» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Elia Zaharia....

Shko poshtė

Elia Zaharia....

Mesazh nga Dardania prej Sun 19 Apr 2015, 13:16

Elia Zaharia (Lindur mė 8 shkurt 1983 Tiranė, Shqipėri) ėshtė aktore shqiptare dhe e fejuara e Princit Leka dhe vajza e akores Yllka Mujo.
Origjina
Elia Zaharia ėshtė e bija e Gjergj Zaharise dhe e Yllka Mujit. Babai i saj rrjedh nga nje familje me origjinė nga Kosova e Permetit, ndersa origjina e familjes nga ana e nenes ėshtė nga Mali Zi, Podgorica dhe Tuzi. Familja Muji gjate periudhes se monarkise u shperngul ne Shkoder. Gjergj Zaharia punon prej mese 35 vjetesh ne arsim, ndersa Yllka Muji, nderuar me cmimin "Mjeshtre e Madhe", ėshtė aktore ne Teatrin Kombetar prej me shume se 30 vitesh. Vellai i vetem i Elias, Amos Muji Zaharia, ėshtė i perfshire ne fushen e regjizures kinematografike.


Formimi2007-2010: Université Paris 8 (studime teatrale)

2005-2007: Cours Florent (shkolle private aktrimi)

2003-2005: Conservatoire National de la Région de Bordeaux (art dramatik)

1998-2002: Liceu artistik Jordan Misja (pikture, skenografi).

Teater


Gjate periudhes se studimeve ne Paris, Elia Zaharia ka marre pjese ne disa projekte teatrale ne teatro te ndryshem te kryeqytetit francez. Disa prej tyre jane:


2007: Asservies, pjese nga Suy GLOVER (www.asservies.com)
2007: Lady M, krijim i Laurie Jesson (www.ladym.fr)
2010: Sacrées mousquetaires, krijim i Laurie Jesson (www.sacreesmousquetaires.fr).
Kinema
Pervec pasionit per teatrin, Elia ėshtė mjaft e dhene pas kinematografise, ndaj keto dy zhanre i ka nderthurur paralelisht. Disa prej filmave me metrazh te gjate ne te cilet ka marre pjese i gjeni te renditur me poshte: 2008: « Honeymoons » nga Goran Paskaljevic 2005: Roli i pare ne « Solitaire » nga Bahram GUERANFAR 2002: Roli i pare ne Lule tė kuqe, lule tė zezanga Melvan Shanaj. www.zigzagfilm.com Film i nderuar me cmimin e pare ne 2004 ne festivalin e filmit “Indipendent” ne New York Muzike:
Muzike
Qe ne vitet e adoleshences, Elia Zaharia ka shfaqur prirjet e saj vokale ne muziken e lehte shqiptare. Nga viti 1999 deri ne vitin 2002 ajo ka qene kengetare ne grupin mjaft te suksesshem per kohen "Spirit Voice". Ne kete periudhe Elia ka qene e angazhuar me koncerte ne te gjithe Shqipėrine dhe Kosoven. Ne vitin 2000 ky grup ka mbajtur nje sere koncertesh bamiresie ne Kosoven e pasluftes. Shume here ėshtė vleresuar me cmime prestigjoze ne festivale kombetare. Ne vitin 2008 Elia Zaharia i rikthehet kenges kete here si soliste me nje kenge shume te suksesshme qe arriti majat e klasifikimeve muzikore "October 31". Me kete kenge u vleresua me cmimi : interpretuesja me e mire ne video-fest Prishtine, Kosove.


Gjuhe te Huaja

Frengjisht, Anglisht, Italisht
Koha e lire
Pasionet e saj jane piktura, muzika, teatri, leximi, pedagogjia dhe noti.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11406
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi