» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Violeta Manushi

Shko poshtė

Violeta Manushi

Mesazh nga Dardania prej Sun 19 Apr 2015, 23:35

Violeta Manushi lindi mė 6 mars 1926 nė Korēė. Vdiq me 27 Korrik2007 nė Tiranė. Ajo ishte njė nga ikonat e Teatrit Kombėtar tė Tiranės, aktive edhe pas 48 vjetėsh! Aktore e madhe, qė ka shkėlqyer njėsoj si nė komedi (Ollga tek “Zonja nga qyteti”) ashtu edhe nė dramė (Nica tek “Gjenerali i ushtrisė sė vdekur”). Numėron mbi 100 role nė teatėr dhe 16 nė kinema. Nė maj 2004 u rikthye me sukses nė skenėn e Teatrit Kombėtar, me tragjikomedinė “Streha e tė harruarve”.
Ish-punėtorja e tipografisė, vetėm 20 vjeēe u regjistrua nė shkollėn e parė dramatike, tė hapur pranė Teatrit tė Shtetit (sot TK), mė 1946. U shqua menjėherė pėr vėrtetėsi, spontanitet e natyrshmėri tė rrallė, por edhe disiplinė e vullnet tė hekurt. Nė dramėn “Orėt e Kremlinit” (1957) ajo luajti njėherėsh tre role, duke shėnuar kėshtu njė rekord origjinal, ende nė fuqi.
Mė pas shkėlqeu nė rolet protagoniste nė komeditė “Gratė gazmore tė Uindsorit” (1959) dhe “Morali i zonjės Dulska” (1958). Nga dramaturgjia kombėtare interpretoi me shumė sukses Olimbinė te “Karnavalet e Korēės” (1964), Zyhranė te “Fytyra e dytė” (1968), Nicėn te “Gjenerali i ushtrisė sė vdekur” (1971), Ollgėn te “Zonja nga qyteti” (1975) dhe teton te “Pallati 176” (1985), duke u transformuar tėrėsisht nė secilin prej tyre.
Ka luajtur edhe nė 16 filma, qė nga “Tana” (1958) e deri tek “Rrethimi i vogėl” (1989) dhe njė teledramė “Gjenerali i ushtrisė sė vdekur” (1976). Pėr rolin e teto Ollgės tek “Zonja nga qyteti” fitoi Medaljonin e Festivalit tė Filmit mė 1977.
Filmografia


Trishtimi i zonjės Shnajder - (2008) film i xhiruar ne 2005, para se ajo te vdiste

Valsi i Titanikut (1990), teater-komedi

Eja! - (1987)

Telefoni i njė mėngjesi - (1987).... nena e Kujtimit

Rrethimi i vogėl - (1986) ....Frosa Guri

Pallati 176 - (1985), Teto Rita

Taulanti kėrkon njė motėr (1984) ...Tezja

Njė shoqe nga fshati - (1980) Teto Ollga

Pėrtej mureve tė gurta - (1979) ...gjyshja

Zemrat qė nuk plaken - (1977)

Zonja nga qyteti - (1976)...Teto Ollga

Gjenerali i ushtrisė sė vdekur (1976)

Mimoza llastica - (1973).....gjyshja

Gjurma - (1970).........vjehrra Artanit

Plagė tė vjetra (1968)......Mamaja e Veres

Vitet e para - (1965) .....Lonevica

Debatik - (1961).... Maria

Tana - (1958).

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11409
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Violeta Manushi

Mesazh nga Erisa prej Sun 19 Apr 2015, 23:43

Nje nder artistet me te mira te kombit tone dhe qe vreshtir mund te kthehen perseri aktore te tille qe luajn me shpirt...
Rrespekte per kete Ikone

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Erisa
Admin

Shteti : Albania
Postime : 300
Kyējet nė forum : 9171
Regjistruar mė : 01/06/2010
Profesioni : Ekonomi / Financ

http://www.hapesira.forumotions.net/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Violeta Manushi

Mesazh nga Naki prej Mon 20 Apr 2015, 11:36

Shume artiste e mire nuk lind me nje si kjo.
Komplimente per shkrimin Dardania, nje nder postimet me te bukura qe ke bere deri me sot cig

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Violeta Manushi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi