» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Zhvillimi i Fėmijės 2-3 Vjet

Shko poshtė

Zhvillimi i Fėmijės 2-3 Vjet

Mesazh nga Dardania prej Sat 18 Apr 2015, 23:46

Zhvillimi social dhe emocional Fėmija nė kėtė moshė veē mė shqipton fjali. Ka mėsuar shumė gjėra pėr raportet mes tė afėrmve, di t'i dojė (empatia). Ka shumė vetėbesim dhe fjala “jo” ėshtė mė e pėlqyera pėr tė. Karakteristika tjera pėr kėtė periudhė janė: Sulmet e mllefit/hidhėrimit (temper tantrum), kur fėmija e humb plotėsisht kontrollin. Fėmijėt e kėsaj moshe duan tė luajnė me fėmijė tjerė, por pėr kohė tė shkurtė, pasi qė ende nuk e kanė zhvilluar aftėsinė pėr t'i ndarė gjėrat me tė tjerėt. Janė tė padurimshėm, nuk mund tė presin dhe u vjen rėndė kur duhet ata ta bėjnė zgjedhjen. Ende nuk mund ta kuptojnė shkakun pse diēka ndodh, dhe nuk mund t'i kontrollojnė impulset. Duan nė gjithēka t'i imitojnė tė rriturit.

Zhvillimi i tė kuptuarit Edhe pse dinė tė shqiptojnė shumė fjalė ata nuk mund ta kuptojnė nė tėrėsi kuptimin e tyre. Karakteristikat qė vijojnė janė tipike pėr kėtė periudhė: Fėmija dy vjeēar ende mendon qė prindi mund t'i lexojė mendimet e tij. Rėndė e bėn dallimin mes reales dhe imagjinatės. Kėnaqet nė lojat “kinse” (shtirja) . Di tė heqė vija tė ndryshme, pika dhe rrethe, por ende nuk di tė vizatojė fotografi.

Zhvillimi motorik Fėmija dyvjeēar ka vetėbesim nė aspekt tė aftėsive motorike, por nuk di tė vlerėsojė kur duhet tė ndalet. Shpesh i teston kufijtė personalė. Nuk ka aftėsi ta vlerėsojė rrezikun, prandaj prindėrit duhet t'i caktojnė kufijtė. Ata duhet t'i ndihmojnė t'i zhvillojė aftėsitė, duke i siguruar vend tė sigurtė pėr tė lojtur, por patjetėr nėn kontrollin e tė rriturve. Nė kėtė periudhė fėmija do tė mėsojė tė hipė nėpėr shkallė, ta shqelmojė topin dhe tė kėrcejė. Ndihmon derisa e veshni dhe e zhveshni.

Zhvillimi i gjuhės Gjuha zhvillohet shumė shpejtė. Fjalitė qė i shqipton shpesh duken si pa kuptim. Nė vitin e dytė, shumica e fėmijėve e dinė emėrtimin e shumicės sė sendeve ndėrsa deri nė fund tė vitit ata mund tė thonė fjali tė shkurta. Deri nė vitin e tretė mund tė ndjekin instrukcione komplekse. Ende kohė pas kohe i pėrziejnė “unė” me “ju”. Shumica e fėmijėve tė kėsaj moshe nuk i shqiptojnė qartė fjalėt.

Vendosja e shprehive higjienike (bėrja e nevojės nė nevojtore) Nė kėtė moshė fėmijėt janė tė pėrgatitur ta pėrdorin nevojtoren. Megjithatė, disa fėmijė i preferojnė pelenat ose u kthehen pelenave nėse lind bebe e re nė familje. Sugjerimet qė vijojnė mund tė shėrbejnė pėr vendosjen e shprehive: E lini tė pėrparojė me shpejtėsinė e tij, e inkurajoni ta marrė pėrgjegjėsinė. Nėse nuk pėrparon mjaftueshėm shpejt, ndaluni pakėz dhe orvatuni sėrish kur tė rritet edhe pakėz. Nėse ėshtė i frikėsuar ose nėn presion, mė rėndė shkon nė nevojtore. Konsultoni pediatrin tuaj nėse mendoni qė mes jush dhe fėmijės krijohet nervozė e madhe rreth kėsaj ēėshtjeje.

Si ta nxisni zhvillimin?

Pėrkushtoni kujdes fėmijės sa herė qė keni mundėsi. I lexoni nė zė dhe i flisni pėr fotografitė. I parashroni pyetje, tregoni interesim tė vėrtetė. Furnizohuni me lodra tė ndryshme, letra pėr tė vizatuar, kukulla, arusha, qen, karroca etj. Siguroni mundėsi pėr tė lojtur nė oborr si rrėshqitėse, rėrė etj. I pėrmbani nė pėrpjekjet ta “hulumtojnė” botėn, por keni kujdes pėr sigurinė e tij. Shenja qė sugjerojnė nė probleme nė zhvillim Tė gjithė fėmijėt zhvillohen me shpejtėsi tė ndryshme, kėshtu qė nėse fėmija juaj nuk mund t'i bėjė tė gjitha gjėrat qė janė tė pėrmendura mė lartė nuk do tė thotė qė ka pengesė nė zhvillim. Megjithatė, nėse dallon shumė nga fėmijėt tjerė tė moshės sė tij, ose nėse jeni tė brengosur pėr zhvillimin e tij ose ju duket qė ngec, kėrkoni ndihmė profesionale (pediatėr). Shenjat qė sugjerojnė nė pengesa nė zhvillim pėrfshijnė:

Tantrume tė shpeshta (sulme tė hidhėrimit). Nuk luan, as me fėmijė, e as me tė rritur. Nuk do lojra me imagjinatė. Shpesh ėshtė nė botėn e vete dhe nuk pėrzihet me tė tjerė. Rėndė vrapon. Ėshtė i plogėsht. Nuk mund tė hipė nėpėr shkallė ose nė mobilje tė ulta. Nuk ėshtė i aftė pėr tė hipur. Nuk ėshtė mjaftueshėm aktiv ose tepėr aktiv, nė krahasim me fėmijėt e tjerė tė moshės sė tij. Nuk ėshtė i aftė tė ushqehet vetė. Nuk shfrytėzon fjalė pėr t'u shprehur (t'u tregojė tė tjerėve se ē'do). Nuk flet qartė, nuk kuptohet se ē'do tė thotė. Ku tė drejtoheni pėr ndihmė?

Pediatri juaj Kėshillimore pėr zhvillimin Klinika e Pediatrisė, Ambulanca Konsultative Neurologjike

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11484
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi