» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Zhvillimi i Fėmijės 3-4 Vjet

Shko poshtė

Zhvillimi i Fėmijės 3-4 Vjet

Mesazh nga Dardania prej Sat 18 Apr 2015, 23:52

Zhvillim social dhe emocional Fėmija juaj tre – katėr vjeēar nga foshnjė kalon nė fėmijė. Ai fillon tė mėsojė si tė sillet me tė tjerėt, mė mirė t'i kontrollojė emocionet e veta edhe pse sigurisht do tė ketė ende nga ndonjė tantrum (reagim impulsiv). Fėmija juaj fillon t'i kuptojė traditat sociale, tė jetė i sjellshėm kur ka nevojė. Karakteristikat qė vijojnė janė tipike:

Fėmija tre vjeēar kėnaqet tė luajė me fėmijėt e tjerė. Ende mund tė ketė frikė nga zhurma, errėsira, kafshėt, pėrbindėshat etj. E zhvillon sensin pėr humor dhe dėshiron tė qesh dhe tė pėrsėrisė fjalė tė ndyta dhe situata tė tilla. Ende kėrkon qetėsues (si kukullėn apo batanien e tij) kur ėshtė i lodhur apo kur ėshtė larg nga shtėpia. Ka shumė ide stereotipe pėr atė se si duhet tė jenė vajzat apo djemtė. Fillon ta marrė pėrgjegjėsinė pėr tualetėn e tij por mund tė ketė aksidente gjatė ditės dhe mund tė urinojė natėn. Nė kėtė periudhė shumica e fėmijėve tashmė i kanė marr eksperiencat e para nė foshnjore.

Zhvillimi i tė kuptuarit Bota e tij e brendshme ėshtė shumė e fuqishme. Disa herė e ka vėshtirė ta kuptojė dallimin mes reales dhe asaj qė e pretendon. Nuk gėnjen me shkak. Tregon njė dijeni tė caktuar pėr kohėn dhe e kupton qė pas natės vjen dita. E kupton qė prindėrit nuk mund t'ia lexojnė mendimet. Ende nuk i kupton gjėrat si lartėsia dhe madhėsia.

Zhvillimi motorik Nė ketė moshė fėmijėt kėnaqen me aktivitetin fizik. Nuk janė shumė tė mirė nė caktimin e aktivitetit, do tė lodhen shpejt nėse nuk u ofrohen aktivitete mė tė qeta. Mund ta rrotullojė dhe ta shqelmoj topin por hudhja ėshtė ende e rėndė pėr atė. Lapsin (stilografin) e mban nė mėnyrė korrekte nė moshėn katėr vjeēare. Gjatė kėtij viti do tė mėsojė te pres me gėrshėrė.

Gjuha Nė moshėn tri vjeēare flet me fjali tė thjeshta, shpesh belbėzon dhe dyshohet rreth fjalėve. Disa trevjeēarė flasin qartė, tė tjerėt ende e flasin gjuhėn e bebeve. Nė moshėn tre vjet e gjysmė ata dijnė mesatarisht 1200 fjalė. Shpesh parashtron pyetje qė fillon me ēfarė, kush, ku dhe pse? Mund tė flasin pėr dje dhe pėr nesėr.

Tualeta Disa fėmijė arrijnė tė mėsojnė tė shkojnė nė banjo duke filluar nga viti i tretė, tė tjerėt jo. Nėse keni edhe fėmijė tjetėr, fėmija juaj mund tė ngec pėr shkurt qė vetė ta bejė tuletėn e tij. Mos u shqetėsoni, nėse ekziston shqetėsim rreth kėsaj pyetje, konsultoni profesionalist (pediatėr).

Sugjerimet qė mund ta nxisin zhvillimin e fėmijės tuaj Lejohini atij mė shumė aktivitete fizike. Furnizojeni me lodra tė thjeshta ashtu qė fėmija juaj tė mund ta mėsojė bazėn pėr lojėrat grupore. Furnizojeni me muzikė, kėngė, fotografi dhe libra me pėrralla, mundėsi tė vizatojė dhe tė ngjyrosė. Fėmijėt mund tė kėnaqen nė emisione televizive tė pėrshtatshme. I ofroni shumė dashuri, argėtim, tė qeshur, leje dhe kurajo.

Shenja qė sugjerojnė pėr pengesė nė zhvillimin Tė gjithė fėmijėt nuk janė njėsoj dhe nuk pėrparojnė me tė njėjtėn shpejtėsi, nė qoftė se fėmija juaj nuk mund t'i bėjė gjėrat tė lartė pėrmendura, nuk do tė thotė qė ka problem siguri. Megjithatė nėse dallohet shumė nga fėmijėt e tjerė apo nėse jeni tė brengosur pėr zhvillimin e tij ose ju duket qė ai ngec kėrkoni ndihmė profesionale (pediatėr). Shenjat qė sugjerojnė pėr problem nė zhvillimin :

Nuk komunikon me fėmijėt tjerė as me tė rriturit gjatė lojės. Ėshtė tepėr agresiv ose tepėr i inhibuar (i tėrhequr) me fėmijėt tjerė. Kur luan, luan me pėrsėritje dhe nė mėnyrė stereotipe. Fizikisht ėshtė mė pak i aftė se sa fėmijėt tjer ė nė tė njejtėn moshė. Nuk i kontrollon tė dalat jashtė dhe urinimin. Sėrish fillon tė urinojė nė mbathje pas njė periudhe kur ka qenė “i thatė” gjatė ditės. Ende flet joqartėsisht apo nuk shqipton fjali. Nuk ėshtė i aftė tė ndjek instrukcione verbale. Nuk flet derisa luan. Ku tė drejtoheni pėr ndihmė?.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11946
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi