėllai nėn krevat”? Fėmijėt e vegjėl duan t'i imitojnė tė tjerėt. I siguroni sende pėr ta bėrė kėtė. E lini ndonjėherė tė lozin vetėm, duhet tė mėsojė tė kėnaqet vetė. Shenja qė sugjerojnė pėr pengesė nė zhvillimin Fėmijėt zhvillohen me shpejtėsi tė ndryshme, ashtu qė nėse fėmija juaj nuk mund t'i bėjė tė gjitha gjėrat qė janė tė pėrmendura mė lartė nuk do tė thotė qė ka pengesė nė zhvillim. Megjthatė, nėse dallon shumė nga fėmijėt tjerė tė moshės sė tij, ose nėse jeni tė brengosur pėr zhvillimin e tij ose ju duket qė ngec, kėrkoni ndihmė profesionale (pediatėr). Shenjat qė sugjerojnė nė pengesa nė zhvillim pėrfshijnė: Nuk tregon vetėdije pėr njerėz tė ndryshėm. Nuk tregon interes pėr anėtarėt e familjes. Nuk tregon frikė nga ndarja. Ende nuk ec. Nuk ecėn stabil, sidomos nėse ka plogėshti (flopy infant). Nuk gugat shpesh. Nuk di tė thotė fjalė me domethėnie. Nuk dėgjon kur i flasin tė tjerėt. Ėshtė shumė i qetė kur luan. Nuk pėrgjigjet kur i flasin tė tjerėt. Nuk ėshtė i aftė t'i tregojė sendet kur ia thua nė emėr. Ku tė drejtoheni pėr ndihmė? Pediatri juaj. Kėshillimore pėr zhvillimin e fėmijės Klinika e Pediatrisė – Ambulanca Konsultative e Neurologjisė Foshnja.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11484
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi