» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Arta Dobroshi....

Shko poshtė

Arta Dobroshi....

Mesazh nga Dardania prej Sun 19 Apr 2015, 13:24

Arta Dobroshi ėshtė aktore shqiptare nga Kosova.
Gjatė luftėrave tė Ballkanit, prindėrit e saj e dėrguan atė pėr disa muaj nė Albany tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ku edhe i pėrjetoi kontaktet e para me aktrimin. Nė moshėn 17-vjeēare, Arta kthehet nė vendlindjen e saj nė Kosovė, pėr tė studiuar katėr vite me radhė aktrimin nė Akademinė e Arteve nė Prishtinė, dhe nė vijim tė luajė si aktore teatri nė pjesė klasike, sikur nė „Njė ėndėrr vere” tė Shekspiritose edhe tė veprojė nėpėr shfaqje moderne tė vendasve tė saj tė njohur. Nė mesin e tyre Ekrem Kryeziu, Ismail Kadare (Pallati i ėndrrave), koreografi Gjergj Prevazi (Tranzicioni) dhe Almir Bukvic (Aristoteli nė Bagdad).
Po gjatė kėsaj kohe, Arta luan edhe role nė filma tė shkurt. Pas disa prodhimeve tė mėdha si „Syri Magjik” i Kujtim Ēashkut apo „Trishtimi i zonjės Shnajder”, Arta ua tėrhoqi vėmendjen dy kinematografistėve belgė. Vėllezėrit Dardenne i ofruan asaj rolin kryesor nė njė film tė madh tė tyre. Filmi Heshtja e Lornės, e festoi premierėn e tij nė festivalin e 61-tė nė Kanė, ku aktorja shqiptare bashkė me argjentinasen Martina Gusman ishin favoritet kryesore pėr ēminin e aktrimit. Njė ngritje e pakrahasueshme, e cila u vlerėsua nga tė gjithė kritikėt dhe nga e pėrditshmja franceze „Le Monde” si „Margaritar i ri i Dardenne-ve“.
Filmografia


Late Bloomers (2011) .... Maya

Baby (2010) .... Sara

Kronikė provinciale (2009)

Le silence de Lorna - Heshtja e Lornės (2008) .... Lorna

Smutek panķ Snajdrové - Trishtimi i zonjės Shnajder (2008) .... Ema

Syri magjik (2005) .... Viola

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11403
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi