» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Donika Muēi

Shko poshtė

Donika Muēi

Mesazh nga Dardania prej Sun 19 Apr 2015, 23:24

Donika Muēi, Regjisore, Artiste e Merituar
Biografia

Donika Muēi u lind nė Delvinė mė 1938 nė njė familje qytetare gjirokastrite. Familja e saj u shpėrngul nė Tiranė nė fillim tė Luftės sė Dytė Botėrore, ndėrkaq qė babai saj, patrioti i shquar, profesor Rexhep Muēi, dergjej nė kampet e pėrqendrimit tė Italisė fashiste nė Greqi pėr veprimtari subversive kundėr regjimit Quisling.

Arsimin e mesėm e kreu nė Liceun Artistik nė Tiranė, ku u diplomua pėr Teori Muzikore nėn drejtimin e profesor Ramadan Sokolit. Pasi ndoqi studimet e larta nė Fakultetin e Historisė dhe Gjeografisė pranė Universitetit tė Tiranės, u emerua nė fund tė viteve '50 nė Radio Tirana si programatore e emisioneve muzikore ku punoi pėr rreth njė vit pėrpara se tė emėrohej si formuluese muzike nė ndermarrjen mė tė guximshme artistike tė asokohe qė ish Kinostudio Shqipėria e Re, inaguaruar mė1952.

Pasi punoi pėr mė tepėr se dhejtė vite si formuluese muzike dhe regjisore montazhi e kategorisė sė parė, Donika Muēi, nisi tė japė provat e saj tė para si regjisore e filmit dokumentar duke u bėrė kėshtu njė nga zonjat e para regjisore nė Shqipėri. Karriera e saj e gjatė dhe filmografia jashtėzakonisht e dendur e kėsaj zonje pioniere nė lėmin e regjisė filmike nė Shqipėri, dėshmojnė pėr njė veprimtari artistike tė pasur dhe tė larmishme.

Donika Muēi ėshtė konsakruar me titullin Artiste e Merituar qė prej vitit 1987 dhe ėshtė tributore e disa ēmimeve nėFestivalet e Filmave. Gjithė duke ndejkur karrierėn e saj edhe sot, Donika Muēi gėzon respektin dhe mirėnjohjen e gjithė mjeshtėrisė sė profesionit.

FilmografiaMėsim pėr Lindėn, Kinostudio Shqipėria e Re, 1970

Vallet e Bjeshkėve, Kinostudio Shqipėria e Re, 1981

Qytet Kėshtjellė, Kinostudio Shqipėria e Re, 1990

Njeriu qė Kapėrcen Shekujt, 2006Kjo ėshtė njė listė shumė e shkurtėr e filmografisė sė regjisores Donika Muēi filmografia e tė cilės pėrmban rreth 70 filma dokumentarė. Nė filmografinė e saj gjenden filma kushtuar figurave patriotike si Shjefėn Gjeēovi, Marko Boēari, Dora d'Istria, si dhe filma si ai pėr Festivalin e XI tė Kėngės nė Radio Televizion i cili nuk u shfaq kurrė nė publik.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11331
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi